تلاش هاي همگاني آمار مالاريا در ايران را به 69مورد كاهش داده است

چابهار- ايرنا - مدير برنامه حذف مالاريا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: تلاش هاي همگاني دولت و همكاري خوب مردم آمار مالاريا در ايران را به 69 مورد كاهش داده و بزودي شاهد ريشه كني آن خواهيم بود.

دكتر احمد رئيسي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا در چابهار اظهار داشت: هم اينك در استان هاي سيستان و بلوچستان، كرمان و هرمزگان 69 بيمار مالاريا وجود دارد كه 65 مورد آن وي واكس و چهار مورد نيز فالسي پارم است.
وي بيان كرد: با حمايت هاي اجتماعي و اجراي برنامه هاي مختلف به دنبال حذف مالاريا در كشور هستيم.
وي گفت: پيش از شروع برنامه ريشه كني مالاريا در سال 1958 اين بيماري يكي از معضلات مهم در ايران به شمار مي رفت و بيش از 60 درصد جمعيت كشور در معرض خطر آن قرار داشتند.
وي با بيان اينكه 30 تا 40 درصد كل مرگ و ميرهاي كشور در گذشته ناشي از بيماري مالاريا بوده است، خاطرنشان كرد: در يك مقطع زماني بيش از پنج تا 6 ميليون نفر از جمعيت ايران مبتلا به بيماري مالاريا بودند.
مدير برنامه حذف مالاريا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي گفت: كاهش شديد مالاريا را در 60 سال گذشته در كشور شاهد بوديم كه اين امر حاصل تلاش شبانه روزي كاركنان وزارت بهداشت و درمان و همكاري خوب مردم است.
دكتر رئيسي افزود: حذف مالاريا تا سال 1404 از مهمترين برنامه هاي اولويت دار وزارت بهداشت است.
وي به موقعيت استان سيستان و بلوچستان و همجواري آن با 2 كشور افغانستان و پاكستان اشاره كرد و گفت: متاسفانه بيش از 500 هزار نفر از مردم اين استان در مناطق حاشيه شهر و بدون امكانات رفاهي نظير برق و آب سكونت دارند كه اين امر تهديد جدي انواع بيماري هاست.
وي افزود: تردد شهروندان خارجي در چابهار و حضور بي شمار كارگران افغاني و پاكستاني در سطح سيستان و بلوچستان در ابتلا و انتقال بيماري مالاريا نگران كننده است.
وي نقش مناطق آزاد و حمايت مادي، پشتيباني، اجتماعي و اجرايي در حذف مالاريا را مهم ذكر كرد و گفت: به دليل اهميت سيستان و بلوچستان و وجود مالاريا در اين منطقه مرزي نخستين نشست مشترك شوراي راهبردي و نظارت و كارگروههاي عملياتي حذف مالاريا با حضور مناطق آزاد چابهار، كيش، قشم و اروند در چابهار برگزار شده است.
مدير برنامه حذف مالاريا در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اظهار داشت: برنامه حذف مالاريا در سال 1388 توسط دولت به تصويب رسيده و اجراي آن با كمك يك گروه همكاري با مشاركت صندوق جهاني، برنامه توسعه سازمان ملل متحد، سازمان جهاني بهداشت، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دانشگاههاي علوم پزشكي سراسر كشور رسما آغاز شده است.
وي بيان كرد: با اقدامات انجام شده در سال گذشته، حدود 94 درصد ابتلا شدگان به مالاريا نسبت به سال 1388 كاهش پيدا كرده است.
وي گفت: با توجه به اينكه مناطق آزاد چابهار، اروند، كيش و قشم مهمانان خارجي از كشورهاي مختلف دارند بايد مسئولان بهداشتي اين مناطق حساسيت بيشتري براي پبشگيري از ابتلا به بيماري مالاريا داشته باشند.
به گزارش ايرنا چابهار به عنوان تنها بندر اقيانوسي ايران و سرزمين موج و مرجان واقع در قلب مَكُّرانِ بلوچستان و در فاصله 645 كيلومتري جنوب زاهدان مركز استان سيستان و بلوچستان از 2 شهر چابهار و نگور، سه بخش مركزي، دشتياري و پلان، 6 دهستان و 438 روستا تشكيل شده است.
3043**3213 خبرنگار: رستم كريمي **انتشاردهنده: اكبر نوري