طبق مستندات، مديريت بقعه امامزاده هاشم (ع) متعلق به دماوند است

تهران- ايرنا- نماينده مردم شهرستان‌هاي دماوند و فيروزكوه گفت: مديريت بقعه امامزاده هاشم (ع) با توجه به بررسي هاي صورت گرفته قطعا با دماوند است و تداوم خواهد داشت و نبايد تغيير كند.

قاسم ميرزايي نيكو روز پنجشنبه در نشست هيات امناي آستان مقدس امامزاده هاشم(ع) شهر دماوند كه با حضور برخي از مسئولان شهرستان همچون امام جمعه، فرماندار، رئيس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان، شهردار و رئيس شوراي اسلامي شهر و شهرستان دماوند در محل مديريت آستان برگزار شد، در جمع خبرنگاران در خصوص اهميت اين نشست گفت: آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) يكي از امامزادگان معروف و تاريخي شهرستان دماوند است كه سند دماوند نيز به اين آستان نسبت پيدا مي كند.
وي با بيان اينكه تاكنون نشست هاي متعددي در جهت خدمت رساني بهتر به زائران اين آستان مقدس و رفع مشكلات و مطالبات با حضور هيات امناي امامزاده هاشم (ع) برگزار شده است، گفت: نشست امروز با توجه به مسائل اخير تشكيل شده و ادعايي كه همسايگان شمالي دماوند نسبت به مالكيت اين مكان دارند، مورد بررسي قرار گرفت.
نماينده مردم دماوند و فيروزكوه در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در اين جلسه مستندات، تصميمات كشوري و موارد مختلفي كه در اين زمينه وجود دارد بار ديگر مورد بررسي قرار گرفت كه نشان مي دهند امامزاده هاشم (ع) كاملا در منطقه شهرستان دماوند واقع شده است.
وي با اشاره به اينكه در اين جلسه مقرر شد دستگاه هاي مختلف شهرستان نسبت خدمات رساني و پيگيري اين موضوع را در دستور كار قرار دهند، افزود: تصميم براين شد تا شهرداري دماوند خدمات لازم و مورد نياز در بقعه امامزاده هاشم (ع) را ادامه دهد و دبيري مجموعه توسط مديريت اين آستان پيگيري شود.
ميرزايي‌نيكو ادامه داد: همچنين قرار شد تا امام جمعه دماوند ديداري با نماينده ولي‌فقيه در سازمان اوقاف و امور خيريه داشته باشد و مشكلات موجود درباره آستان را مطرح كند.
اين مقام مسئول با بيان اينكه وظايف ديگر نيز توسط دستگاه هاي مربوطه تقسيم بندي شد، گفت: تقسيمات كشوري توسط وزارت كشور مشخص مي شود كه طبق اين تقسيم بندي مرز شهرستان دماوند مشخص شده و در آن قسمت امامزاده هاشم (ع) در دماوند قرار دارد.
وي با بيان اينكه مديريت بقعه متبركه در اختيار سازمان اوقاف و امور خيريه است، افزود: اداره اوقاف نيز در اين خصوص به تقسيمات كشوري استناد مي كند و طي سال هاي اخير با توجه به سابقه هزار ساله اين بقعه در شهرستان، هرگونه مكاتبه ايي كه صورت گرفته تاكيد بر عهده داري امامزاده هاشم (ع) در محدوده دماوند دارد.
امامزاده هاشم (ع) حدود 11 قرن ميعادگاه معنوي مردم منطقه دماوند بوده و هست. اين شاهراه معرفت كه ريشه در خاندان اهل بيت عصمت و طهارت(ع) دارد، در گردنه مشا و در راه اصلي شمال كشور واقع شده و يكي از چندين اماكن مقدسي است كه به وسيله سازمان ميراث فرهنگي به ثبت رسيده و در طول سال به ويژه مناسبت هاي مذهبي علاقمندان و شيفتگان از اين ديار و ساير نقاط كشور به حريم امن آن سفر مي كنند.
آستان مقدس امامزاده هاشم (ع) در بلندترين نقطه كوه مشا، در ضلع شمال غربي 7كيلومتري شهر دماوند، بخش رودهن در جاده هراز در ارتفاع 2750 متري از سطح دريا مشرف به شهر دماوند و مشا، در 60 كيلومتري استان تهران واقع شده است.
اين گردنه مابين مشا و پلور در موقعيت كيلومتر 60 جاده هراز بر سر راه تهران به آمل واقع و مرز استان تهران به مازندران محسوب شده و اين دو استان را از يكديگر جدا مي كند.
شهرستان دماوند با جمعيتي افزون بر 100هزار نفر در 45 كيلومتري شهر تهران قرار گرفته است. اين شهرستان از شمال با استان مازندران، از شرق با شهرستان فيروزكوه، ازجنوب با استان سمنان و از غرب با شهرستان شميرانات و تهران همسايه است كه اين شهر از2بخش مركزي و رودهن تشكيل مي شود.
*براي اطلاع از اخبار متنوع انتشار يافته در شبانه روز با كانال ايرنا استان تهران در تلگرام به نشاني IRNATEHRAN@ همراه شويد.
خبرنگار: الهام حيدري**انتشار: محمد آجورلو
تهرام/7246//1348