خوشرو: سخنان نفرت انگیز علیه ادیان و ملت ها افراطی گری را گسترش می دهد

نیویورك- ایرنا- نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل معتقد است نباید ریشه افراطی گری و خشونت را به هیچ مذهب یا ملتی نسبت داد و می گوید سخنان نفرت انگیز علیه ادیان و ملیت ها خشونت و افراطی گری را گسترش می دهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامعلی خوشرو پس از تصویب اجماعی سومین پیشنهاد ایران برای مقابله جهانی با خشونت و افراطی گری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به خبرنگاران گفت: این قطعنامه برای نخستین بار به پیشنهاد حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری ایران در مجمع عمومی ارائه شد و از آن پس دبیركل موظف شد هر دو سال یكبار گزارشی به مجمع عمومی ارائه كند.
وی افزود: امروز مقابله با افراطی گری وخشونت بیش از هر زمان دیگر دركشورهای همسایه، منطقه و كل جهان اهمیت یافته است. نباید ریشه افراطی گری و خشوت را به به هیچ مذهب و ملتی مرتبط كرد بلكه پدیده ای است جهانی و شبكه جهانی دارد.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد ادامه داد: كسانی كه سخنان نفرت انگیز علیه اسلام، ادیان و ملیت ها مطرح می كنند، بیشتر به گسترش خشونت و افراطی گری كمك می كنند. باید از سخنان نفرت انگیز علیه مذاهب و ملت ها به شدت اجتناب كرد.
خوشرو اضافه كرد: مقابله این مساله فقط راه حل نظامی و امنیتی نیست بلكه لایه های فرهنگی، اجتماعی و ایدئولوژیك دارد و باید برای همه آن ها فكر كرد.
وی تصریح كرد: باید از ایدئولوژی های مخرب فاصله گرفت و باید با روش های مردم سالارانه و اعتدالی با ایدئولوژی های جهل آمیز و خشتونت بار مقابله كرد. جمهوری اسلامی ایران در این زمینه فعالیت دارد و تلاش می كند با همكاری دیگر كشورها در مجامع جهانی این مساله را به پیش ببرد.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد با اشاره به تصویب سومین قطعنامه پیشنهادی ایران برای مقابله جهانی با خشونت و افراطی گری گفت: این قطعنامه نمونه دیگری از موفقیت های ایران در سازمان ملل محسوب می شود.
خوشرو افزود: جمهوری اسلامی مساله مقابله با افراطی گری و خشونت را یك مساله واقعی برای منطقه و جهان می داند و بر همین اساس پیشنهاد برای مقابله جهانی داده است. ایران از مجمع عمومی می خواهد فعالیت های خود را هماهنگ كند تا با راهبرد جدی و كلی با این مساله برخورد كند.
وی ادامه داد: این مساله ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی دارد و باید به تمام این ریشه ها توجه شود. بدون توجه به این ها، مقابله با خشونت و افراطی گری با برخوردهای صرفا نظامی و امنیتی حل نخواهد شد.
نماینده ایران در سازمان ملل متحد اضافه كرد این مساله نیاز به یك عزم جهانی برای مقابله جدی دارد و روش های دموكراتیك مبتنی بر اعتدال، تفاهم و گفت و گو زمینه خوبی برای مقابله با این پدیده وحشتناك ایجاد می كند.
اروپام*1429
ناشر: محسن طاهرزاده