۲۵ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۵۰
کد خبر: 82765313
۰ نفر
بطحایی: آموزش و پرورش به شیوه 50 سال پیش اداره می شود

اهواز - ایرنا - وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه آموزش و پرورش امروز به روش 50 سال پیش اداره می شود گفت: باید این حلقه شكسته شود و این مهم تنها با تغییر محتوا و روش كار امكانپذیر است.

به گزارش ایرنا سیدمحمد بطحایی روز شنبه در شورای آموزش و پرورش خوزستان در سرسرای شهید رجایی استانداری در اهواز بیان كرد: این روش اداره آموزش و پرورش در حالی است كه پیچیدگی مسائل امروز لازم دارد با جسارت بیشتری این تحول را رقم بزنیم.
وی گفت: برای ایجاد این تحول باید كاهش تمركز و تفویض اختیار در مركز و وزارت آموزش و پرورش انجام و اختیارات استانی در حوزه آموزش و پرورش اعطا شود.
وی با اشاره به اینكه آموزش و پرورش به روش سنتی اداره می شود ادامه داد: شورای آموزش و پرورش بستر خوبی است كه این سیكل معیوب را بشكند تا در سال های آینده به جای صحبت برای حل مشكلات مالی و جاری آموزشی، برای افزایش كیفیت سطح آموزش صحبت شود.
بطحایی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مسئولان استانی خواست تا این سیكل را بشكنند و با تغییر روش اداره آموزش و پرورش و كسب اختیارات استانی وضعیت آموزش و پرورش را كیفیت بخشند.
وزیر آموزش و پرورش با اشاره به اینكه در سال 1372 قانون تشكیل شورای آموزش و پرورش تصویب شد گفت: شورای آموزش و پرورش می تواند راهی برای رستگاری آموزش و پرورش باشد و لازم است كه ستاد و وزارت آموزش و پرورش اختیارات استان را به این شورا واگذار كند.
وی با اشاره به برنامه های وزارت آموزش و پرورش در سال 1397 ادامه داد: از جمله برنامه های این وزارت خانه هدف گذاری در خصوص بحث بیسوادی در مناطق مرزی است.
بطحایی گفت: خوزستان جزو چهار استان هدفگذاری شده برای تخصیص منابع و كاهش محرومیت خوزستان به ویژه در بخش آموزشی است.
وزیر آموزش و پرورش درادامه بیان كرد: بیسوادی در مناطق مرزی با وجود هجمه فرهنگی بسیار خطرناك است و باید این مناطق را با توسعه مقوله سواد آموزی از این خطرات مصون نگاه داریم.
وی همچنین با اشاره به دیگر خواسته آموزش و پرورش خوزستان مبنی بر ساخت زائرسرای فرهنگیان در مشهد مقدس گفت: زمینی كه سال های گذشته برای ساخت زائرسرا در مشهد انتخاب شده بود برای این كار مناسب نبود اما قول می دهم كه تا 2 ماه آینده زمین مورد نیاز فراهم و در 22 بهمن امسال عملیات اجرایی این پروژه آغاز شود.
بطحایی افزود: صبح امروز از یك مركز رفاهی فرهنگیان در اهواز دیدن كردم كه برای تكمیل نیاز به 10 میلیارد ریال اعتبار دارد ، وزارت آموزش و پرورش به شرط اینكه این ساختمان در 22 بهمن امسال افتتاح شود این مبلغ را پرداخت می كند.
وی همچنین گفت: یك مجموعه ورزشی ویژه دانش آموزان و فرهنگیان در اهواز نیمه تمام مانده كه برای تكمیل آن نیاز به 50 میلیارد ریال اعتبار استان است؛ آموزش و پرورش خوزستان تامین 50 درصد این اعتبار را تقبل كرده و وزارتخانه نیز 50 درصد باقی این اعتبار را پرداخت می كند.
وی گفت: در خصوص پنج هنرستانی كه آموزش و پرورش خوزستان تقاضای ساخت بنای آنها را دارد این قول را می دهم كه پس از بررسی لازم، ساخت آنها در خوزستان آغاز شود اما در خصوص اینكه این هنرستان ها دخترانه یا پسرانه باشد هنوز تصمیمی گرفته نشده است.
محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش روز جمعه در سفری 2 روزه برای افتتاح چند پروژه آموزشی و حضور در چند نشست از جمله شورای آموزش و پرورش خوزستان وارد این استان شد.
7158/ 6037 خبرنگار: زینب فرحانی ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی