توافق مسئولان رده بالاي ايران و تركيه براي خواهرخواندگي خوي با قونيه

اروميه- ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و كردشگري آذربايجان غربي گفت: در ديدار رئيس سازمان ميراث ‌فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با وزير فرهنگ كشور تركيه مقرر شده است تا خواهرخواندگي شهرهاي خوي و قونيه منعقد شود.

به گزارش ايرنا جليل جباري روز چهارشنبه در نشستي با اعضاي شوراي اسلامي شهر و شهردار خوي افزود: اساس خواهرخواندگي اين 2 شهر وجود اشتراكات فرهنگي و وجود مقبره شمس تبريزي در خوي به‌ عنوان استاد و مراد مولانا و مقبره مولانا در قونيه است.
وي وجود مقبره شمس تبريزي در خوي را يك ظرفيت بسيار مهم فرهنگي در استان دانست و افزود: كارهاي طراحي نقشه هاي بارگاه شمس تبريزي مصوب شده است و عمليات اجرايي آن به زودي با كمك شهرداري خوي و با اعتباري بالغ بر 20 ميليارد ريال آغاز مي شود.
وي بافت تاريخي شهر خوي را جزو چهار با فت تاريخي ثبت شده استان در فهرست آثار ملي عنوان كرد و گفت: مرمت و صيانت از آثار و بناهاي تاريخي موجود در اين بافت در اولويت برنامه هاي ميراث فرهنگي است.
وي با اشاره به اهميت مرز رازي خوي و گردشگر پذيري اين شهرستان، تصريح كرد: افزايش جاذبه هاي گردشگري و ظرفيت اقامت گردشگران در اين شهرستان در دستور كار ميراث فرهنگي استان قرار گرفته است.
جباري ايجاد و تاسيس خانه صنايع دستي در خوي را از جمله اين برنامه ها براي تكميل زيرساخت هاي گردشگري در خوي اعلام كرد.
محرم اكبرزاده، شهردار خوي هم در اين نشست از هزينه 10 ميليارد ريالي صيانت از بناها و محوطه هاي تاريخي خوي و همچنين از فراهم شدن مقدمات خواهر خواندگي خوي با قونيه به سبب وجود مقبره هاي شمس تبري و مولانا خبر داد.
غلامعلي شريف، ‌رئيس شوراي شهر خوي نيز در اين نشست به ظرفيت هاي بالاي خوي در برخورداري از ميراث كهن اشاره كرد و از مشاركت شهرداري خوي براي كمك به مرمت اين ميراث خبر داد. به گفته وي تكميل مرمت مساجد تاريخي، آغاز عمليات اجرايي طرح توسعه بارگاه شمس تبريزي، تملك خانه هاي تاريخي و مرمت كاروانسراهاي قديمي خوي در اولويت برنامه هاي شوراي اسلامي و شهرداري خوي قرار دارد.
وي افزود: براي تبديل ظرفيت هاي گردشگري و تاريخي خوي به فرصت، كميته مشتركي با مشاركت و حضور كارشناسان ميراث فرهنگي تشكيل مي شود.
به گزارش ايرنا، بارگاه شمس تبريزي در خوي واقع شده است و همه ساله مشتاقان زيادي را از داخل و خارج براي زيارت بارگاه اين عارف شوريده حال به اين شهر مي كشاند.
7133/3072
**خبرنگار: سعيد فرجي **انتشار: عليرضا فولادي

سرخط اخبار استان‌ها