۲۳ آذر ۱۳۹۶،‏ ۷:۵۱
کد خبر: 82762997
۰ نفر
استاندار: كرمان در فقر اكتشافات معدنی است

كرمان - ایرنا - استاندار كرمان گفت: كرمان به عنوان قطب معدنی كشور هنوز فقر اكتشافی در معادن دارد و باید اكتشافات بیشتری در این استان انجام شود.

علیرضا رزم حسینی شامگاه چهارشنبه در نخستین نشست مشترك شورای عالی معادن كشور و شورای معادن استان كرمان در محل استانداری افزود: این استان غربالگری معدنی نشده و باید فعالیت اكتشافی در كرمان افزایش یابد و در دولت دوازدهم نیز باید تحرك بیشتری در این زمینه داشته باشیم.
وی با بیان اینكه در بخش پهنه های جدید اكتشافی در دولت تدبیر و امید اتفاقات خوبی افتاده است اظهار كرد: اكتشافات جدید می تواند ذخایر معدنی را افزایش دهد.
استاندار كرمان گفت: برخی از معادن غیرفعال از جمله شركت تیتانیوم توسط شركت ایمیدرو مجددا فعال شده و بزرگترین معدن تیتانیوم خاورمیانه در شهرستان كهنوج استان كرمان است.
وی افزود: در صنایع فولاد به همت شركت گل گهر سیرجان و میدكو كه متولی فلزات محسوب می شود زنجیره فولاد در كرمان تكمیل شد و نخستین ذوب را در كرمان داشته ایم.
** آغاز عملیات اجرایی و افتتاح برخی طرح های استان توسط رئیس جمهوری
رزم حسینی تصریح كرد: پروژه هایی كه هفته آینده با حضور رئیس جمهوری كلنگ زنی و یا افتتاح می شود جایگاه استان را در صنعت فولاد افزایش می دهد.
وی گفت: یكی از اقدامات خوب وزیر صنعت، معدن و تجارت ایجاد شورای عالی معادن استان ها است و امیدواریم تفویض اختیارات بصورت واقعی در این شورا صورت گیرد.
استاندار كرمان افزود: انتظار می رود استان های معدن خیز كه اقتصاد آنها وابسته به معدن است اختیارات قانونی را خودشان در دست بگیرند و بتوانیم از اختیارات به توسعه زیرساخت های معدنی با همگرایی دستگاه های معدنی دست یابیم.
وی عنوان كرد: واگذاری 20 درصد از حقوق دولتی به استانها می تواند به توسعه استان كرمان كمك كند در حالی كه واگذاری حقوق دولتی تاكنون به خزانه می رفت و به استانها واگذار نمی شد.
رزم حسینی با بیان اینكه شركت های توسعه گرا باید به مسئولیت اجتماعی خود عمل كنند گفت: گردش مالی شركت هایی كه در استان كرمان فعال هستند باید در این استان باشد نه در بانك های تهران.
در نخستین نشست مشترك شورای عالی معادن كشور و شورای معادن استان كرمان سرقینی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، رئیس خانه معدن ایران، ریاست سازمان نظام مهندسی كشور، معاون اكتشاف سازمان زمین شناسی، رئیس كمیسیون معدن در مجلس شورای اسلامی، نماینده های مردم كرمان و راور، سیرجان و بردسیر، شهربابك، رفسنجان و انار در خانه ملت و سایر مدیران دستگاه های اجرایی، مدیران بخش خصوصی كرمان، معاون قضایی دادگستری كل استان تهران و ریاست صنایع معدنی گل گهر سیرجان حضور داشتند.
استان كرمان بهشت معادن ایران نام دارد و رگه های مختلف معدنی در این استان وجود دارد.
بیشتر تولیدات معدنی این استان مس، زنجیره فولاد و ذغالسنگ است در دولت تدبیر و امید نیز كه این استان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی شناخته شد توجه ویژه ای به بحث معدن در این استان می شود.
خبرنگار: حامد سالاری ** انتشار دهنده: نجمه حسنی*
7420/3029