18 هزار واحد مسكونی استان در حادثه زلزله كاملا تخریب شده است

كرمانشاه- ایرنا- استاندار كرمانشاه اعلام كرد: حدود 18 هزار واحد مسكونی در زلزله 7.3 ریشتری 21 آبان استان كاملا تخریب شده اند و به ‌حدود 50 هزار واحد مسكونی نیز خسارت جدی وارد شده است.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی استانداری عصر روز پنجشنبه به نقل از هوشنگ بازوند در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران استان در شهرستان ثلاث باباجانی افزود: پیام و حضور مقام معظم رهبری در مناطق زلزله زده، باعث وحدت ملت در كمك به زلزله ‌زدگان استان كرمانشاه شد.
وی اظهار كرد: مصوبات دولت و مجلس در كمك به زلزله ‌زدگان استان كرمانشاه بسیار چشمگیر بوده است.
استاندار كرمانشاه در ادامه گفت: شرایط اقلیمی و آب و هوایی مانع از آن شد كه بتوانیم اسكان اضطراری را به اسكان دائم پیوند بزنیم، ناگزیر از اتخاذ تدابیر برای اسكان موقت حادثه دیدگان شدیم.
بازوند افزود: اگر مردم عزیز و خیران تمایل به كمك به زلزله ‌زدگان كرمانشاه دارند، بهتر است در زمینه افزایش سرویس‌های بهداشتی و‌ حمام برای زلزله زدگان همكاری كنند.
وی اضافه كرد: استانهای همدان و قزوین كمكهای بسیار مطلوبی به زلزله ‌زدگان كرمانشاه كردند.

**مردم در مصرف برق صرفه جویی كنند
استاندار كرمانشاه با بیان اینكه مصرف برق در مناطق زلزله زده حدود سه برابر افزایش داشته است، گفت: برق رسانی به چادرها و كانكس ها و استفاده مردم از این نیرو برای گرم كردن محل اسكان خود، میزان مصرف برق را بالا برده است.
بازوند با اشاره به توزیع رایگان نفت در مناطق زلزله ‌زده اظهار داشت: مردم باید به فكر استفاده از سوخت های دیگر نیز برای گرم كردن محل اسكان باشند. خطوط انتقال برق ظرفیتی دارند كه امكان دارد در صورت استفاده بیش از حد این خدمات رسانی با مشكل مواجه شود.
وی با تاكید بر صرفه جویی هرچه بیشتر گفت: فرمانداران رصد كنند چون خبرهایی به دست ما رسیده كه در برخی چادرها كه وسایل نگهداری می شود و كسی در آن سكونت ندارد نیز وسایل گرمازای برقی روشن است.
وی یادآور شد با وجود توزیع 40 هزار والور، مردم تمایل بیشتری به مصرف برق دارند. مردم حادثه دیده خود نیز باید با همكاری لازم با خادمین خویش، در روند خدمت رسانی مطلوب تاثیرگذار باشند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 كیلومتری بخش ازگله، 32 كیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب كرمانشاه تاكنون 620 كشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.
این زلزله به 10 شهرستان و یك هزار و 930 روستای استان كرمانشاه خسارت وارد كرده و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 87 هزار واحد مسكونی شهری و روستایی نیز آسیب كلی و جزئی دیده است.
8066 انتشاردهنده:علی مولوی

سرخط اخبار استان‌ها