وزارت امور خارجه چین: حقوق مشروع فلسطینی ها را به رسمیت می شناسیم

پكن- ایرنا- 'گینگ شوانگ' سخنگوی وزارت امور خارجه چین، برای دومین بار امروز (جمعه) در نشست مطبوعاتی خود در پكن در جمع خبرنگاران تاكید كرد كشورش خواستار تنش ها در خاورمیانه نیست و حقوق مشروع فلسطینی ها را به رسمیت می شناسد.

به گزارش ایرنا سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز جمعه اعلام كرد مساله بیت المقدس یك موضوع بسیار حساس است كه هیچكس نباید با آن بسادگی برخورد كند و باید در قبال صلح و ثبات خاورمیانه مسئولانه رفتار كرد.
او گفت: چین از همه جوانب ذی ربط می خواهد مذاكرات صلح را به پیش سوق داده و به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل پایبند باشند.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه چین، پكن از ایجاد دولت مستقل و دارای حق حاكمیت كامل فلسطین بر اساس مرزهای سال 1967 میلادی و پایتختی بیت المقدس شرقی حمایت می كند.
گینگ با اشاره به اینكه وضعیت بیت المقدس یكی از مسائل مهم مورد اختلاف فلسطین و اسرائیل است گفت: حل این مشكل از طریق گفت و گو، نیازمند هماهنگی های جهانی و بین المللی است.
سخنگوی وزارت خارجه چین از سرگیری مذاكرات فلسطین و اسرائیل برای صلح و ثبات منطقه ای را خواستار شد.
به گزارش ایرنا، شهر قدس كه مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده، بخش لاینفك فلسطین بوده و یكی از مهم ترین اماكن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.
شورای امنیت سازمان ملل متحد تاكنون مجموعا 8 قطعنامه در مورد قدس صادر كره است كه در این قطعنامه ها بر حفظ نظم و امنیت قدس و محافظت از مقدسات و پرهیز از هتك حرمت مقدسات و شكنجه و آزار ساكنان قدس تاكید شده است و در آن ها هرگز قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخته نشده است.
اقدام آمریكا در به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشكار قطعنامه ها و معاهده های بین المللی است.
قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد.
**آساق**1904**انتشاردهنده: عزیز موسوی

سرخط اخبار جهان