كمانچه و چوگان در فهرست آثار میراث جهانی یونسكو قرار گرفت

تهران - ایرنا - معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی از ثبت جهانی كمانچه و چوگان در فهرست آثار میراث جهانی یونسكو خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه گروه فرهنگی ایرنا، «چوگان‌بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری و موسیقی» و «هنر ساختن و نواختن كمانچه»، در ساعات اولیه صبح امروز پنجشنبه 16 آذر در دوازدهمین نشست كمیته بین دول یونسكو برای پاسداری از میراث فرهنگی ناملموس جزیره ججو كره جنوبی به ثبت رسید.
علی‌اصغر مونسان در این باره، گفت: چوگان‌بازی سوار بر اسب همراه با روایتگری و موسیقی به‌نام ایران،و همچنین پرونده‌ی مهارت ساختن و نواختن كمانچه، مشترك با جمهوری آذربایجان كه از مراحل ارزیابی فنی برای ثبت در فهرست معرف عناصر میراث ناملموس یونسكو عبور كرده بود با اكثریت آرا مورد تأیید اعضای كمیته میراث جهانی ناملموس قرار گرفت.
علی‌اصغر مونسان با تبریك ثبت این دو اثر به ملت شریف ایران كه موفقیت چشمگیری برای جمهوری اسلامی ایران به‌شمار می‌رود، تعداد آثار ثبت‌شده ایران در فهرست میراث ناملموس جهانی را 13 عنوان كرد و افزود: سه اثر از این فهرست، از جمله نوروز، مهارت پخت نان تخت و كمانچه، میراث مشترك چندملیتی است. معرفی و ثبت این آثار در فهرست میراث جهانی، معرف تاریخ، فرهنگ غنی، گسترده و متنوع ایران در سطح جهانی است.
به گفته معاون رئیس‌جمهوری این دو عنصر همچون دیگر عناصر نامملوس ثبت‌شده در فهرست یادشده دارای تمامی ارزش‌های مندرج در كنوانسیون 2003 به‌عنوان شاهكار جهانی شناخته شده و نماینده تنوع فرهنگی بشری است و جمهوری اسلامی ایران همواره تلاش كرده است تا روح صلح‌طلبانه و بشردوستانه این كنوانسیون را به طرق مختلف متجلی كند.
مونسان چوگان را بخشی از جهان‌بینی ایرانی دانست كه توانسته است تنوعات فرهنگی و هنری در میان اقوام مختلف را در قالب یك بازی آیینی ارائه دهد.
او ارتباط میان انسان، طبیعت، اسب در قالب بازی، نمایش و موسیقی را از توانایی این بازی آیینی برشمرد و اظهار داشت: این بازی آیینی از دوره ساسانی تا به امروز همیشه مورد حمایت حكومت‌های ایرانی و مردم قرار داشته است. از جمله اهمیت‌های این بازی، تأثیر آن بر هنر، اقتصاد هنر، موسیقی، ادبیات، نقاشی، مینیاتور و روایتگری است.
رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كمانچه را نیز یكی از قدیمی‌ترین و گسترده‌ترین ابزار موسیقی در منطقه به‌ویژه ایران و آذربایجان كه در اجرای موسیقی كلاسیك و فولكوریك مورد استفاده قرار می‌گیرد بیان كرد و گفت: امكانات گسترده و متنوع صوتی كمانچه سبب شده كه در بیشتر نقاط شهری و روستایی در ایران در بیشتر مراسم كه نیاز به همنوایی با مردم احساس شود از این ساز بهره برده شود.
مونسان در ادامه با تا كید بر اینكه آنچه قابل توجه است تعداد و اهمیت میراث‌فرهنگی ایران در شكل ملموس و ناملموس آن است كه پیام‌آور صلح و دوستی و اعتدال و امید است افزود: هر یك از آثار ثبت‌شده علاوه بر جنبه‌های مختلف فرهنگی بیانگر وجهی از فرهنگ انسان دوستانه ایرانیانی است كه طول تاریخ آموخته‌اند كه با اقوام و ملت‌ها، با سرزمین خود و محیط‌زیست رفتاری پرستارانه و مبتنی بر مدارا داشته باشند.
معاون رئیس‌جمهوری گفت: میراث‌فرهنگی ایران برای جهانیان حامل پیام مهم و برجسته جهانی فوق است كه نشان از عظمت فرهنگ ایرانی در طول تاریخ دارد.
او در پایان با تشكر از پژوهشگران و گروه‌هایی كه در تهیه و دفاع از این پرونده‌ها در مجامع بین‌المللی فعالیت می‌كنند بار دیگر این رخداد مهم فرهنگی را به مردم بزرگوار ایران تبریك گفت.
فراهنگ**9246** 1418
خبرنگار: علیرضا مرادی ** ناشر:مریم برزآبادی

سرخط اخبار ورزش