استاندار یزد: جنبش دانشجویی ایران، زنده‌ ترین و پویاترین جنبش‌هاست

یزد - ایرنا - استاندار یزد شامگاه پنجشنبه در پیامی با گرامی داشت یاد و خاطره دانشجویان شهید 16 آذر سال 1332خورشیدی گفت: جنبش دانشجویی ایران یكی از زنده‌ترین و پویاترین جنبش‌هایی است كه همواره در تنگناهای مختلف راهبردها و راهكار هایش مسیر روشن را به كشور ارایه كرد.

به گزارش روابط عمومی استانداری یزد ، محمود زمانی قمی در پیامی به مناسبت روز دانشجو نوشت : 16 آذر ماه هرسال بهانه‌ای است تا یاد مردانی را گرامی بداریم كه با قطره های خون خود نهال جنبش دانشجویی را در این سرزمین كاشتند، جنبشی كه با نگاه ژرف و عقلایی خود به رویدادهای مختلف تلاش كرد تا در راهبری جامعه به سوی عدالت و آزادی پیشگام باشد.
وی اظهار كرد: در طول تاریخ پرافتخار انقلاب اسلامی نیز این جنبش زنده و پویا در همه پیچ‌ های تند و گردنه‌ های سخت تاریخ هرگز از بدنه جامعه جدا نشد و همراهی و همگامی مردم را داشته است.
استاندار یزد در این پیام تاكید كرد: به‌رغم فراز و فرودهای فراوان، هوشمندی دانشجویان موجب شد تا مسیر سازنده جنبش دانشجویی همواره در خدمت به تعالی و پیشرفت ایران عزیز اسلامی باشد و راه را بر روش‌های افراطی و تفریطی در جنبش دانشجویی سد كند.
زمانی قمی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دانشجو بویژه شهیدان 16 آذر سال 1332 در دانشگاه تهران، «احمد قندچی»، «مصطفی بزرگ نیا» و «آذر شریعت رضوی»، روز دانشجو را به دانشجویان، استادان و دانشگاهیان تبریك گفت و ابراز امیدواری كرد كه دانشگاه‌ های ما مركز دین ‌باوری، فناوری، تولید علم و اندیشه و سیاست و ایده پردازی باشد.
روز دانشجو در ایران به 16 ماه آذر اطلاق می ‌شود كه به یاد سه دانشجو (مصطفی بزرگ‌نیا ، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی) كه هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیكسون معاون رئیس‌جمهوری وقت ایالات متحده آمریكا و همچنین از سرگیری روابط ایران با انگلیس، در 16 آذر 1332 (حدود چهار ماه پس از كودتای 28 مرداد همان سال) در دانشگاه تهران شهید شدند.
استان یزد با یك میلیون و 138هزار نفر جمعیت ، 100 هزار دانشجو دارد كه در 60 مركز آموزش عالی در سال تحصیلی 97- 96 مشغول تحصیل هستند.
7536/ 2047/ خبرنگار:كاظم سبحان زاده**انتشار: عباسقلی اشكورجیری