سفير ايران در پكن:دانشگاه هاي چين منشا پيشرفت و توسعه اين كشور هستند

پكن- ايرنا- علي اصغر خاجي سفير كشورمان در پكن با اشاره به اينكه چين در مسير توسعه است و پيشرفت هاي چشمگيري در زمينه هاي علمي دارد گفت: بازشناسي اين كشور نشان مي دهد يكي از دلايل رشد اقتصادي آن، پيشرفت هاي چين در زمينه هاي علمي است كه دانشگاه ها منشا آن هستند.

به گزارش ايرنا علي اصغر خاجي روز يكشنبه در همايش علمي ايرانيان مقيم چين در پكن با حضور وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي خطاب به دانشجويان گفت: شما مصداق بارز حديث 'اطلب العلم ولو بالصين' پيامبر اسلام هستيد كه با غلبه بر سختي ها و مشكلات فراوان و دور از وطن و اعضاي خانواده، در اين كشور مشغول فرا گرفتن علم و پيمودن پله هاي ترقي هستيد.
خاجي افزود: در حال حاضر 6 دانشگاه چين جزو 100 دانشگاه برتر جهان هستند و به همين دليل در سال هاي اخير دانشگاه هاي اين كشور، يكي از مقاصد جذاب براي دانشجويان ايراني بوده و تعداد آن ها در چين بيش از هر زمان ديگري است و پيش بيني مي شود اين تعداد افزايش يابد.
سفير ايران در پكن افزود: دانشجويان چيني نيز تمايل زيادي به تحصيل در خارج از كشور دارند اما بيشتر آنها بعد از اتمام تحصيلات به كشورشان باز مي گردند و ما نيز اميدواريم بتوانيم در كشورمان فرصت هاي شغلي مناسبي ايجاد كنيم تا دانشجويان ايراني بتوانيد بعد از اتمام تحصيلات به كشور بازگردند و باعث پيشرفت وطنمان شوند.
وي افزود: سفارت كشورمان در پكن و كنسولگري هاي ايران در شانگهاي، گوانگ جو و هنگ كنك و همچنين تمام بخش هاي سفارت اعم از كنسولي، رايزني علمي، فناوري و فرهنگي را در خدمت جامعه علمي ايرانيان مقيم چين مي دانند.
وي گفت: امروزه نه تنها شمار دانشجويان ايراني در چين در حال افزايش است بلكه درخشش آنها نيز روز به روز در حال افزايش است به طوري كه چندي پيش تعدادي از دانشجويان ايراني مقيم چين به عنوان دانشجوي ممتاز شناخته شده اند كه به آنها تبريك مي گويم.
او با اشاره به اينكه روابط دو كشور به دو هزار و 600 سال پيش از طريق جاده ابريشم باز مي گردد گفت: روابط ايران با چين در تمام زمينه ها به ويژه در زمينه علمي در حال گسترش است و همكاري هاي خوبي در زمينه هاي علوم و فناوري، علوم هسته اي، نانوتكنولوژي و هوافضا و علوم ارتباطات دارند.
خاجي با اشاره به سفر دي ماه سال 2014 رييس جمهوري چين به ايران بعد از 14 سال گفت: چين حدود يك دهه است كه شريك اول تجاري ايران است و بعد از اين سفر توافق نامه هاي زيادي ميان دو كشور به امضا رسيد و همكاري و روابط دو كشور به سطح مشاركت جامع راهبردي ارتقا يافت.
سفير ايران در چين افزود: تنها مشكلي كه در روابط دو كشور وجود دارد روابط بانكي است كه حل آن با اولويت در دستور كار سفارت قرار گرفته است.
او ادامه داد: طرف چيني به تازگي به سفارت اطلاع داده است كه دستور العملي براي بانك هاي چين صادر كرده اند تا آنها بتوانند خدمات معمول بانكي را به ايرانيان مقيم چين ارايه كنند.
خاجي با بيان اينكه برخي بانك ها روابط مالي سنگيني با چين دارند و حاضر نيستند اين روابط خود را به خطر بياندازند گفت: اگرچه اجراي اين دستور العمل ممكن است طول بكشد اما ما به طور جدي پيگير رفع مشكلات بانكي ايرانيان مقيم چين هستيم.
وي در پايان از تلاش مجمع دانشجويان براي برگزاري اين همايش قدرداني كرد و گفت: سفارت ايران از برگزاري دوره هاي آتي اين همايش حمايت خواهد كرد.
اين همايش با حضور دكتر قاضي زاده هاشمي، وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و با هدف توسعه و بهبود ارتباطات علمي، پژوهشي و كاربردي جامعه علمي ايرانيان مقيم چين و ايجاد بستري مناسب جهت تبادل و مستند سازي اطلاعات و تجربيات ارزشمند برگزار شد.
همايش 'تجربيات و فرصت هاي آموزش و پژوهش در چين' در دو زير شاخه علمي پژوهشي و تجربي عملي برگزار شد.
زبان، فرهنگ و هنر، پزشكي و طب سنتي، فني و مهندسي، اقتصاد، علوم سياسي، علوم انساني و مردم شناسي از جمله زير شاخه هاي اين همايش علمي فرهنگي بود.
همايش مذكور را مجمع دانشجويان ايراني مقيم پكن با حمايت سفارت جمهوري اسلامي ايران در چين، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري، وزارت علوم تحقيقات و فناوري و چندين موسسه و مركز علمي ديگر برگزار كرد.
سيد حسن قاضي زاده هاشمي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كه به دعوت وزير بهداشت و رفاه اجتماعي چين و به منظور امضاي چند قرارداد همكاري به چين سفر كرده است شنبه شب وارد فرودگاه پكن شد.
در اين سفر سه روزه هياتي متشكل از وزارت بهداشت و كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، هاشمي را همراهي مي كنند.
شركت در نخستين همايش جامعه علمي ايرانيان مقيم چين در پكن، بازديد از بيمارستان ملي پكن، بازديد از بيمارستان طب سنتي 'گوان گان من' و امضاي اسناد قرار داد ساخت بيمارستان در ايران از جمله برنامه هاي سفر وزير بهداشت به چين است.
وزير بهداشت كشورمان پيش از سفر به چين، با دعوت وزير بهداشت و رفاه اجتماعي كره جنوبي به سئول سفر كرده بود.
در سفر هاشمي به سئول علاوه بر بازديد از چند بيمارستان و مركز ساخت تجهيزات پزشكي، هفت تفاهمنامه و اسناد قرارداد همكاري با كره جنوبي امضا شد.
شبد**آساق*1904* 1010 *شبس*1488 *انتشار دهنده: بهمن بامداد **

سرخط اخبار جهان