هدر رفت 25 درصدي آب شرب چالوس در شبكه آبرساني

نوشهر - ايرنا - مدير امور آب و فاضلاب شهري چالوس گفت كه 25 درصد از آب آشاميدني اين شهر تا رسيدن به دست مصرف كننده در شبكه آبرساني هدر مي رود .

صادق سلطاني روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا مهم ترين علت ايجاد اين مشكل را فرسودگي شبكه آبرساني برشمرد.
وي افزود كه از 350 كيلومتر شبكه آبرساني شهر چالوس حدود 70 كيلومتر آن مربوط به پيش از پيروزي انقلاب اسلامي و فرسوده است .
سلطاني با اشاره به كمبود آب در اين شهرستان بويژه در فصول گرم سال با توجه به ورود انبوه جمعيت گردشگر ، گفت كه قديمي بودن و فرسودگي شبكه باعث شده حتي در بعضي از مناطق شهروندان از تغيير طعم آب گله كنند.
وي كاهش فشار آب را از ديگر تبعات فرسودگي شبكه برشمرد و افزود : مجهز نبودن بعضي از چاهها به ژنراتور هم كمبود آب در چالوس را مضاعف مي كند.
** ناكافي بودن اعتبارات
مدير امور آب و فاضلاب شهري چالوس بازسازي و اصلاح شبكه هاي فرسوده اين شهر را حدود 20 ميليارد تومان برآورد كرد و گفت كه اعتبار سه ميليارد توماني سال جاري براي تامين ، نگهداري و اصلاح شبكه كافي نيست.
وي افزود :‌ با اين اعتبار تنها سالانه قادر به اصلاح و بازسازي حدود چهار كيلومتر از شبكه هستيم و در صورت ثابت ماندن شبكه فرسوده ، اصلاح كامل آن به 20 سال زمان نياز دارد.
سلطاني تجهيز چاهها آب به ژنراتور را هم نيازمند اعتبارات ويژه دانست و افزود كه هم اكنون از 10 حلقه چاه تامين كننده آب شرب شهر چالوس تنها سه حلقه به دستگاه ديزل ژانرتور مجهز است .
وي قطعي آب شهروندان هنگام قطع برق را مهم ترين مشكل نبود ژانراتور دانست و گفت كه در زمان قطعي برق حدود 35 درصد از مشتركان شهر چالوس با بي آبي مواجه مي شوند.
او افزود :‌ ستاد مديريت بحران در دوره گذشته تصويب كرده بود كه اعتبار خريد 2 دستگاه ديزل ژانراتور براي نصب بر روي تعدادي از چاههاي تامين شود ولي تاكنون اقدامي صورت نگرفته است.
اجراي طرح تامين كمبود آب آشاميدني شهرهاي نوشهر ، چالوس ، مرزن آباد ، هيچرود و 129 روستا و شهرك هاي تابعه آبان ماه امسال آغاز شد و قرار است ظرف سه سال به بهره برداري برسد.
در حال حاضر آب آشاميدني جمعيت دست كم 70 هزار نفري چالوس و حدود 16 روستاي پيرامون آن از 10 حلقه چاه و چشمه گردوك نوشهر تامين مي شود.
خبرنگار : ‌مهراب زكي پور كينجي ** انتشار دهنده : حسن فلاحتي
7078 /1602/1654

سرخط اخبار استان‌ها