محیط ها وفرصت های جرم برهم زده می شود/ بازگشت 35درصد اموال به مالباختگان

تهران- ایرنا - معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با هدف سلب فرصت برای ارتكاب جرم مجرمان و برهم زدن فضای جرم از سه سامانه استعلام چك های تحصیل شده در اثر ارتكاب جرم سرقتی و مفقودی، ردیاب خودرو و نقاط حادثه خیز رونمایی كرد.

به گزارش خبرنگارحقوقی قضایی ایرنا، مدیركل پیشگیری های وضعی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه عصرامروز(یكشنبه) در مراسم رونمایی از این سه سامانه اظهاركرد: با توجه به پیچیده و چند وجهی شدن جرایم و با وجود لایه های پنهان و آشكار در وقوع جرم، فضای گمنامی در كشور برای بروز بسیاری از جرایم شاهد هستیم.
علیرضا ساوری با بیان اینكه راهكارها و شیوه های سنتی برای مقابله با این جرایم پاسخگو نیست و نیازمند تكنولوژی های نوین با هدف برهم زدن امنیت جرم و سلب فرصت ها برای بروز جرم بویژه در جرایم خشن و مسلحانه هستیم، ادامه داد: اقدامات خوبی تا كنون در كشور اجرا شد اما میزان اقدامات جوابگو و كفاف نیازمندی های دستگاه انتظامی در بحث پیشگیری از وقوع جرم را ندارد.
ساوری با تاكید براستفاده از ظرفیت بخش خصوصی در بخش حاكمیتی و غیرحاكمیتی و همچنین ابزار نوین، گفت: معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با این نگاه در دو سال گذشته تلاش كرد با ارایه راهكارهایی، موجب بر هم زدن محیط های وقوع جرم شود كه رونمایی از سه سامانه ردیاب خودرو، نقاط حادثه خیز و تحصیل چك های سرقتی و مفقودی هم به همین منظور اجرا می شود.
این مقام قضایی با برشمردن هفت راهبرد اصلی این معاونت در قوه قضائیه، نخستین راهبرد را ارتقای آگاهی های عمومی و اختصاصی در چگونگی حفظ از خود و خانواده درجرایم علیه خود و اموال عنوان كرد و گفت: دومین راهبرد مربوط به توجه و ارشاد مردم و مسئولان در وظایف و تكلیف ها و سومین راهبرد هشدار و إنذار است كه در همه موارد باید انجام شود.
وی سه راهبرد نخست را عمدتا فرهنگی دانست و ادامه داد: 8 تا 18 دستگاه برای اجرای این سه راهبرد وظیفه و مسئولیت دارند.
به گفته ساوری، برهم زدن محیط ها و موقعیت های جرم، سلب ابزارها و فرصت ها و افزایش خطر دستگیری به ترتیب چهارمین، پنجمین و ششمین راهبرد معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه است كه بهره گیری از روش نوین كشف جرم می تواند به كاهش جرم بینجامد و بانك ژنتیك یكی از این راهكارهای نوین است.
مدیركل پیشگیری های وضعی قوه قضائیه، با بیان این كه امكان بازاحتماعی كردن و بازگشتن فرد به جامعه راهبرد هفتم این معاونت است كه مسئولیت آن تنها برعهده قوه قضاییه می باشد، این راهبرد را پرهزینه و كم محصول دانست و ادامه داد: تلاش قوه قضائیه بر این بود تا با همكاری ٥٦ دستگاه وهمچنین مشاركت هدفمند و حساب شده مردم بتوانیم ٦ راهبرد نخست را تقویت كنیم و استفاده از بخش خصوصی برای همكاری با قوه قضاییه هم بسیار ثمربخش تصور شده بود.

** جرم ریشه كن شدنی نیست، باید آن را مهار كرد و كاهش داد
وی با زودبازده خواندن پیشگیری وضعی افزود: با بهره گیری از شیوه های نوین می توان جرایم را كنترل و مهار كرد؛ جرایم هرگز ریشه كن نخواهد شد بلكه هنر مدیریت كنترل، مهار و كاهش آن است.
براساس گزارش ایرنا، سامانه استعلام چك های تحصیل شده در اثر ارتكاب جرم سرقتی و مفقودی به منظور پیشگیری از نقل و انتقالات آن، یكی از سامانه هایی بود كه امروز در معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه رونمایی شد.
بدین صورت كه مردم چك های سرقتی یا مفقودی خود را ثبت می كنند تا از طریق اطلاع رسانی همگانی سامانه ساد ٢٤ از نقل و انتقال یا سو استفاده از آنها جلوگیری شود. سامانه همیاب ٢٤ هم برای ردیابی كالای سرقتی یا مفقودی دیجیتال مانند گوشی تلفن همراه، لپ تاپ و تبلت استفاده می شود كه ١٩ هزار و ٣٠٠ مورد در این هوشمندترین سامانه كسب و كار ایران ثبت شده است و 35 درصد اموال مالباختگان به آنان برگردانده شد.
مردم علاوه بر ثبت نام در سایت می توانند با مراجعه به هشت هزار و 500 دفتر پیشخوان در سراسر كشور، كالای مفقودی خود را ثبت كنند؛ ردیابی از طریق اپراتور مخابراتی انجام می شود و مردمی كه این كالاهای دیجیتال را پیدا می كنند نیزمی توانند آن را در سامانه بصورت رایگان ثبت كنند تا با پیدا شدن صاحب آن كالا، تحویل او داده شود.
این سامانه نیاز به هماهنگی دستگاه ها دارد كه معاونت اجتماعی هماهنگی های لازم را با سایر دستگاه ها انجام داد؛ برخی كالای مكشوفه در انبار ناجا قرار می گرفت و خاك می خورد اما حالا مردم با مراجعه به این سامانه كالای خود را پیدا می كنند.
البته فروشگاه ها و مردم قبل از خرید كالای دیجیتال، شماره سریال كالای مدنظر را استعلام بگیرند.
مردم همچنین قبل از دریافت یك چك، نخست رایگان استعلام بگیرند تا آن چك ، سرقتی یا مفقودی نباشد و دارندگان چك هم به محض مفقودی و سرقت، آن را ثبت كنند.

** بارگذاری یك هزار و 500 نقطه حادثه خیز كشور در قالب یك نرم افزار
به گزارش ایرنا، ٣٤٣٠ نقطه حادثه خیز در كشور وجود دارد كه ١٥٨٥ نقطه در اولویت قرار دارند، یكی دیگر از سامانه هایی كه امروز رونمایی شده، بارگذاری 1500 نقطه حادثه خیز كشور بوده است به این صورت كه این سامانه به راننده در٣٠٠ متر مانده به نقطه حادثه سازهشدار داده می شود؛ همچنین در طول مسیر اگر اتفاقی برای كاربر بیفتد موقعیت خود را می تواند به آتش نشانی، پلیس، امدادخودرو و اورژانس اعلام كند.
این نرم افزار بصورت رایگان در كافه بازار قابل دانلود و در نقاط حادثه خیز هفت استان كشور از جمله اصفهان، فارس، كرمان، خراسان رضوی، سمنان و خوزستان قابل اجراست.

**سامانه ردیاب خودرو برای پیشگیری از سرقت
سامانه ردیاب خودرو برای پیشگیری از سرقت، سومین سامانه رونمایی شده در معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه بود كه در ١٥ استان تهران، البرز، اصفهان، فارس، خراسان رضوی، كرمانشاه، مازندران، اردبیل، چهارمحال بختیاری، خوزستان، كردستان، همدان، مركزی، آذربایجان غربی و هرمزگان قابلیت اجرا دارد.
این ردیاب در درجه نخست با هدف سرقت نشدن خودرو و در درجه دوم با هدف ضبط كردن آن و كاهش منافع سارقان و مجرمان ، اجرا می شود؛ بدین صورت كه خودرو با نصب قطعه ای با خواست راننده ، قابل ردیابی خواهد بود. این ردیاب با بكارگیری فن آوری موبایلی (جی ام اس) یا جی پی اس انجام می شود و افراد می توانند از طریق فراخوان ثبت نام كنند و قطعه را از طریق پست تحویل بگیرند و سپی آن را در یكی از نمایندگی های خودرو ظرف 10 دقیقه نصب كنند.
این قطعه دست كم 150 هزار تومان هزینه و همچنین سه سال ضمانت دارد.
اجتمام*1724* 7329
گزارشگر: لیلا اسماعیل نژاد * انتشار: حسین فتح الهی