وزیر كشور:كوله بری ساماندهی می شود/ سطح حفاظت تعدادی از مقامات تغییر می كند

تهران- ایرنا- وزیر كشور با رد ممنوعیت كوله بری گفت : نگفته ایم كه كوله بری ممنوع می شود بلكه گفته ایم كه ساماندهی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، عبدالرضا رحمانی فضلی روز چهارشنبه پس از جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره آلودگی هوا افزود: امروز در دولت این موضوع بحث شد و پیش از این ، این موضوع در اختیار معاون اجرایی رییس جمهوری بود كه به سازمان محیط زیست واگذار شد و قرار شد در این زمینه رییس این سازمان بصورت روزانه این جلسات را برقرار كنند و اگر لازم بود، تصمیمات مقتضی كوتاه مدت را اعلام كنند.
وی با بیان اینكه در جلسه امروز هیات دولت درباره ورود كامیون ها در شب به تهران و دیگر وسایل دودزا اظهار داشت: ورود این كامیون ها به تهران ممنوع خواهد شد.
رحمانی فضلی همچنین درباره سخنان دبیر شورای عالی امنیت ملی درخصوص نیازنداشتن برخی شخصیت ها به محافظان شخصی اظهار داشت: مسئول حفاظت از شخصیت ها، كارگروهی است در زیر مجموعه شورای امنیت كشور كه وزارت كشور مسئول این كارگروه است و از دستگاه های امنیتی، انتظامی و قضایی در آن عضو هستند و بنا به گزارشاتی كه آنها می دهند، سطح حفاظت و نوع حفاظت مشخص می شود.
وی ادامه داد: در برخی از گزارشاتی كه داشتیم درباره حفاظت از شخصیت ها و برخی از رده های حفاظتی، تصمیماتی در این كارگروه گرفته شده است كه این تصمیمات به دستگاه های مرتبط از جمله نیروی انتظامی و سپاه ابلاغ كردیم كه این سطوح حفاظتی تغییر داده شود.
وزیر كشور همچنین درباره گشت های شبانه سپاه نیز گفت: در این موارد اضافه مباحث مطرح می شود، برای این كارها مقررات و قوانین داریم و آنچه كه مسلم است، مسئول امنیت و انتظامات شهر و روستا برعهده نیروی انتظامی است و با توجه به شرایط خاص و مواردی كه پیش می آید قرارگاهی تاسیس می كنیم و تمامی مسئولیت آن نیز با نیروی انتظامی است و نیروی انتظامی بنا به نیازی كه دارد از سایر دستگاه های انتظامی و امنیتی استفاده می كند.
وی گفت: بطور مثال باید در 22 بهمن درجه حفاظت افزایش یابد و نیروی انتظامی لازم است كه از بسیج ، سپاه و وزارت اطلاعات درخواست نیرو با فرماندهی انیروی انتظامی می كند و اگر در موارد مانند در ایام 15 خرداد كه ممكن است شرایطی رخ دهد و ما باید درجه حفاظت را بالا ببریم، مسئولیت با نیروی انتظامی است.
رحمانی فضلی ادامه داد: بیان این مسئله كه یك نیرویی بخواهد با نیروی انتظامی تداخل در وظایف داشته باشد اصلا مطرح نیست و همه این موارد در شرایط خاص است و این شرایط خاص را شورای امنیت كشور و در استان ها شورای تامین های استان ها تعیین می كنند.
وی درباره كوله بری و ممنوعیت آن نیز گفت: ما نگفته ایم كوله بری ممنوع است، گفته ایم كه ساماندهی می شود. ما طرحی را در دولت مصوب كرده ایم كه بتوانیم با اعمال برخی سیاست ها و حمایت ها و نظام مند كردن این افراد به گونه ای كار انجام دهیم كه مشاغل این افراد دچار مشكل نشود و قوانین و مقررات بطور كامل اجرا شود.
رحمانی فضلی ادامه داد: بنابراین مقرر شد از مرزهای غربی تا محدوده 30 كیلومتری و شرق تا محدوده 50 كیلومتری، كسانیكه حداقل 3 سال در جوار مرزها زندگی می كنند كارت های پیله وری دریافت كنند و با تخفیف های ویژه ای با سود بازرگانی گمركی برای آنها قائل می شویم، حداقل درآمدی برای خانواده داشته باشند و البته نوع كالاها را وزارت صنعت مشخص می كند كه می توانند چه نوع كالاهایی را وارد كنند.
وی گفت: بنابراین در این طرح به كرامات انسان ها توجه شده و درگیری هایی كه در مرزها ایجاد می شد كه باعث زخمی شدن و برخی موارد كشته شدن كوله بران می شود، جلوگیری می شود و از همه می خواهم به این موضوع برای ساماندهی كمك كنند.
وزیر كشور گفت: جلسات متعددی در كارگوه ویژه مرز تشكیل شده و مصوباتی نیز داشته كه امیدواریم با اجرایی شدن آن كوله بران واقعی و آن افرادی كه نیازمند هستند از این منافع استفاده كند زیرا در این شرایط دقیقا می دانیم كه قاچاقی پشت سر این كوله بران هستند كه این افراد حداقل سهم را می برند.
وی گفت: این موضوع از طرف دولت ابلاغ شده و درحال اجرای مقدمات آن هستیم زیرا باید 13 بازارچه مرزی رسمی را در این طرح ایجاد كنیم و تعدادی از مراكز دیگری كه بصورت غیرقانونی از آنها كالا وارد می شود، بسته خواهد شد و طراحی به گونه ای شده كه همه افرادی كه در 30 كیلومتری مرزهای غربی و 50 كیلومتری شرقی هستند بتوانند از آن استفاده كنند.
رحمانی فضلی با رد هرگونه تقلب و یا جعل كارت پیله وری تصریح كرد: این كارت قبلا وجود داشت اما ماهانه بود و امروز نیز آنرا سه ماهه كرده ایم و این كارت قابل واگذاری نیست.
وی درباره سخنان دادستان كل كشور درباره قاچاق كالا توسط برخی از مقامات و فرزندان آنها گفت: نظر دادستان در موضع یك رسانه مطرح شده است. وی چون دادستان و مدعی العموم است، توقع این است كه واقعا در هر سطحی و هر قوه ای و دستگاهی اگر مقامی ویا فرزندان آنها كار قاچاق و یا مشاركت در قاچاق می كنند، مسئول است و باید با آنها برخورد كند.
وزیر كشور تصریح كرد: ما به عنوان وزارت كشور تمامی امكانات خود را درباره این كار در اختیار وی قرار می دهیم تا بتوانند قاطعانه با این موضوع برخورد كنند.
سیام**9103**
خبرنگار: حمید شهریاری*ناشر:امیركاردان