خانه تاريخي 'كلانتر' تبريز مرمت و رفع خطر مي شود

تبريز- ايرنا- مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي از آغاز مرمت و طرح رفع خطر خانه تاريخي كلانتر تبريز با همكاري اداره كل آموزش و پرورش استان طي روزهاي آينده خبر داد.

به گزارش ايرنا، مرتضي آبدار روز سه شنبه در بازديد از محوطه تاريخي خانه كلانتر تبريز، اظهار كرد: عمليات استحكام بخش و ايستايي اين مجموعه تاريخي با نظارت گروه فني ميراث فرهنگي و با همكاري اداره كل آموزش و پرورش وارد مرحله عملياتي مي شود.
وي گفت: برآورد ريالي و برنامه عمليات مرمت و احيا خانه تاريخي و ثبت شده كلانتر توسط اداره كل ميراث فرهنگي استان ارائه مي شود و سال آينده عمليات مرمتي اين مجموعه تاريخي با تامين اعتبار لازم از سوي آموزش و پرورش آذربايجان شرقي اجرا خواهد شد.
آبدار با قدرداني از زحمات مديركل آموزش و پرورش در راستاي صيانت از ميراث فرهنگي و توسعه خدمات گردشگري، گفت: اقدامات ارزشمندي كه در زمينه اسكان ميهمانان در قالب ستادهاي اسكان فرهنگيان، ساماندهي و بهسازي باغ فتح آباد و نيز مرمت دبيرستان فردوسي و محوطه موزه قاجار انجام گرفته، شايسته قدرداني است و در زمينه خانه كلانتر نيز با هم افزايي موجود در اين راستا اقدامات لازم انجام خواهد شد.
به گزارش ايرنا، مديركل آموزش و پرورش آذربايجان شرقي نيز در اين بازديد، گفت: يكي از اقدامات اساسي و اولويت دار آموزش و پرورش براي سال 97 بازسازي و تبديل اين خانه به يك مجموعه فرهنگي، تاريخي با نظارت ميراث فرهنگي استان خواهد بود.
جعفر پاشائي افزود: طي چند روز آينده با نظارت ميراث فرهنگي و انجام اقدامات فني، عمليات ايستايي و مقاوم سازي اين خانه تاريخي انجام و در سه ماه آينده برنامه ريزي براي تامين اعتبار لازم جهت مرمت اين بنا در سال 97 و انجام عمليات مرمتي انجام خواهد گرفت.
خانه تاريخي كلانتر مربوط به دوره قاجار به تاريخ 27 مرداد 1382 در فهرست آثار ملي با شماره 9712 به ثبت رسيده است.
تبريز به دليل داشتن خانه هاي قديمي و زيبا به شهر خانه هاي قديمي شهرت دارد.
خانه و باغ كلانتر در خيابان عباسي، كوچه هاشمي با پلاك شهرداري 23 واقع و متعلق به ابراهيم خان شرف الدوله كلانتري از نمايندگان مردم تبريز در اولين دوره مجلس شوراي ملي دوره قاجار است.
اين خانه در سال 1360 توسط 'محمد اخوان'، دبير بازنشسته تبريزي خريداري شده است.
اين بنا كوشكي در داخل باغي به وسعت شش هزار و 550 مترمربع و داراي دو طبقه مي باشد و معماري آن ملهم از معماري قفقاز است.
پلان اين خانه قرينه و همانند ساير بناهاي دوره قاجاريه تقارن به صورت كامل در اين خانه رعايت شده است.
تاريخ ساخت خانه كلانتر تبريز 1311 هجري قمري ثبت شده است.
در حال حاضر اين خانه و باغ به صورت متروكه رها و ضلع شمالي آن به طور كامل تخريب شده است.
خبرنگار: سيديحيي مرتضائي**انتشار: عزيزي راد
3038/518

سرخط اخبار استان‌ها