۲۷ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۱۳
کد خبر: 82767331
۰ نفر
اسكان11 ميليون نفر زائر اربعين توسط ايران

كرج- ايرنا- قائم مقام ستاد بازسازي عتبات عاليات گفت كه در ايام اربعين حسيني سال جاري 11 ميليون زائرتوسط جمهوري اسلامي ايران در عراق اسكان يافتند.

به گزارش ايرنا، جمشيد گودرزي روز دوشنبه در همايش تجليل از خادمان و خيرين اربعين حسيني استان البرز كه در موسسه تحقيقاتي اصلاح و تهيه نهال و بذر كشور واقع در كرج برگزار شد، افزود: به واسطه حضور ستاد بازسازي در كشور عراق بعد از سقوط حزب بعث مسئولين ستاد مركزي اربعين كشور مسئوليت اسكان و تغذيه به ستاد عتبات وگذار كردند.
وي اظهار داشت: با توجه به اينكه اين موضوع خدمتي به زايرين سيدالشهدا (ع) محسوب مي شد و لازم بود سازماندهي خوبي براي آن انجام شود اين مسئوليت را پذيرفتيم و بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده و با اذعان عراقي ها ما توانستيم كمك كار خوبي براي خدمات رساني به زائرين اربعين حسيني باشيم.
وي ادامه داد: در سال جاري شبانه يك ميليون و 200 هزار فضاي اسكان در مرزها و در شهرهاي مقدس و همچنين در مسير زايرين ايجاد شد و تقريبا در هر وعده يك ميليون و 400 هزار نفر پذيرايي انجام شد كه اين اقدام تقسيم شد بين تمام استان ها از جمله استان البرز كه در اين موضوع نقش موثر و خوبي داشت.

***رشد 100 درصدي فعاليت هاي استان البرز
گودرزي با بيان اينكه موكب داران استان البرز در نجف اشرف و در كربلاي معلي و در مسير زائران توانستند با حضور خودشان در قالب 40 موكب به فعاليت بپردازند، گفت: البرزي ها در اين مدت پذيراي 35 هزار زائر اربعين بودند.
وي ادامه داد: امسال موكب ها نسبت به سال هاي گذشته با برنامه مشخص و مناسب پيش رفتند.
وي افزود: موكب داران با تعهد واعتقادات و با عشق و علاقه اي كه داشتند توانستند تعهدي كه در پروانه شان ثبت شده بود را اجرايي كنند و از امسال براي سال آينده مدنظر قرار گرفته كه اين موكب ها را علاوه بر اينكه جلساتي براي برنامه ريزي داشته باشيم؛ در جهت وظيفه ستاد بازسازي نيز از وجودشان استفاده كنيم.
قائم مقام ستاد بازسازي عتبات عاليات در اربعين حسيني اظهار داشت: قرار است اين پروانه ها را به صورت مشترك با عراقي ها در عتباب مقدسه به توافق برسيم و يك برنامه مشترك با عتبه ها داشته باشيم.
وي گفت: همچنين قرار است موكب داران به كمك ستاد بازسازي استان ها بيايند تا بخشي از تعهداتي كه ستاد براي خودش تعريف كرده است را بر عهده گيرند.
وي افزود: از جمله اين تعهدات ساخت صحن حضرت فاطمه زهرا (س) در نجف اشرف و ساخت صحن عقيله بني هاشم در كربلا و ... است و از آنجا كه بيشتر منابع آن مردمي مي باشد و تكيه ما بر كمك مردم هست كه در اين جهت لازم است موكب داران براي خودشان تعهدي را لحاظ كنند و در كنار موكب داري اين فعاليت و مشاركت را در پروژه هاي ستاد بازسازي در طول سال مدنظر قرار دهند.
گودرزي بيان داشت: امسال شانزدهمين اربعين بعد از سقوط صدام از سال 1382 به بعد بود كه اين زمينه ايجاد شد تا مردم عراق بتوانند مراسم اربعين را باشكوه برگزار كنند.
وي اضافه كرد: اين مراسم به عنوان يك فرهنگ طولاني در عراق و براي شيعيان بوده و با سقوط صدام زمينه اي ايجاد شد اين مراسم با گستردگي بيشتري صورت گيرد.
اين مسئول ادامه داد: مشاركت در اين مراسم به نوعي وحدت بين شيعه و سني و تمام شيعيان جهان اسلام هست كه مي طلبد بتوانيم همگرايي بيشتر و وحدت بين مسلمين را گسترش دهيم.
وي گفت: مهمترين بحث در اربعين حسيني ا ين است كه مردم عراق به عنوان ميزبان اصلي و ما ميهمان هستيم و بايد طوري عمل كنيم در اين ميزباني خدشه اي وارد نشود و حساسيتي به وجود نيايد.
گودرزي افزود: به همين منظور در نظر داريم موكب هاي مشترك با عراقي ها را گسترش دهيم و همكاري بيشتري با هيات ها و موكب داران عراقي داشته باشيم به صورتيكه يك احساس برادري و همدلي بيشتري با مردم عراق به وجود آيد.
وي اظهار داشت: اين حركت يك حركت گسترده بود كه خالي از مشكلات نبود ولي در مجموع و در جمع بندي انجام شده توانستيم از نظر كيفي و كمي پيشرفت خوبي داشته باشيم و خدمات خوبي به زايرين ارايه دهيم.
6156/ 6155 خبرنگار: نوشين طهماسبي**انتشاردهنده: محمد عزيزپور