ماندگاري برف در چهارمحال و بختياري به 79 روز كاهش يافت

شهركرد – ايرنا – مديركل هواشناسي چهارمحال و بختياري گفت: به دنبال خشكسالي هاي دهه اخير، ميانگين ماندگاري برف در استان از 142 روز به 79 روز كاهش پيدا كرد.

به گزارش ايرنا، شاهرخ پارسا روز چهارشنبه در شوراي هماهنگي مديريت بحران چهارمحال و بختياري تاكيد كرد: از ابتداي مهر تا پايان آذر امسال تنها 38.2 ميليمتر بارش در استان وجود داشت كه اين ميزان بارش در مدت مشابه سال قبل 152.4 ميليمتر بوده است.
وي افزود: هم اينك يكهزار و 161 ميليمتر كمبود بارش در چهارمحال و بختياري از سال 1386 تا امسال وجود دارد.
پارسا به قرارگيري يكهزار و 923 كيلومتر مربع از حوضه زاينده رود در چهارمحال و بختياري اشاره و تصريح كرد: در 10 سال گذشته افزون بر يكهزار و 347 ميليمتر كمبود بارش برابر دو ميليارد و 590 ميليون متر مكعب در اين حوضه وجود داشته است.
وي با اشاره به قرارگيري 13 هزار و 642 كيلومتر مربع از وسعت كارون در چهارمحال و بختياري يادآور شد: از سال 1386 تاكنون 935 ميليمتر كمبود بارش برابر 12 ميليارد و 761 ميليون متر مكعب در اين حوضه وجود دارد.
مديركل هواشناسي چهارمحال و بختياري اظهار كرد: براساس آمار بلند مدت بارش پائيز 29 درصد از سرجمع بارش هاي سال زراعي را تشكيل مي دهد.
وي گفت: چهارمحال و بختياري هم اينك پس از استان هاي خراسان جنوبي، قم، يزد، اصفهان، كرمان، مركزي، سيستان و بلوچستان و تهران در رتبه نهم خشكسالي كشور قرار دارد.
پارسا تاكيد كرد: براساس پيش بيني هاي صورت گرفته دماي هواي چهارمحال و بختياري در آذر تا بهمن امسال نيم تا يك درجه گرمتر خواهد بود.
وي افزود: ميانگين بارش هاي چهارمحال و بختياري هم اينك نسبت به سال قبل 75 درصد و نسبت به ميانگين بلند مدت 77 درصد كاهش دارد.
چهارمحال و بختياري از سال 1386 تاكنون با پديده خشكالي مواجه و دچار كمبود بارش، كاهش منابع آب و افت سفره هاي زيرزميني شده است.
چهارمحال و بختياري سرچشمه دو رود كارون و زاينده رود و بخشي هاي از رودخانه دز است.
خبرنگار: وحيد رئيسي دهكردي** انتشار دهنده: محمود رئيسي
7362/2097

سرخط اخبار استان‌ها