فرماندار: نظارت بر بهداشت اماكن عمومي آستارا جدي گرفته شود

آستارا - ايرنا - فرماندار آستارا با اشاره به گردشگرپذير بودن اين شهرستان، عمل به مقررات بهداشت عمومي در معابر و اماكن و نظارت بر حسن اجراي آن را خواستار شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا يونس رنجكش شامگاه سه شنبه در جلسه شوراي بهداشت آستارا در فرمانداري اين شهرستان افزود: آگاهي بخشي عمومي در حوزه مسائل بهداشتي به طور شايسته صورت نمي گيرد و نهادينه كردن بهداشت در مدارس و مراكز دانشگاهي لازم است.
وي اضافه كرد: مصرف قليان و ديگر معضلات اجتماعي ريشه در نبود مراكز تفريحي و بيكاري دارد و جمع آوري واحدهاي عرضه قليان، بايد به صورت تدريجي در دستور كار شوراي بهداشت قرار گيرد.
وي وجود سردخانه مواد غذايي فاسد را در آستارا ضروري خواند و اظهار كرد: با مشاركت دانشگاه علوم پزشكي گيلان و با در نظر گرفتن اعتبار لازم، بايد سردخانه يادشده در آستارا ايجاد شود.
فرماندار آستارا با اشاره به وجود سگ هاي ولگرد در معابر و خيابان هاي آستارا خاطرنشان كرد: بايد با دخالت سازمان هاي مردم نهاد، اين حيوانات كنترل شده و از عقيم و معدوم سازي آنها جلوگيري شود.
رنجكش با اشاره به آغاز فصل مهاجرت پرندگان ادامه داد: به منظور جلوگيري از شيوع احتمالي آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان، بايد زيستگاه هاي پرندگان مهاجر مورد پايش قرار گيرد.
وي نظارت بر واحدهاي نانوايي، اغذيه فروشي و رستوران ها را به منظور ارتقاء سطح سلامت جامعه ضروري دانست.
شهرام حسين‌نژادي مدير شبكه بهداشت و درمان آستارا نيز در اين جلسه گفت: سه و نيم تن لواشك فاسد با تلاش ماموران بهداشت محيط كشف و نظارت بر بازار تشديد شده است.
وي افزود: صدور احكام قضايي پرونده هاي مواد غذايي فاسد و غيرقابل ‌مصرف، حدود 9 ماه طول مي كشد و از دادگستري آستارا انتظار داريم در اين رابطه همكاري لازم را به عمل آورد.
وي با اشاره به اينكه شهرداري هاي آستارا و لوندويل، متولي جمع‌آوري سگ‌هاي ولگرد از معابر عمومي هستند، افزود: از ابتداي سال جاري تاكنون در اين شهرستان، 500 عدد واكسن هاري براي افراد سگ گزيده مصرف شده است.
حسين نژادي با بيان اينكه بيشتر مردم از كيفيت بد نان‌ و استفاده تعدادي از نانوايي‌ها از موادافزودني در پخت نان گلايه مند هستند، اضافه كرد: استفاده از مواد افزودني نظير جوش شيرين در نان به ‌مرور زمان منجر به فساد دندان و پوكي استخوان مي شود.
وي وضعيت عرضه ماهي در خيابان‌هاي شهر آستارا را غيربهداشتي دانست و يادآور شد: قرار دادن ماهي روي زمين و مكان هاي غير بهداشتي، باعث تشديد آلودگي و انتقال بيماري‌ها مي‌شود.
شهرستان گردشگرپذير آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع شده است.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشاردهنده:كبيري
7105 / 7124 / 2007