پرورش حیوان حرام گوشت برای صادرات منع شرعی ندارد

تهران - ایرنا - نماینده ولی فقیه در وزارت جهادكشاورزی گفت: هیچ منعی برای صدور مجوز پرورش حیوانات حرام گوشتی مانند قورباغه و كروكودیل به شرط مصرف نشدن در بازار داخلی و صادرات آن وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، آیت الله حسن عالمی روز دوشنبه در نشست خبری اظهار داشت: بسیاری از حیوانات كه به طور شرعی نمی‌توانند در سیكل غذایی مردم قرار گیرند و حرام‌ گوشت محسوب می‌شوند، ممكن است تولید و پرورش آنها منافعی برای پرورش‌دهندگان و تولیدكنندگان داشته باشد كه از نظر اسلامی نیز حرام محسوب می‌شود.
وی اظهار داشت: البته برخی حیوانات جنبه دارویی دارند و از آنها برای تولید دارو استفاده می‌شود اما حرام‌ گوشت هستند و خوردن آنها حرام است.
به گفته وی، در حكم شرعی به شرط آنكه محصولات این حیوانات مورد استفاده دارویی قرار بگیرد و بدل حلال آن وجود نداشته باشد، مانعی ندارد.
آیت الله عالمی افزود: برخی حیوانات مصرف خوراكی ندارند اما به صورت داروهای غیرخوراكی مانند داروهای پوستی از آنها استفاده می‌شود كه مانعی ندارد اما برخی دیگر مانند كروكودیل مصارف غیردارویی دارند.
این مقام مسئول اضافه كرد: پرورش كروكودیل از نظر اقتصادی برای تولیدكنندگان جذاب است، زیرا پوست آن برای تولید محصولاتی مانند كیف و كفش و حتی لباس كاربرد دارد اما مردم باید توجه داشته باشند به هنگام نماز خواندن، آن لباس را نپوشند.
وی اضافه كرد: البته كروكودیل جزو حیوانات حرام گوشتی است كه هیچ مصرفی در داخل ندارد اما با توجه به اینكه كشورهای غیراسلامی از گوشت آن استفاده می‌كنند، می‌توان آن را به شرط صادرات، تولید كرد.
نماینده ولی فقیه در جهادكشاورزی ادامه داد: براساس فتوای بیشتر فقها انجام بیع حرام با كسی كه آن را حلال می‌داند، مجاز است؛ البته فتوای رهبر انقلاب اسلامی خلاف این مسئله است اما بیت ایشان اعلام كرد كه در این زمینه سختگیری صورت نگیرد و به شرط صادرات، مانعی برای تولید و پرورش ایجاد نشود.
وی افزود: اگر برای پرورش و تولید چنین حیواناتی مراحل قانونی لازم طی شود، مانعی از نظر شرعی وجود ندارد و مجوز حلیت به آنها می‌دهیم كه درباره حیواناتی مانند كروكودیل، قورباغه مجوزهایی در گذشته صادر شده است، از این به بعد نیز در صورت وجود درخواست، مجوزهایی صادر می‌شود.


**تشدید نظارت بر ذبح شرعی در كشتارگاه ها
نماینده ولی فقیه در جهادكشاورزی كه به مناسبت برگزاری یازدهمین همایش ملی و دومین جشنواره هنری فرهنگ و مدیریت جهادی با خبرنگاران سخن می گفت، با بیان اینكه فرهنگ و مدیریت جهادی، ریشه در مكتب وحی و سخنان اهل بیت و طهارت دارد، گفت: برگزاری چنین همایش هایی بر مخاطبان ما در درون و بیرون وزارتخانه تاثیرگذار است.
آیت الله عالمی با اشاره به برخی انتقادات از چگونگی نظارت جمعی بر كشتار دام و طیور در كشتارگاه‌های داخلی و خارجی گفت: همه كشتارها در داخل و خارج از كشور تحت نظارت ناظران شرعی قرار دارد.
وی تاكید كرد: در حق كشتارگاه ها جفا شده چون به ازای ذبح دام سبك و سنگین و طیور، ذبح كننده آموزش دیده وجود دارد و نظارت ها سختگیرانه است.
وی افزود: همه ناظران از نخستین كشتار در كشتارگاه‌ها حاضر و ناظر هستند كه در هیچ كشور اسلامی این گونه سختگیری وضع نمی‌شود.
نماینده ولی فقیه در وزارت جهادكشاورزی با بیان اینكه ناظران شرعی بر سه مسئله باید نظارت كنند، گفت: حلیت یعنی ذبح مطابق با موازین شرعی، طهارت به معنی شست‌ و شو و پاك كردن لاشه ذبح شده به هنگام خروج از كشتارگاه و مبرا بودن لاشه ذبح شده از هرگونه اجزای حرام، سه بعد نظارتی ناظران شرعی است.
وی افزود: به عنوان نمونه، برای لاشه گاو به دلیل اینكه ستون فقرات این حیوان در كشتارگاه به دو قسمت تقسیم می‌شود، باید نخاع آن خارج شود چرا كه جزو اجزای حرام است اما در گوسفند به دلیل این كه شقه به صورت كامل بوده و نخاع بیرون نمی‌آید، ضرورتی ندارد و مردم هنگام مصرف باید به این نكته توجه كنند.
آیت الله عالمی با بیان اینكه همه افرادی كه می‌خواهند در كشتارگاه‌ها ذبح انجام دهند، قبل از آنكه وارد كشتارگاه‌ شوند، به صورت كامل آموزش و احكام فقهی ذبح را یاد می‌گیرند، گفت: این افراد پس از گذراندن دوران آموزشی مجوز قصابی برای ذبح را دریافت می‌كنند.

** نظارت بر ذبح شرعی دام به خارجی‌ها واگذار نمی شود
عالمی درباره این ادعا كه ذبح در خارج از كشور در حال واگذاری به طرف خارجی است، گفت: از نظر بهداشتی و نظارت بهداشتی سازمان دامپزشكی مختار است كه ذبح را به طرف خارجی واگذار كند اما نظارت شرعی در اختیار نهاد نمایندگی ولی فقیه در سازمان دامپزشكی است و به قوت خود باقی می‌ماند.

** مصرف محصولات كشاورزی آلوده و مضر، حرام است
نماینده ولی فقیه در وزارت جهادكشاورزی گفت: مصرف محصولات حرام گوشت یا غذاهای حرام از نظر شرعی به تنهایی ممنوع نیست بلكه در برخی موارد خوردن محصولی مانند شیر یا دیگر محصولات كشاورزی كه دارای آلودگی بالا و برای سلامت انسان مضر باشد، حرام است.
وی تاكید كرد كه همه تولیدكنندگان و توزیع‌كنندگان در صورت آگاهی از آلوده بودن و مضر بودن آن، مرتكب عمل حرام می‌شوند و باید با آنها برخورد شود.

**صدور برند حلال ساماندهی می شود
عالمی افزود: در گذشته تشكیلات مختلفی برای صدور برند حلال در كشور راه اندازی شده بود، اما با نهایی شدن قانون حلال، صدور برند حلال برای محصولات غذایی از سوی وزارت جهادكشاورزی ساماندهی می شود.

**جشنواره هنری فرهنگ و جهاد در پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزار می شود
به گزارش ایرنا، مدیركل دفتر نمایندگی ولی فقیه در وزارت جهادكشاورزی در این نشست خبری از برگزاری جشنواره هنری فرهنگ و جهاد در مشهد مقدس خبر داد.
«پیمان فلسفی» گفت: یازدهمین همایش ملی و دومین جشنواره هنری فرهنگ و مدیریت جهادی 22 و 23 آذرماه با شعار «امانت داری در فرهنگ و مدیریت جهادی زیربنای اقتصاد مقاومتی» برگزار می شود.
وی افزود: در این همایش، 1200 نفر از مدیران ستادی و استانی وزارت جهادكشاورزی و سایر دستگاه های اجرایی و نیز مهندسان جدیدالاستخدام بخش كشاورزی حضور خواهند یافت.
وی تصریح كرد: سبك مدیریت جهادی، دستاوردها و چالش های موجود، امانت و عدالت محوری و همچنین اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال از محورهای اصلی این همایش هستند كه در قالب پنل های تخصصی ارائه می شوند.
به گفته فلسفی، در این همایش، الگوهای موفق جهادی نیز معرفی شده و 137 اثر در قالب عكس، پوستر و فیلم سه پنل تخصصی و ٦ كمیته در بخش جشنواره هنری ارائه می شود.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**٩١٨٦* 1070*2025
خبرنگار: هما همت خواه*ناشر: لیلا جودی