65 میلیارد ریال برای مطالعات طرح انتقال آب عمان به شرق كشور

مشهد- ایرنا- معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه ای خراسان رضوی اعلام كرد: 65 میلیارد ریال از محل ردیف ملی بودجه برای اجرای مطالعات طرح انتقال آب دریای عمان به سه استان شرق كشور و بخش هایی از فلات مركزی اختصاص یافت.

علیرضا طاهری روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: اختصاص بودجه طرح انتقال آب از دریای عمان به شرق كشور با پیگیری های استاندار خراسان رضوی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار و رئیس برنامه و بودجه استان حاصل شده است.
وی بیان كرد: اجرای طرح مطالعاتی انتقال آب از دریای عمان به شرق كشور كه برای تامین كمبود آب در استانهای خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان پیش بینی شده، به شركت آب منطقه ای خراسان رضوی واگذار شده است.
وی خاطرنشان كرد: طبق برآوردهای انجام شده طول خط انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی یك هزار و 670 كیلومتر برآورد شده كه آب انتقال یافته تنها برای مصرف آشامیدنی و نیز صنعت پیش بینی شده است.
طاهری در ادامه گفت: مجموع آب مصرفی در بخش آشامیدنی و صنعت سه استان خراسان جنوبی، رضوی و سیستان و بلوچستان 900 میلیون متر مكعب برآورد شده كه منابع موجود با وجود مدیریت مصرف و اجرای سایر راهكارها پاسخگو نیست.
معاون طرح و توسعه شركت آب منطقه ای خراسان رضوی بیان كرد: طرح مطالعات انتقال آب دریای عمان به شرق كشور شامل چگونگی این طرح به لحاظ فنی، اجتماعی، محیطی اجتماعی و اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد.
طاهری افزود: این در حالی است كه طرح مطالعات انتقال آب دریای عمان به شرق كشور از چند ماه گذشته با حمایت استاندار خراسان رضوی و اختصاص پنج میلیارد ریال بودجه در حال اجراست.
وی با اشاره به لزوم انتقال آب از دریای عمان به خراسان رضوی گفت: خشكسالی های متوالی، كاهش بارندگی، وضعیت بحرانی دشت های استان، افت شدید سطح آبهای زیرزمینی و لزوم ترمیم آبخوان های بحرانی و همچنین افزایش جمعیت، چاره ای به جز انتقال بین حوزه ای آب، برای مسئولان نگذاشته است.
خراسان رضوی یكی از بحرانی ترین استان های كشور به لحاظ افت آبهای زیرزمینی است به طوری كه منابع زیرزمینی این استان با كسری مخزن یك میلیارد و 200 میلیون مترمكعبی در سال مواجه است.
هم اكنون چاهها و منابع زیرزمینی سهم 80 درصدی را در تامین آب آشامیدنی استان خراسان رضوی با جمعیت 6.2 میلیون نفری دارند.
خبرنگار: مریم انجیدنی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی
3027/5132