لايحه حمايت از افراد داراي معلوليت در دستور كار مجلس/احداث 1175 واحد مسكوني براي زلزله زدگان

تهران - ايرنا - رئيس سازمان بهزيستي كشور از قرار گرفتن لايحه حمايت از افراد داراي معلوليت در دستور كار مجلس خبر داد و گفت: مفاد اين لايحه در قالب 35 ماده از روز سه شنبه همين هفته ، مورد بررسي و تصويب قرار مي گيرد.

به گزارش خبرنگار ايرنا ، انوشيروان محسني بندپي روز يكشنبه در نشست خبري جشنواره مسئوليت اجتماعي افزود: تصويب اين لايحه حاصل دو سال كار كارشناسي متخصصين و كارشناسان سازمان بهزيستي بود و با توجه به هماهنگي‌هاي انجام شده، اين لايحه خارج از نوبت در صحن علني مجلس بررسي خواهد شد.
وي در ادامه با تاكيد بر توسعه گفتمان مسئوليت اجتماعي ، گفت: همه ما نسبت به سرنوشت ديگران ، وظايفي داريم بنابراين آگاه سازي جامعه ، اقدامات به موقع و نهادينه كردن مسئوليت اجتماعي را در دستور كار داريم.
وي اضافه كرد: يكي از رسالت‌هاي سازمان بهزيستي حمايت از افرادي است كه به دليل معلوليت و آسيب اجتماعي از فرصت‌هاي برابر برخوردار نبودند.
رئيس سازمان بهزيستي كشور در تعريف مسئوليت اجتماعي، گفت: در اجراي مسئوليت اجتماعي بايد حمايت و احساس تكليف نسبت به افرادي داشته باشيم كه از فرصت‌هاي برابر اجتماعي برخوردار نيستند يا در اثر سوانح مختلف دچار عارضه هايي چون معلوليت شده‌اند.

**ادامه خدمات حمايت هاي روانشناسي در مناطق زلزله زده
رئيس سازمان بهزيستي كشور با اشاره به وقوع زلزله اخير ادامه داد: وقوع زلزله در استان كرمانشاه براي هموطنان ما در مناطق زلزله زده، شرايط سختي ايجاد كرد و عوامل بهزيستي از همان ساعات اوليه براي حمايت از آسيب‌ديدگان در محل حاضر شدند.
محسني بندپي افزود: اقدامات فراگير و همه‌جانبه بهزيستي كشور در جهت حمايت از آسيب‌ديدگان زلزله كرمانشاه براي كاهش آلام آنها با اعزام روانشناسان و مددكاران اجتماعي در قالب ۵۰ تيم هاي حمايت روانشناسي موسوم به محب آغاز شد و هم اكنون نيز اين تيم‌ها ارائه خدمات را همچنان ادامه مي دهند.

**راه اندازي 39 مهدكودك سيار در مناطق زلزله زده
محسني‌بندپي، خاطرنشان كرد: راه‌اندازي مهدهاي كودكي كه در جريان زلزله اخير تخريب شدند در ۳۹ كانكس از ديگر اقداماتي بود كه از سوي بهزيستي كشور در جهت حمايت از كودكان و خردسالان زلزله زده انجام شد.
وي افزود: همچنين تاكنون ۱۷ هزار نفر از هموطنان زلزله‌زده كرمانشاهي، از خدمات و حمايت‌هاي رواني و اجتماعي تيم‌هاي محب بهزيستي، بهره‌مند شده‌اند.
وي، احداث مركز ارائه خدمات توانبخشي در سرپل ذهاب را از ديگر اقدامات بهزيستي در مناطق زلزله زده عنوان كرد و گفت: تاكنون ۳۶۱ كانكس ميان مددجويان بهزيستي در كرمانشاه توزيع شده است كه ۱۵۰ عدد از آن به زنان سرپرست خانوار و بقيه به معلولان و خانواده‌هاي داراي فرزند معلول واگذار شده است.
رئيس سازمان بهزيستي كشور يادآور شد: راه اندازي و استقرار دو واحد اورژانس اجتماعي در شهرهاي ثلاث باباجاني و دالاهو، از ديگر اقدامات سازمان بهزيستي كشور در مناطق زلزله زده استان كرمانشاه است.
محسني بندپي خاطرنشان كرد: در زلزله اخير كرمانشاه ۱۱۸ نفر دچار انواع معلوليت شده و ۱۸ نفر از اين افراد، به ضايعه نخاعي مبتلا شده‌اند.
وي با اشاره به بازديد معاونت امور توانبخشي سازمان بهزيستي كشور و رئيس انجمن فيزيوتراپي از مركز توانبخشي سرپل ذهاب طي روزهاي گذشته، عنوان كرد: خدمات توانبخشي براي افرادي كه در زلزله اخير كرمانشاه دچار معلوليت و ضايعه نخاعي شده‌اند را توسعه مي‌دهيم.
**تفاهم نامه براي ساخت مسكن براي زلزله زدگان
رئيس سازمان بهزيستي كشور ، تصريح كرد: در بحث اسكان دائمي جامعه هدف مددجويان بهزيستي در استان كرمانشاه، بهزيستي با بسيج سازندگي تفاهم نامه اي به امضا رسانده است كه بر اساس آن ساخت و احداث يكهزار و 175 واحد مسكوني در اولين فرصت آغاز خواهد شد.
محسني‌بندپي، تاكيد كرد: به هر يك از خانواده هاي تحت پوشش سازمان بهزيستي كشور كه منزل آنها در زلزله كرمانشاه آسيب ديده است، پنج تا 6 ميليون تومان كمك بلاعوض از سوي دولت اعطاء خواهد شد و همچنين مبلغ ۱۰ ميليون تومان نيز از سوي سازمان بهزيستي كشور به عنوان بلاعوض به اين خانواده‌ها پرداخت مي‌شود.
وي اضافه كرد: همچنين ساخت منزل براي زلزله زدگان كاملا استاندارد و اصولي انجام مي‌شود و منازل جديد در مقابل زلزله ۹ ريشتري نيز مقاوم خواهند بود.
اجتمام**9185**1569**خبرنگار: سادات حسيني خواه **انتشار: علي حبيبي
*آگاهي از آخرين اخبار اجتماعي و حوادث ايران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعي ايرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej

سرخط اخبار جامعه