رئیس جامعه نابینایان كاشان: بلایندگرام ،نابینایان را از انزوای ارتباطی در شبكه های اجتماعی خارج كرد

كاشان- ایرنا- رئیس جامعه نابینایان و كم بینایان كاشان گفت: سه دانشجوی كاشان برای نخستین بار در كشور با طراحی نرم افزار پیام رسان ویژه نابینایان، استفاده نابینایان و كم بینایان از پیام رسان تلگرام فراهم كردند.

'نرگس نیكخواه' در گفتگو با خبرنگار ایرنا در كاشان افزود: این سه دانشجوی رشته نرم افزار و فناوری اطلاعات، برنامه ای به نام 'blindgram' طراحی و عرضه كردند كه با استفاده از آن نابینایان می توانند پیام های تلگرامی را بشنوند و این امكان هم اكنون برای جمعی از اعضای انجمن نابینایان این شهرستان فراهم شده است.
وی با قدردانی از ابتكار این سه دانشجو افزود: پیام رسان جدید كه با كمك تعدادی از نابینایان از مدتی پیش در دستور كار این دانشجویان قرار گرفته بود و این ابتكار از زمان تهیه نسخه ازمایشی با استقبال روبرو شده و هم اكنون نسخه چهارم آن از طریق پایگاه اینترنتی در دسترس عموم قرار دارد.
یكی از دانشجویان طراح پیام رسان ویژه نابینایان نیز در این زمینه گفت: همه گوشی های دارای سیستم عامل اندروید امروزه قابلیتی به نام 'talk back' دارد كه با فعال كردن آن بر روی تلفن همراه، گزینه هایی كه توسط كاربر لمس می شوند را می خواند اما این قابلیت در تلگرام وجود نداشت كه پس از 15 روز نخستین نسخه از برنامه تكمیل شد.
او هزینه ایده تا اجرا را نزدیك به هشت میلیون ریال اعلام و اضافه كرد: این برنامه در گروه محتوای همراه و هوشمند مركز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال با عنوان 'بلایندگرام' به ثبت رسیده است.
بر اساس آمارها 40 میلیون كاربر ایرانی از پیام رسان تلگرام استفاده می كنند و بیش از 115 هزار نفر نابینا در كشور وجود دارد كه گسترش تدریجی استفاده از این برنامه 'blindgram' می تواند تحولی در خروج این بخش از جمعیت از تنهایی و ارتباط بیشتر آنها با دیگر نابینایان و سایر اقشار جامعه ایجاد كند.
**انتشار دهنده: محمد ملا حمزه زاده
8123