عراقچی: اروپا جدی و شفاف دربرابر موانع اجرای برجام موضع‌گیری كند

تهران- ایرنا - «سید عباس عراقچی» معاون وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه در دیدار با همتای فرانسوی خود در پاریس، خواستار موضع‌گیری شفاف و جدی اروپا در برابر موانع اجرای برجام و اقدامات برخی كشورها برای تضعیف آن شد.

به گزارش ایرنا، عراقچی در دیدار با «موریس گوردو مونتاین» قائم مقام وزیر امور خارجه فرانسه در چارچوب دور چهارم گفت وگوهای سیاسی، درخصوص توسعه روابط دوجانبه، اجرای برجام و تحولات منطقه ای و بین المللی به رایزنی پرداخت.
دو طرف در این گفت وگوها ضمن ارزیابی تحولات صورت گرفته در زمینه ارتقاء روابط دوجانبه، بر ضرورت توسعه همكاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بر مبنای ظرفیت های موجود، همكاری و مشاركت دو كشور در زمینه تقویت صلح و ثبات منطقه‌ای، مسائل محیط زیستی و مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر تاكید كردند.
معاونین وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فرانسه با ارزیابی مثبت گفت وگوهای منظم سیاسی، تداوم تبادل نظر هیات‌های سیاسی و رایزنی‌ رئیسان جمهوری و وزیران خارجه دو كشور در راستای كمك به شناخت متقابل و توسعه همكاری‌ها را مهم ارزیابی كردند.
سید عباس عراقچی در دیدار روز چهارشنبه با تاكید بر ضرورت پایبندی كامل طرف های برجام به تعهدات خود و با اشاره به گزارش های مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر پایبندی كامل ایران، خواستار موضع گیری جدی‌تر اروپا در برابر اقدامات برخی كشورها برای تضعیف این توافق شد.
معاون وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این دیدار با اشاره به اینكه پاریس از توسعه همكاری شركت‌های فرانسوی با جمهوری اسلامی ایران حمایت می كند، از افزایش 250 درصدی حجم مبادلات تجاری دو كشور طی دو سال اخیر ابراز خرسندی كرد.
وی همچنین با اشاره به تحولات مثبت در زمینه همكاری و روابط فرهنگی و دانشگاهی از جمله برگزاری نخستین كمیسیون مشترك علمی و تحقیقاتی فرانسه و ایران، برای توسعه این همكاری ها اعلام آمادگی كرد.
گوردو مونتاین با مثبت خواندن رایزنی‌ها میان مقام های دو كشور، نقش جمهوری اسلامی ایران را در زمینه تقویت ثبات منطقه‌ای حائز اهمیت برشمرد.
عباس عراقچی در سفر خود قرار است با «نیكولا دوریویه» نماینده فرانسه در گروه 1+5 و «فیلیپ اتین» مشاور دیپلماتیك رئیس جمهوری این كشور دیدار كند و در موسسه فرانسوی روابط بین المللی به ایرا سخنرانی بپردازد.
شبس ** 9386 ** خبرنگار: مهران معینی جم**انتشاردهنده: عزیز موسوی