زلزله استان های تهران و البرز را لرزاند - این خبر تكمیل می شود

تهران - ایرنا- زمین لرزه ای به بزرگی 5:2 ریشتر ساعت 23:27دقیقه چهارشنبه شب تهران را لرزاند.

به گزارش ایرنا، این زمین لرزه كه در استانهای گیلان، البرز، قم، مركزی و قزوین احساس شد در عمق 7 كیلومتری زمین رخ داد.
كانون این زلزله در مرز استان تهران و البرز و در 3 كیلومتری ملارد(استان تهران) و هفت كیلومتری مشكین دشت(استان البرز) و 9 كیلومتری شهریار(استان تهران) رخ داده است.
این زمین لرزه در طول 50،96 و عرض 35،69 به وقوع پیوسته است.
بر اثر این زلزله در خطوط تلفن برخی از مناطق تهران و كرج اختلال ایجاد شد و مردم از وحشت این زمین لرزه به خیابانها ریختند.
*6:41 پنجشنبه
زلزله به بزرگی 4.5ریشتری 6و 20دقیقه و 14ثانیه صبح پنجشنبه در حوالی سرپل ذهاب كرمانشاه رخ داد.

*6:07 پنجشنبه
شهرداری كرج از مردم خواست با حفظ خونسردی و برای جلوگیری از تلفات و آسیب ها در زمان وقوع زلزله احتمالی نكات لازم را رعایت كنند.

*6:00 پنجشنبه
«بهمن خطیبی» فرماندار ملارد با بیان اینكه در نتیجه وقوع زلزله ملارد در چهارشنبه شب هیچ مصدومی نداشتیم، افزود: اما ترس از وقوع زلزله و فرار سبب مرگ یك زن باردار و مصدومیت 20 نفر از شهروندان این منطقه شد.

*5:46 پنجشنبه
شهردار كرج اعلام كرد كه تمام فرهنگسراها و ورزشگاه های شهرداری این كلانشهر در اختیار مردم قرار گرفته است.

*5:37 پنجشنبه
استاندار البرز با اشاره به وقوع زلزله 5.2 ریشتری استان های البرز و تهران گفت: تمام نیروهای امدادی البرز در حالت آماده باش هستند.

*5:7 پنجشنبه
سردار محمد رضا مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ گفت: وضعیت عبور و مرور امروز مانند روز های پنجشنبه معمول ،طرح ترافیك تا ساعت ١٣:٣٠بعد از ظهر خواهد بود.

*4:13 پنجشنبه
استانداری قم در اطلاعیه ای در پی وقوع زلزله در ملارد تهران و احساس آن در تمام نقاط استان قم، اعلام كرد: تمامی دستگاه های اجرایی و مراكز آموزشی این استان امروز(پنجشنبه) تعطیل است.

*4:4 پنجشنبه
سردار حسین رحیمی رییس پلیس پایتخت بامداد پنجشنبه با اشاره به انتظام بخشی نیروی انتظامی پس از وقوع زمین لرزه گفت: از لحظه وقوع زلزله تمامی نیروهای پلیس تهران جهت خدمت رسانی به شهروندان به حال آماده باش درآمدند.

*3:45 پنجشنبه
استاندار تهران در پی وقوع زلزله از تعطیلی ادارات و مراكز دولتی پایتخت به جز دستگاه های امدادی و خدمات رسان در روز پنجشنبه خبر داد.

*3:40 پنجشنبه
رضا اردكانیان، وزیر نیرو بامداد پنجشنبه پس از زمین لرزه ملارد گفت: در وزارت نیرو در كنار همكاران ستاد عملیات در آمادگی ها كامل هستیم.

* 3:27 پنجشنبه
فرماندار شهرستان قرچك گفت: پس از وقوع زلزله و التهاب اولیه در سطح شهرستان ، شرایط قرچك به حالت عادی خود بازگشته و بسیاری از مردم به منازل خود مراجعه كرده اند.

* 3:01 پنجشنبه
رییس سازمان امداد و نجات جمعت هلال احمر با اشاره به اعزام 15 تیم ارزیاب به منطقه زلزله زده، گفت: تا كنون خسارتی از محدوده وقوع زلزله گزارش نشده است.
مرتضی سلیمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهاركرد: با توجه به احتمال حضور خودروهای امدادی در سطح شهر مردم از توقف و تردد در معابر اصلی خودداری كنند.
وی درباره آمار مصدومان حادثه نیز تصریح كرد: این زلزله تا كنون چهار مصدوم سطحی داشته است.

* 2:58 پنجشنبه
محمدحسین مقیمی استاندار تهران اعلام كرد: تمامی ادارات و مراكز دولتی استان به جز دستگاه‌های خدمات رسان، امروز - پنجشنبه ٣٠ آذر - تعطیل است

*2:57 پنجشنبه
مدیر روابط عمومی آستان مقدس امام خمینی (ره) گفت: به دنبال وقوع زمین لرزه 5.2 ریشتری ملارد، حرم مطهر امام خمینی (ره) آماده پذیرایی از مردم است.
سعید سرمد اظهار كرد: حرم مطهر امام(ره) با تمامی امكانات آماده پذیرایی از مردم تهران است.

* 2:52 پنجشنبه
مهرور مدیركل مدیریت بحران استان البرز گفت: تمامی ادارات و دستگاههای اجرایی و آموزشی استان بجز از دستگاههای خدماتی و امدادرسان، روز پنجشنبه(30 آذر) تعطیل است.

* 2:47 پنجشنبه
الماسی مدیر كل بحران استانداری تهران گفت: یك خانم در بخش مارلیك شهرستان ملارد بر اثر اضطراب و هیجان ناشی از وقوع زلزله، فوت شد.
حسین الماسی افزود: یك مرد نیز در روستای اخترآباد این شهرستان به دلیل وحشت و شتاب در حركت حین وقوع زلزله، دچار مصدومیت شده است.
وی با بیان اینكه نشست كمیته بحران استانداری تهران تشكیل و فعال شده است گفت: درحال حاضر نشست كمیته مدیریت بحران استان تهران به ریاست استاندار درحال بررسی موضوع حادثه و پیگیری و بررسی شرایط موجود است.

* 2:14 پنجشنبه
محمد نجار رییس ستاد مدیریت بحران كشور گفت: مردم استان های البرز و تهران با حفظ هوشیاری، در نقاط و محله های امن مستقر شوند.
وی افزود: شهروندان از حمل سوخت با هرگونه گالن و ظرف اجنتاب كنند چراكه مشكلی در زمینه تامین و ارائه سوخت به مردم وجود ندارد.
نجار اظهار كرد: تمامی دستگاههای اجرایی و امدادی استان های تهران و البرز در آماده باش كامل هستند و برای هرگونه خدمت رسانی در صورت نیاز، آمادگی كامل را دارند.
به گفته وی، شهرداری تهران نیز زمینه استفاده شهروندان از سرویس های بهداشتی بوستان ها را فراهم كرده و همچنین با استفاده از تانكرهای سیار اقدام به توزیع آب در مناطق مختلف شهر می كند.
وی افزود: همچنین مساجد، بوستان ها و ورزشگاههای شهر تهران نیز برای اسكان اضطراری شهروندان تهرانی باز است.

* 2:12 پنجشنبه
مركز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران اعلام كرد: با توجه به حضور جمعی از شهروندان در خیابان ها و معابرعمومی بعد از وقوع زلزله، در سوله های مدیریت بحران، بوستان ها، مساجد و ورزشگاه های پایتخت برای حضور و اسكان كوتاه مدت مردم باز است و شهروندان برای اسكان اضطراری می توانند از این اماكن استفاده كنند.

* 1:50 پنجشنبه
استاندار تهران گفت: دستگاههای امداد، نجات و مدیریت بحران استان درپی وقوع زلزله در اماده باش كامل هستند.
محمدحسین مقیمی افزود: ستاد بحران برای بررسی حادثه وقوع زلزله نیز با حضور دستگاههای مسئول امداد و نجات در استان تشكیل و آمادگی لازم برای ارائه خدمات مطلوب به مردم در سطح استان وجود دارد.
وی با اشاره به اینكه در لحظات اولیه وقوع حادثه بروز نگرانی و اضطراب در میان مردم طبیعی است، اظهار كرد: مردم خونسردی و آرامش خود را حفظ كنند و با رعایت موازین ایمنی، اخبار مربوط به حادثه را تنها از طریق مراجع و رسانه های رسمی كشور دنبال كنند.

* 1:44 پنجشنبه
معاون فنی معاونت درمان وزارت بهداشت گفت: زمین لرزه شامگاه چهارشنبه به جز یك نفر كه به علت سقوط از ارتفاع دچار مصدومیت شده است، مصدوم دیگری تا كنون در تهران نداشته است.
علی ماهر بامداد افزود: زمین لرزه 5.2 ریشتری كه مركز آن مشكین دشت البرز بوده است تا كنونه مصدومی نداشته است و فقط یك نفر در شهرك علوی تهران بر اثر سقوط از ساختمان دچار حادثه شده و به بیمارستان منتقل شده است.

* 1:41 پنجشنبه
مركز فوریت های پزشكی قزوین اعلام كرد یك دخترچه قزوینی در حین فرار هنگام وقوع زلزله چهارشنبه شب دچار مصدومیت شد

* 1:39 پنجشنبه
معاون استاندار مركزی و فرماندار شهرستان ساوه گفت: در پی وقوع زمین لرزه 5 و 2 دهم ریشتری در ملارد و مشكین دشت در مرز استان های البرز و تهران، 4 شهروند ساوجی راهی بیمارستان شدند.
محمد بهاروند ایرنا افزود: بر اساس اعلام واحدهای امدادی و مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی ساوه، یك نفر به دلیل سقوط از ارتفاع و سه نفر دیگر به علت استرس وارد شده پس از حادثه به بیمارستان شهید مدرس منتقل شده اند.
وی اضافه كرد: این افراد هم اینك تحت مداوا قرار دارند كه حال آنان رضایت بخش اعلام شده است.

* 1:31 پنجشنبه
مدیركل مدیریت بحران استانداری البرز و رییس پلیس راه استان البرز در گفت و گو با ایرنا اعلام كردند كه زمین لرزه 5.2 ریشتری ساعت 23.27 دقیقه چهارشنبه در استان های تهران و البرز تا كنون در البرز خسارت و مصدومی به دنبال نداشته است.
سرهنگ رضا گودرزی رییس پلیس راه استان البرز با رد برخی خبرها مبنی بر ریزش كوه بر روی یك خودرو در جاده كرج - چالوس، گفت كه ماموران پلیس راه در این جاده مستقر هستند و اوضاع به طور كامل در كنترل است.
وی خاطرنشان كرد: جاده كرج - چالوس با وجود اینكه به دنبال زمین لرزه 3 ریزش كوه داشته است، اما كماكان باز است اما تاكید پلیس راه بر این است كه مردم از این محور تردد نكنند زیرا احتمال ریزش كوه وجود دارد.

* 1:30 پنجشنبه
دكتر علی مرادی رئیس مركز زلزله نگاری پس از زمین لرزه چهارشنبه شب در مرز استان تهران و البرز گفت: تاكنون بیش هفت پس زلزله از 2تا 3 ریشتر در تهران رخ داده است.
وی خاطرنشان كرد: با توجه به اینكه كانون این زلزله از گسل فعال استان البرز بوده می توان احتمال داد كه پس زلزله های زیادی را تا ساعات آینده داشته باشد.
رئیس مركز زلزله نگاری كشور ابراز امیدواری كرد: پس زلزله های بیشتری با مقیاس كوچك رخ دهد چراكه در این صورت احتمال وقوع زلزله های قوی ضعیف خواهد بود.
مرادی در عین حال گفت: باتوجه به وقوع زلزله بزرگ با قدرت 5،2 ریشتری دیگر جای نگرانی برای وقوع زلزله های بزرگتر وجود ندارد و مردم عزیز به شایعات در فضای مجازی و كانالهای تلگرامی توجه نكنند.

* 1:15 پنجشنبه
دبیركارگروه ملی زلزله گفت: با توجه به احتمال خطر و تجربه زلزله های رخ داده در كشور به ویژه زمین لرزه اخیر كرمانشاه، مردم تهران و كرج بهتر است با ترك منازل خود چند ساعتی را در فضای امن به سر ببرند.
دكتر «علی بیت اللهی » افزود: با عنایت به زلزله چهار شنبه شب كه در 3 كیلومتری ملارد تهران(مرز كرج و تهران) رخ داد، مردم تهران و كرج برای رعایت نكات ایمنی دست كم 3ساعت در مناطق امن مانند داخل خودرو، فضای باز و چادر بسر ببرند تا از خطرات احتمالی در امان باشند.
این كارشناس زلزله تصریح كرد، تجربه های گذشته از وقوع زلزله در بم یا زلزله اخیر كرمانشاه نشان می دهد كه زلزله امشب تهران می تواند پیش لرزه باشد و یا می توان این حادثه را در همین حد پایان یافته تلقی كرد.

* 1:13 پنجشنبه
فرماندار شهرستان ری گفت: زمین لرزه 5.2 در مقیاس درونی زمین (ریشتر) كه چهارشنبه شب در ملارد به وقوع پیوست و شهرهای جنوبی استان تهران را هم لرزاند، هیچگونه خسارت جانی و مالی در پی نداشت.
هدایت الله جمالی پور افزود: بخشداران و دهیاران مناطق تحت مدیریت خود را بررسی كردند و تاكنون گزارشی مبنی بر خسارت یا تلفات ناشی از این زمین لرزه دریافت نشده است.
وی تصریح كرد: اقدامات وهماهنگی های لازم با نیروهای انتظامی ،نیروهای امدادی و خدماتی انجام شده است و آمادگی لازم را برای واكنش در صورت وقوع هرگونه احتمالی را دارند.

* 1:12 پنجشنبه
* فرماندار ورامین به ستاد بحران این شهرستان در پی وقوع زلزله آماده باش داد.
محمدرضا یوسفی گفت: در پی وقوع زلزله، ستاد بحران شهرستان ورامین تشكیل و كلیه نیروهای امدادی از جمله سازمان آتش نشانی، هلال احمر، ادارات خدمات رسان برق، آب، گاز و مخابرات در آماده باش كامل به سر می برند.
وی افزود: با هماهنگی های صورت گرفته با بخشداران مركزی و جوادآباد، وضعیت كلیه مناطق روستایی بررسی شده و هیچ خسارتی به این مناطق وارد نشده است.

* 1:09 پنجشنبه
مدیركل مدیریت بحران استان البرز اعلام كرد كه تا كنون 4 پس لرزه در این استان به دنبال زمین لرزه 5.2 ریشتری نیمه شب چهارشنبه در این استان به ثبت رسیده است.
مهدی مهرور خاطرنشان كرد: زمین لرزه 5.2 ریشتری كه مرز بین استان های البرز و تهران در ملارد و مشكین دشت را لرزاند تا كنون در استان البرز هیچگونه مصدومی نداشته است.
وی تصریح كرد: نیروهای امدادی در سراسر استان در حال آماده باش كامل هستند و تیم های امدادی و كارشناسان به مشكین دشت اعزام شده اند تا ارزیابی بیشتری درباره این حادثه داشته باشند

* 1:07 پنجشنبه
ناجی فرماندار شهرستان شهریار گفت: زمین لرزه شب گذشته در مرز استان های تهران و البرز تاكنون خسارتی در این شهرستان نداشته است.
وی افزود: تمامی دستگاهها و نیروهای امداد و نجات شهرستان برای خدمت رسانی به مردم در صورت نیاز در آماده باش كامل هستند.

* 1:06 پنجشنبه
مدیر كل بحران استانداری تهران گفت: تمامی فرمانداران و شهرداران استان تهران، حوزه خدمات شهری تهران، هلال احمر و اورژانس و سایر نهادهای مرتبط در آماده باش كامل هستند.
حسین الماسی افزود: نهادهای مرتبط آمادگی كامل برای خدمت رسانی به مردم را در صورت بروز هرگونه حادثه ای دارند.
وی اظهار كرد: وقوع زلزله مجدد یا عدم وقوع آن در تهران و اطراف آن به هیچ وجه قابل پیش بینی نیست و شهروندان سعی كنند آرامش خود را حفظ كرده و در عین حال هوشیار باشند.
وی با بیان اینكه زلزله با بزرگی 5.2 ریشتر در مرز استان های تهران و البرز روی داد و مركز آن حوالی شهر ملارد بود تصریح كرد: تاكنون گزارشی از خسارت جانی و مالی ناشی از زلزله امشب در سطح استان تهران گزارش نشده است.
الماسی گفت: شورای هماهنگی مدیریت بحران استان تهران با تشكیل نشست اضطراری آخرین تحولات را در دست بررسی دارد.

* 1:05 پنجشنبه
مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان مركزی گفت: از زمان وقوع زلزله در این استان، تیم واكنش سریع این جمعیت به آماده باش كامل درآمده است.
دكتر محمدی افزود: از زمان وقوع زلزله تیم های واكنش سریع و امدادی در استان مركزی به حالت آماده باش در آمده اند.
وی ادامه داد: تا این لحظه هیچ گونه مصدومی نداشته ایم ضمن این كه عملیات امدادی خاصی نیز انجام نشده است.

*0:40 پنجشنبه
رییس پلیس راه استان البرز اعلام كرد كه ریزش كوه ناشی از زمین لرزه ساعتی پیش در استان البرز باعث ختلال در تردد در این جاده و خطر ریزش كوه در نقاط دیگر شده است.
سرهنگ رضا گودرزی ایرنا افزود: در 2 نقطه از جاده كرج - چالوس در اثر زلزله در محدوده آبشار و دیپلمات ریزش صورت گرفته استو
وی خاطرنشان كرد: ماموران پلیس به منطقه اعزام شده اند و با توجه به احتمال ریزش كوه در نقاط مختلف جاده چالوس توصیه پلیس این است كه هموطنان از تردد در این جاده خودداری كنند.

*0:32 پنجشنبه
محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بامداد پنجشنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر به شهروندان تهرانی و كرجی توصیه كرد: با وقوع زلزله در تهران و كرج، به دلیل تراكم زیاد كانال های ارتباطی، در برخی محله‌های شهر تهران امكان برقراری تماس سخت شده است

*0:25 پنجشنبه
معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر قزوین از آماده باش كامل نیروها و تجهیزات امدادی این جمعیت در همه شهرستان ها و بخش های استان به منظور امدادرسانی به حادثه دیدگان احتمالی زمین لرزه خبر داد.
حكمت الله هاشمی افزود:بلافاصله پس از زمین لرزه 5.2 ریشتری كه دقایقی پیش استان‌های قزوین، تهران، البرز،گیلان و قم را لرزاند تمام نیروهای امدادگر و نجاتگر به همراه تجهیزات امداد و نجات شعبات مختلف جمعیت هلال احمر از جمله آبیك، البرز، بوئین زهرا، قزوین، تاكستان، طارم سفلی و الموت به حالت آماده‌باش درآمدند.
وی اضافه كرد: جمعیت هلال احمر تا ساعات آینده نیز در آماده باش كامل خواهد بود.
هاشمی ادامه داد: براساس گزارش های دریافتی تاكنون هیچگونه خسارتی از زمین لرزه گزارش نشده است.

*0:25 پنجشنبه
مدیركل مدیریت بحران استان البرز اعلام كرد، زمین لرزه چهارشنبه شب( ساعت 23و 27دقیقه) كه استان های تهران و البرز را لرزاند در استان البرز هیچگونه خسارتی به دنبال نداشته است.
مهدی مهرور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا كرج افزود: نیروهای امدادی در دقایق نخستین وقوع زلزله به محل احتمالی زمین لرزه شهر مشكین دشت اعزام شدند و اكنون اوضاع در كنترل است و این زمین لرزه هیچگونه خسارتی به دنبال نداشته است.

*0:18 پنجشنبه
سرپرست فرمانداری آبیك گفت: تاكنون گزارشی از دریافت خسارت در پی زلزله در این شهرستان دریافت نشده است.
سید محمد حسینی چهارشنبه شب در گفت و گو با ایرنا گفت: فاصله كانون زلزله امشب كه 5.2 ریشتر قدرت داشت با شهر آبیك مركز شهرستان آبیك قزوین 35 كیلومتر بوده است.
شهرستان آبیك در شرق استان قزوین و در همسایگی با استان البرز قرار دارد.

* 23:45 چهارشنبه
مدیركل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: زمین لرزه 5.2 ریشتری دقایقی پیش استان البرز در استان قزوین نیز احساس شد.
ایرج زاهدپور چهارشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: منشاء این زمین لرزه مشكین دشت استان البرز بوده است.
این مسئول با بیان اینكه هنوز اطلاعی از بروز خسارت در پی این زلزله در استان قزوین دریافت نشده است، گفت: در حال دریافت گزارش از این حادثه هستیم.
1625

سرخط اخبار جامعه