نشست استانداران ادوار هرمزگان و زمینه سازی برای رشد و توسعه استان

بندرعباس - ایرنا - در دنیای امروز استفاده از تجربیات مدیریتی و ذخیره ‌سازی آن كه از اهمیت ویژه ای برخوردار است آن گونه كه باید مورد توجه قرار نگرفته است اما در اتفاقی قابل تامل و در دولت تدبیر و امید، استانداران ادوار هرمزگان برای بحث، تبادل نظر و ارائه راهكارها برای تسریع در روند رشد و توسعه این استان دور هم جمع شدند.

به گزارش ایرنا، گردهمایی كه دور اول خود را دو سال پیش شاهد بود و در آن زمان نیز همانند دوره دوم، استانداران ادوار استان تماما و با انگیزه قابل توجهی در این رویداد كه به میزبانی استانداری هرمزگان برگزار شد، شركت كرده و تجربه ها و پیشنهادهای خود را در اختیار تیم مدیریتی مستقر و حاضر قرار دادند.
این سنت نیك در این دوره نیز توسط فریدون همتی استاندار هرمزگان تداوم یافت و در یك روز كاری كامل، استانداران ادوار كه از همه طیف‌ ها و سلیقه های شناخته شده كشور نیز هستند، در نشست با استاندار كنونی، مدیران ارشد استانی، مدیران كل و سایر مسئولان دارای جایگاه و قدرت در استان، دیدارهای متعددی را برگزار كردند.
بی‌ شك تداوم این رویه می ‌تواند علاوه بر انتقال تجربه ها و ‌نظرهای استانداران اسبق، با ترسیم مسیر آینده، راه را برای متولیان مدیریتی استان آسان ‌تر كند.
به گزارش ایرنا، دومین گردهمایی استانداران ادوار هرمزگان از صبح تا شامگاه دیروز پنجشنبه با حضور فریدون همتی استاندار هرمزگان، اسماعیل نجار رئیس مجمع استانداران جمهوری اسلامی ایران، جمعی از استانداران ادوار هرمزگان، جمعی از معاونان اسبق استانداری هرمزگان به همراه تعدادی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی و مدیران كل دستگاه‌های اجرایی در استانداری هرمزگان برگزار شد.
استان هرمزگان پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاكنون 18 استاندار و سه سرپرست استانداری داشته است كه در این گردهمایی 11 استاندار ادوار مختلف هرمزگان و دو سرپرست سابق استانداری هرمزگان حضور داشته و به ارائه نظرات خود پرداختند.

** دریا ظرفیت شاخص استان هرمزگان است
دومین استاندار هرمزگان پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این گردهمایی با بیان این كه هر كشوری كه توانمندی خود را بشناسد و روی آن متمركز شود موفق خواهد بود، گفت: از ظرفیت های شاخص هرمزگان خورشید و دریا بوده و سواحل و جزایر نیز از ظرفیت ‌های خوب این استان است.
مرتضی بازرگان ادامه داد: هرمزگان مصرف سرانه برق بالایی دارد كه باید از انرژی خورشیدی برای تامین برق آن استفاده كرد و در این راستا پنل‌های خورشیدی باید در سطح استان گسترش یابد.

** انتقاد از سكونت كمتر از دو درصد جمعیت كشور در سواحل
مشاور عالی رئیس جمهوری و پنجمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست، بیان داشت: باید مشخص شود چرا تنها دو درصد از جمعیت كشور ما در سواحل ساكن‌ هستند اما در اروپا 70 درصد جمعیت در سواحل زندگی می‌ كنند.
اكبر تركان اظهار داشت: برخی نگاه‌های سیاسی در این امر دخیل بوده‌اند كه صحیح و ناصحیح بودن آن باید مشخص شود.
وی سواحل مكران را ظرفیت بزرگی برای هرمزگان دانست و تصریح كرد: از 10 سال پیش مقام معظم رهبری دستور استقرار نیروی دریایی ارتش در سواحل مكران را دادند تا این معضل كمبود جمعیت در این سواحل به مرور برطرف شود.
تركان ادامه داد: سد میناب و سد جگین در هرمزگان اگر وجود نداشتند بارندگی‌ ها تنها تخریب به دنبال داشت و آب آن هدر می‌رفت و امروز باید از این ظرفیت برای توسعه‌ مكران استفاده كنیم.
پنجمین استاندار هرمزگان با تاكید بر این كه باید اقتصاد را به سمت سواحل سوق داد، گفت: بردن آب از سواحل جنوب به مركز كشور درست نیست كه همین سیاست فولاد و تمدن اصفهان را نابود كرد و بردن آب به استان‌ های دیگر حیات آن استان ‌ها را تهدید خواهد كرد.
مشاور عالی رئیس جمهوری تصریح كرد: برای آبادانی سواحل جنوبی باید بنادر نسل سوم كه صنایع را در كنار خود دارند ،توسعه یابند.
وی با بیان این كه باید هرمزگان هفت بندر هم چون بندر شهید رجایی داشته باشد، گفت: برای دستیابی به توسعه بیشتر باید در جاسك و بندرلنگه نیز زیرساخت‌های بندری لازم را ایجاد كرد.
تركان اضافه كرد: باید اتفاق قابل توجهی صورت بگیرد تا هرمزگان توسعه یافته به وجود آید و آینده هرمزگان را ابتدا روی صفحه كاغذ پیاده و تبدیل به آرمان مردم هرمزگان كرد و بعد برای رسیدن به این آرزوها در آینده تلاش كرد.

** دیدگاه مسئولان نسبت به هرمزگان تغییر یابد
هفتمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست تاكید كرد: دیدگاه مسئولان كشوری نسبت به استان هرمزگان باید تغییر یابد تا این استان توسعه پیدا كند.
احمد خرم اظهار داشت: عناصر اصلی فعالیت‌های صنعتی یعنی آب و انرژی در هرمزگان موجود است كه باید از آن به درستی بهره برد.
غلامعباس زائری نهمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست بیان داشت: همه باید از فرصت خدمتی كه در اختیار داریم به درستی استفاده كنیم تا كارنامه ما سرشار از خدمت، صداقت و پاكی باشد.

** لزوم توجه به ظرفیت گردشگری هرمزگان
دوازدهمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست گفت: این استان طی سال های اخیر روند رو به رشدی داشته و امروز شاهد فراهم شدن امكانات قابل توجهی در این استان هستیم.
ابراهیم دراز گیسو تصریح كرد: هرمزگان از ظرفیت گردشگری بالایی برخوردار است و می‌ توان گردشگران بسیاری را به این استان جذب كرد.
وی با اشاره به مساله كمبود آب در هرمزگان گفت: برای تامین آب شرب استان باید آب شیرین كن ‌ها در سراسر استان احداث شود.
درازگیسو افزود: شخصیت استاندار می‌ تواند تمام توسعه‌ ها و پیشرفت‌ ها را در استان محقق كند اما متاسفانه اختیارات استانداران كاهش یافته است.

** همزیستی مسالمت آمیز شاخصه مردم هرمزگان است
سیزدهمین استاندار هرمزگان نیز در این نشست گفت: هرمزگان ظرفیت‌های بسیاری دارد و مردم در این استان همزیستی مسالمت آمیزی با هم دارند.
عبدالرضا شیخ الاسلامی خاطر نشان كرد: برنامه ‌های منظم ملاقات مردمی از بهترین كارهایی بود كه در این استان تجربه شد و گره ‌گشایی بسیاری از كار مردم داشته است.
وی اضافه كرد: آموزش عالی در هرمزگان توسعه خیلی خوبی داشته اما در این استان در بخش‌ های مهارتی دچار ضعف و آسیب هستیم.
شیخ الاسلامی تصریح كرد: با آموزش‌ و مهارت آموزی می‌ توان گام بلندی در راستای رفع مشكل بیكاری در استان هرمزگان برداشت.

** هرمزگان باید قطب ورزش های آبی باشد
چهاردهمین استاندار هرمزگان هم با بیان این كه هرمزگان می‌ تواند پایتخت اقتصاد كشور و قطب ورزش‌ های آبی و گردشگری ایران باشد، عنوان كرد: از وجود بنادر متعدد خصوصی و دولتی در این استان با 50 درصد ظرفیت كشور باید نهایت استفاده را برد.
عبدالعلی صاحب محمدی ادامه داد: هرمزگان هنوز به جایگاه واقعی خود نرسیده و آثار محرومیت در آن مشهود است و سرمایه‌ ها متناسب با ظرفیت ‌های استان جذب نشده است.
وی بیان داشت: زیر ساخت‌ ها نیز متناسب با فرصت ‌های موجود در هرمزگان نیست و باید تربیت نیروی انسانی با توجه به نیازهای هرمزگان صورت بگیرد.
صاحب محمدی بیان داشت: نرخ بیكاری در استان هرمزگان از متوسط نرخ بیكاری كشور كمتر است اما از بومیان استان استفاده نمی ‌شود كه سبب نارضایتی شده است.
وی ادامه داد: ظرفیت لازم برای ورود زنان هرمزگانی به بازار كار چندان وجود ندارد كه باید این مساله مورد بررسی قرار گیرد.
صاحب محمدی اظهار داشت: هر گونه توسعه‌ای بدون توجه به مسائل فرهنگی به سرانجام نمی‌ رسد و باید مسائل آموزشی و اجتماعی را مد نظر قرار دهیم.
چهاردهمین استاندار هرمزگان گفت: صنایع استان نیازمند كارهای مهارتی هستند و باید دانش آموزان را به سمت مراكز فنی و حرفه‌ای سوق دهیم.

** آمایش سرزمینی هرمزگان مشكل دارد
پانزدهمین استاندار هرمزگان نیز با بیان اینكه بحث آمایش سرزمینی در كشور كار نشده و همواره بحث سلیقه مطرح است، عنوان كرد: امروز تبعات تصمیم ناصحیح برای انتقال فولاد به اصفهان را مشاهده می‌كنیم و در هرمزگان هم آمایش سرزمینی مشكل دارد و نباید صنایع ما متمركز در یك نقطه باشند.
حسین هاشمی تختی ادامه داد: گاهی ظرفیت ‌های هرمزگان تبدیل به آسیب می ‌شود و نباید به بهانه مبارزه با قاچاق با مردم عادی و بومی برخورد شود و شاهد جولان قاچاقچیان بزرگ باشیم.
وی خاطرنشان كرد: یكی از ظرفیت‌ های استان كه مغفول مانده بحث بانكرینگ (سوخت رسانی با كشتی ها و شناورهای كوچك و بزرگ در دریا) است كه بیشتر ارز این بازار به جیب اماراتی ‌ها وارد می‌شود و باید از ظرفیت بخش خصوصی در جهت بهره مندی از این بازار استفاده شود.

** كار استان هرمزگان ملی اما بودجه ها در حد یك استان محروم است
شانزدهمین استاندار هرمزگان نیز با بیان اینكه استان هرمزگان ظرفیت ‌های ارزشمندی دارد، بیان داشت: اولین مشكل در هرمزگان نوع نگاه كشور به استان است و نوع درآمد با میزان بودجه اختصاصی همخوانی ندارد.
ابراهیم عزیزی ادامه داد: كار ما در هرمزگان كاری ملی اما بودجه ‌ها در حد یك استان محروم است.
وی تصریح كرد: نیروی انسانی بسیار خوبی در هرمزگان وجود دارد و اگر نوع نگاه تغییر كند یك اتفاق بزرگ خواهد بود و بحث مدیریت چندگانه در هرمزگان باید حل شود.
هفدهمین استاندار هرمزگان نیز در این گردهمایی عنوان كرد: اختیارات و نقش استانداران در حاكمیت آن طور كه انتظار می‌رود، گسترده نیست و استانداران مظلوم هستند چرا كه توقعات از آنها بالا و اختیارات آنها كم است.
جاسم جادری ادامه داد: برای افزایش اختیارات استانداران برای برنامه‌ریزی و پاسخگویی به مردم باید كاری شود.
وی افزود: دو سد موجود در هرمزگان روان آب دارد كه به دلیل تكمیل نشدن آنها این آب به دریا می‌رود اما این مناطق در اولویت تزریق بودجه قرار نمی ‌گیرند.
جادری بیان داشت: نفت فلات قاره در استان هرمزگان است اما هیچ عوارضی به استان پرداخت نمی‌كند.
وی اظهار داشت: استان هرمزگان با اینكه دروازه اقتصادی كشور است تا قبل از ورود بنده سیلوی گندم نداشت و باید از این به بعد هم فكری به حال آن كرد.
جادری گفت: صنایع انرژی بر پارسیان به دلیل نرسیدن بودجه بلااستفاده مانده كه باید ردیف بودجه‌ آن جدا شود تا غرب استان متحول شود.
محسن خردمند یكی از سرپرستان سابق استانداری هرمزگان بیان داشت: باید حداكثر ارتباطات كشورهای جنوبی خلیج فارس با ایران از طریق هرمزگان برقرار شود .
علی اصغر تصدیقی دیگر سرپرست سابق استانداری هرمزگان نیز در این گردهمایی عنوان كرد: در زمان دهه 60 اختیارات استانداران بیشتر بود اما هم اكنون مقررات پیچیده‌ای سر راه استانداران است و مالیات بنگاه‌های اقتصادی بزرگ فعال در این استان باید در هرمزگان وصول و هزینه شود.
7198/ 7408
خبرنگار: فاطمه حسینی ** انتشار: محمد جهانگیریان

* آگاهی از آخرین اخبار استان در كانال تلگرام ایرنا هرمزگان
* لینك جستجو كانال: irnabandarabas@
*ایمیل: irna.hormozgan@yahoo.com.