واگذاری اسناد یكهزار و 350 فقره املاك بنیاد علوی در مازندران

ساری - ایرنا - اسناد یكهزار و 350 فقره املاك بنیاد علوی در مازندران روز چهارشنبه به ذینفعان این املاك در شهرستان آمل واگذار شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، آئین نمادین واگذاری این تعداد سند با حضور رئیس بنیاد مستضعفان ، استاندار مازندران و جمعی از مدیران استانی و محلی در روستای ' طوله كلا' از بخش دابودشت شهرستان آمل برگزار شد.
رئیس بنیاد مستضعفان در این مراسم گفت كه واگذاری اسناد املاك بنیاد علوی در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری از سال 92 تاكنون در حال اجراست و در سه سال گذشته بیش از 6 هزار و 600 فقره سند این املاك در مازندران به ارزش 190 میلیارد تومان صادر شده است.
محمد سعیدی كیا با اعلام این كه اسناد بخشی از زمین ها برای افرادی كه زیرپوشش نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد و بهزیستی هستند ، رایگان صادر می شود ، افزود : اسنادی كه امروز واگذار می شود مربوط به زمین های كشاورزی است .
وی از كشاورزان و دیگر ذینفعان املاك بنیاد علوی كه تاكنون سند دریافت نكرده اند خواست حداكثر تا مهر ماه سال آینده برای دریافت سند پرونده تشكیل دهند.
زمین های بنیاد علوی زمین هایی است كه در دوره پهلوی اول و دوم از مالكان آن گرفته شده و به نام بنیاد پهلوی سند خورده بود. این زمین ها پس از انقلاب در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گرفت و با تاسیس بنیاد علوی به این بنیاد رسید.
بنیاد علوی آذر ماه سال 66 به عنوان یك شركت و موسسه غیر تجاری ثبت شد و در سال 84 همزمان با تغییر مدیریت به عنوان بازوی بنیاد مستضعفان، فعالیت خود را در امور خیریه و عام المنفعه آغاز كرد.
بر اساس مقرراتی كه در اواخر سال 91 مصوب شد ، اسناد بخشی از زمین های بنیاد علوی برای افرادی كه زیر پوشش نهادهای حمایتی مانند كمیته امداد و بهزیستی هستند ، رایگان صادر می شود .
بر اساس این مقررات ، صدور سند برای واحدهای مسكونی این دسته از افراد در مناطق روستائی تا سقف 400 متر مربع و در مناطق شهری نیز تا سقف 250 مترمربع رایگان است.
همچنین صدور اسناد برای واحدهای تجاری روستائی و شهری تا سقف 25 مترمربع ، برای اراضی زراعی و باغی روستائی تا سقف 2 هزار و 500 متر مربع و زمین های زراعی و باغی شهری تا سقف یكهزار و 500 متر مربع و برای سایر كاربری ها تا سقف 100 مترمربع رایگان خواهد بود.
** اعتبار ویژه بنیاد مستضعفان برای توسعه پرورش خاویار درشمال
رئیس بنیاد مستضعفان همچنین با اشاره به اینكه این بنیاد برای هر استان در سال جاری 20 میلیارد تومان اعتبار برای رسیدگی به محرومان و رفع مشكلات آن ها اختصاص می دهد ، گفت كه در دو سال گذشته سهم مازندران از این اعتبار 40 میلیارد تومان بوده است.
وی افزود : بنیاد مستضعفان علاوه بر اعتبار رسیدگی به محرومان ، حدود 20 میلیارد تومان برای توسعه پرورش ماهیان خاویاری در شمال كشور با هدف افزایش ذخایر این آبزی در دریای خزر اختصاص می دهد.
سعیدی كیا گفت كه تاكنون 6 طرح مربوط به توسعه پرورش ماهیان خاویاری از محل تسهیلات پرداختی بنیاد مستضعفان كشور درمازندران بهره برداری شده است.
خبرنگار : مهدی غلامی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7327/1654