واكنش وزير خارجه تركيه به موضع نماينده دائم آمريكا در سازمان ملل متحد در خصوص قدس

آنكارا- ايرنا- مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه تركيه در واكنش به موضع نيكي هيلي نماينده دائم آمريكا در سازمان ملل متحد گفت: جهان تغيير پيدا كرده و دوره 'چون من قوي هستم پس حق با من است' نيز گذشته است.

به گزارش ايرنا، مولود چاووش اوغلو وزير امور خارجه تركيه براي جلب آراي اعضاي سازمان ملل متحد در نشست مجمع عمومي اين سازمان در خصوص قدس و رايزني براي محكوميت تصميم آمريكا در اين زمينه همره با رياض المالكي همتاي فلسطيني خود امشب عازم نيويورك شد.
با وتوي پيش‌نويس قطعنامه پيشنهادي به شوراي امنيت سازمان ملل متحد از سوي آمريكا، اين پيش‌نويس پنجشنبه هفته جاري در مجمع عمومي سازمان ملل به راي گذاشته مي شود.
انتظار مي‌رود با توجه به منزوي شدن آمريكا در راي‌گيري شوراي امنيت، حمايت كشورهاي عضو سازمان ملل در مجمع عمومي از اين پيش‌نويس گسترده باشد.
پيش‌نويس قطعنامه شوراي امنيت كه در آن از آمريكا خواسته شده بود از تصميم خود در به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي صرف‌نظر كند، دو روز پيش با وتوي آمريكا مواجه شد.
چاووش اوغلو شامگاه چهارشنبه در كنفرانس خبري پيش از سفر به آمريكا با اشاره به انتشار موضع نيكي هيلي نماينده دائم آمريكا در سازمان ملل متحد و تهديد كشورها و ديپلمات‌ها از سوي وي در خصوص راي به پيش نويس ارائه شده به مجمع عمومي سازمان ملل افزود: جامعه جهاني در برابر بي‌عدالتي ها اعتراض مي كند و ديگر هيچ كشور شرافتمندي گردن خود را در برابر اين فشارها خم نمي‌كند.
وي بيان كرد: انتظار حمايت بيشتري از پيش‌نويس قطعنامه درباره قدس در مجمع عمومي سازمان ملل داريم و علاوه بر مسلمانان، بسياري از كشورهاي مسيحي نيز از تصميم آمريكا در خصوص قدس و وتوي پيش نويس ارائه شده در شوراي امنيت سازمان ملل آزرده خاطر شده‌اند.
وي خطاب به مقامات آمريكايي اظهار كرد: با يادداشت نام ديپلمات‌هايي كه به پيش نويس قطعنامه در شوراي امنيت سازمان ملل راي مثبت داده‌اند، چه كار مي‌خواهيد بكنيد؟ اجازه اشغال آن كشورها را هم خواهيد داد يا آنها را تنبيه خواهيد كرد؟
چاووش‌اوغلو اضافه كرد: وجدان جهاني تصميم آمريكا را در خصوص قدس كه خلاف قوانين بين‌المللي و ناقض قطعنامه‌هاي سازمان ملل بود، رد كرد و ما هم به ابتكار رئيس جمهوري تركيه موضع خود را در نشست فوق‌العاده سازمان همكاري اسلامي در استانبول اعلام كرديم.
وزير امور خارجه تركيه در ادامه در خصوص اعلام سفارت آمريكا در آنكارا مبني بر آغاز صدور ويزاي غير مهاجرتي از سوي نمايندگي‌هاي اين كشور در تركيه از ژانويه 2019 گفت: آمريكا پيش از اين نيز با تصميمي اشتباه، صدور ويزا در تركيه را متوقف كرده بود ولي پس از مدتي، صدور محدود ويزا آغاز شد.
وي اضافه كرد: ما هم واكنش متقابلي به اين تصميم آمريكا نشان داديم و در نهايت با ركس تيلرسون وزير امور خارجه آمريكا در بروكسل ديدار كرديم و وي در اين ديدار پيشنهاد كرد كه يك نشست كارگروه مشترك براي حل اين موضوع برگزار شود و همزمان با اين نشست، برنامه صدور ويزا را به حالت قبلي خود برگردانيم.
وي افزود: با برگزاري نشست كارگروه مشترك پس از تعطيلات سال نو، روند صدور ويزا به حالت قبلي خود برخواهد گشت.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخري