۲۱ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۱۶
کد خبر: 82761209
۰ نفر
فدائی ها، نسل جدید تروریسم در عراق؟

بغداد – ایرنا – در حالی كه چند روزی از اعلام پایان نهایی گروه تروریستی داعش در عراق نمی گذرد، یك گروه مسلح جدید در شمال عراق با عنوان 'فدائی ها' اعلام موجودیت كرده كه برای اولین بار اعضای این گروه تروریستی، تركیبی از كردها و عرب های سنی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این گروه مسلح جدید در واقع بعد از خنثی كردن طرح همه پرسی منطقه كردستان عراق در 25 سپتامبر 2017 (3 مهر 96) و بازگشت اداره كركوك و چاه های نفت آن تحت نظر دولت مركزی عراق در 20 اكتبر2017 (28 مهر 96)، فعال شده است.
براساس گزارش تلویزیون 'العهد' ارگان خبری گروه مقاومت اسلامی 'عصائب اهل الحق' عراق، فدائی ها یك گروه تروریستی جدید است كه تعداد اعضای آن كه متشكل از افراد مسلح تندرو كرد و عناصر فراری داعش است، به 500 نفر می رسد.
طبق این گزارش، حزب منحله بعث با همكاری برخی از سازمان های امنیتی خارجی پشت پرده تاسیس و مدیریت این گروه مسلح جدید قرار دارد و این گروه بیشتر در اطراف كركوك در مناطق شمالی عراق فعال است.
ریش های بلند افراد این گروه كه تداعی كننده چهره عناصر تروریستی داعش است از ویژگی های ظاهری گروه فدائی ها است و عناصر مسلح كردتبار این گروه، معمولا لباس ویژه كردی به تن دارند.
فدائی ها همانند اوائل بروز و ظهور گروه تروریستی داعش در عراق، با ایجاد ایست های بازرسی كاذب و آدم ربایی، ایجاد رعب و وحشت در بین مردم و حمله به نیروهای امنیتی به خصوص نیروهای الحشد التركمانی، تاكنون در مناطق شمال عراق جوی از ناامنی را ایجاد كرده اند.
پرچم این گروه عبارت است از یك پارچه سفید رنگ كه در وسط آن سر یك شیر قرار دارد و مهمترین قشری كه در معرض حملات این گروه قرار دارند، طایفه تركمنان در شمال عراق است.
گفته می شود كه مقر فرماندهی این گروه مسلح در روستای 'الغره' ما بین شهرهای تركمن نشین 'داقوق' و 'طوزخورماتو' در جنوب شهر كركوك (240 كیلومتری شمال بغداد) است.
براساس گزارش ها، این گروه مسلح در این منطقه پایگاه ویژه آموزش نظامی برای عناصر خود تدارك دیده و در حال عضوگیری از بین كردهای تندرو و عرب های سنی معتقد به افراط گرایی است و آنها را برای آموزش به این اماكن انتقال می دهد.
یك كارشناس متخصص درباره گروه های تروریستی در عراق در گفت وگو با خبرنگار ایرنا درباره فدائی ها گفت: بیشتر اعضای این گروه از كردهای تندرویی هستند كه از بازپس گیری كركوك توسط دولت مركزی عراق، دچار سرخوردگی شده اند.
'هاشم الهاشمی' افزود: اغلب عناصر مسلح این گروه از نیروهای پیشمرگه یا آسایش (نیروهای انتظامی شمال عراق) هستند كه از خنثی شدن طرح همه پرسی و از دست رفتن آنچه كركوك توسط دولت منطقه كردستان عراق می دانند، به خشم آمده و در صدد انتقام از دولت مركزی عراق برآمده اند.
وی اضافه كرد كه گروه تروریستی مزبور به شدت نسبت به طایفه تركمنان دلخوری دارد و آنها را از عوامل از دست رفتن كركوك و همكاری با دولت مركزی عراق می داند و بر همین اساس، حملات به تركمنان یكی از اهداف مهم این گروه است.
به گفته الهاشمی، گروه تروریستی فدائی ها یك گروه خارج از قانون است و دولت مركزی عراق باید به شدت با آنها برخورد كرده و اجازه ندهد كه در شمال عراق رعب و وحشت ایجاد كنند.
وی مهمترین اماكن حضور گروه فدائی ها را كركوك، داقوق، تازه و بعضی مناطق شمال شرق استان دیاله معرفی كرد.
الهاشمی با این ایده كه فدایی ها بتوانند نسل جدیدی از تروریست های بعد از داعش باشند، موافق نیست و معتقد است كه افراد این گروه گرچه در ظاهر همانند عناصر داعش هستند، اما بر خلاف داعش یك گروه عقیدتی و مبتنی بر قرائت دینی نیست، بلكه بیشتر واكنشی از سر ناسازگاری با وضع جدید در شمال عراق است.
این كارشناس متخصص در گروه های تروریستی در خصوص واقعیت پایان داعش در عراق نیز گفت: گروه تروریستی داعش عملا از حیث نظامی در عراق پایان یافته و سرزمین تحت سلطه ندارد.
به گفته وی، فعالیت داعش در عراق در حال حاضر محدود به برخی از دسته های كوچك و بعضی هسته های خفته در مناطق پراكنده در داخل عراق شده است.
الهاشمی، مرحله بعد از پایان نظامی داعش را مرحله تقویت فعالیت های اطلاعاتی و امنیتی توسط نیروهای عراق دانست و گفت: باید گروه تروریستی فدائی ها كه در سایه داعش قرار دارد، با عملیات اطلاعاتی و امنیتی به طور كامل متلاشی شود.
اتفاقات پر تعداد اخیر در شمال عراق بویژه در استان كركوك از جمله حمله به یك ایست بازرسی الحشد التركمانی در طوز خورماتو و مثله كردن جسد یكی از عناصر الحشد در این منطقه یا پاره ای حملات مسلحانه به اعتقاد كارشناسان همگی كار گروه تروریستی فدائی ها است.
برخی ناظران و فعالان سیاسی عرب و كرد در عراق بخشی از پیشمرگه های كرد تحت رهبری مسعود بارزانی را متهم می كنند كه با اقدامات مختلف سیاسی، رسانه ای و نظامی قصد ملتهب كردن اوضاع در منطقه و بازكردن پای دخالت خارجی ها به اختلاف اربیل و بغداد را دارند.
در همین حال خبرگزاری 'الغد پرس' عراق نیز دیروز (دوشنبه) در خبری نوشت كه گروه تروریستی 'اسامه الناحر' وابسته به داعش به تازگی نخلستان های اطراف مقدادیه در شمال شرقی دیاله را ترك كرده و به منطقه 'حوض النداء' در اطراف دیاله در شرق استان دیاله انتقال یافت.
برخی كارشناسان از احتمال پیوستن این گروه های پراكنده مسلح و تروریستی در عراق به همدیگر و تبدیل شدن به یك گروه تروریستی قدرتمند جدید همانند آنچه داعش بود، نگران هستند.
نخست وزیر عراق بعد از اعلام بیانیه پیروزی بر داعش در شنبه شب گذشته (9 دسامبر 2017 - 18 آذرماه 96) تاكید كرد كه مرحله بعد از پایان نظامی داعش، مرحله گسترش فعالیت های اطلاعاتی و امنیتی علیه هسته های خفته داعش است.
خاورم *353*380*1275
انتشار دهنده: مجید جعفری

سرخط اخبار جهان