۲۲ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۱۳
کد خبر: 82761888
۰ نفر
نشانه های ابتلا به سرطان پوست

تهران-ایرنا - متخصص رادیوتراپی و انكولوژی با اشاره به نشانه های ابتلا به سرطان پوست گفت:قرار گرفتن در معرض مستقیم نور خورشید می تواند در ایجاد ضایعات پوستی و سرطان دخیل باشد.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از روابط عمومی انجمن رادیوانكولوژی ،دكتر سید رضا خاندوزی در دومین كنگره بین المللی كلینیكال آنكولوژی و دوازدهمین كنگره سالیانه كلینیكال آنكولوژی ایران در ارتباط با موضوع سرطان پوست اظهار داشت: این سرطان جزو شایع ترین سرطان ها در جهان بوده و شاید در ایران هم رتبه اول را داشته باشد.
وی افزود: ضایعات پوستی پیش بدخیم خطر جانی برای افراد نداشته و می تواند خود محدود باشد اما زمانی كه مشكلات پوستی تبدیل به سرطان شد، نیاز به درمان جدی توسط پزشك متخصص است.
این متخصص رادیوتراپی و انكولوژی با اشاره به اینكه سرطان پوست به طور كلی به 2 دسته سرطان های غیر ملانومی و ملانومی تقسیم می شوند، عنوان كرد: سرطان های غیر ملانومی پیش آگهی خوبی داشته و با درمان صحیح و به موقع برای بیمار بیماری ریشه كن می شود. همچنین ملانوم می تواند بر اساس مرحله بالینی بیماری در زمان تشخیص پیش آگهی خوب، متوسط و بد داشته باشد.
وی با بیان اینكه برای سرطان های غیر ملانومی معمولا درمان لوكال یا موضعی كافی بوده، گفت: این درمان شامل جراحی ضایعه و در صورت عدم امكان پاكسازی ضایعه، رادیوتراپی است و در مورد سرطان های ملانوم آنچه كه پیش آگاهی را مخدوش و بد می كند درگیری غدد لنفاوی بوده كه خیلی زود اتفاق افتاده و موجب شده كه بیماری از حالت لوكال خارج و غدد لنفاوی ناحیه ای را درگیر كند.
متخصص رادیوتراپی و آنكولوژی افزود: اگر سرطان های ملانومی پیشرفته تر شوند می توانند به سایر قسمت های بدن همچون ریه، كبد، مغز، استخوان و... متاستاز دهند و باعث فوت بیمار شوند.
دكتر خاندوزی در پاسخ به این سوال كه سرطان های پوست چه نشانه هایی دارند؟ گفت: انواع سرطان های پوست با یك ضایعه ی پوستی شروع میشوند.
اما عواملی كه به عنوان عامل خطر تعریف می شوند عباتند از هر گونه ضایعه پوستی پیش رونده كه حالت زخمی، حاشیه های نامنظم و تغییر رنگ داشته باشد است.
عضو انجمن رادیوتراپی و آنكولوژی با بیان اینكه افراد درصورت بروز عارضه های پوستی باید به پزشك مراجعه كنند، گفت: این بیماران تحت نمونه برداری قرار گرفته و با مشخص شدن نتیجه آزمایش اگر لازم بود اقدامات بعدی جهت درمان بیمار صورت می گیرد.
وی با تاكید بر اینكه سرطان های غیر ملانومی پوست بیشتر قسمت هایی را كه تحت تابش مستقیم آفتاب هستند درگیر می كند، گفت: این نوع سرطانهای پوستی در قسمت های مختلف سر و صورت، گردن و نواحی فوقانی قفسه صدری شایع ترهستند.
متخصص رادیوتراپی و آنكولوژی افزود:عدم استفاده از كرم های ضد آفتاب، كلاه لبه دار و عینك آفتابی وقرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید، می تواند در ایجاد این ضایعات پوستی واین نوع سرطان موثر باشد.
وی خاطرنشان كرد: ضایعات پوستی تنها در 3 ماه تابستان ایجاد نمی شود ،لذا افرادباید همواره از قرار گرفتن در معرض آفتاب شدید در سالیان متمادی پرهیز نمایند تا مبتلا به ضایعات پوستی نشوند.
دكترخاندوزی در پایان گفت: سرطانهای پوست غیرملانومی اغلب در افراد مسن مشاهده می شود، زیرا این افراد سال های متوالی زیر نور مستقیم آفتاب قرار داشته كه منجر به تشكیل تدریجی این ضایعات می شود.
گفتنی‌ست دوازدهمین كنگره سالانه كلینیكال آنكولوژی و دومین كنگره بین المللی كلینیكال آنكولوژی از امروز 22 آذرماه تا 24 آذر با حضور 12 سخنران خارجی در هتل المپیك تهران در حال برگزاری است.
** 9031**1440
**خبرنگار: عادل پازیار** انتشار: گلشن