سه جوان كاشانی دسترسی نابینایان به پیام رسان تلگرام را ممكن كردند

كاشان- ایرنا- سه جوان دانشجوی كاشانی برنامه ای را عرضه كردند كه نابینایان با استفاده از آن به راحتی می توانند از نرم افزار پیام رسان تلگرام برای ارتباط با دیگران استفاده كنند.

سه دانشجوی رشته نرم افزار و فناوری اطلاعات با استفاده از یك ایده ابتكاری، برنامه ای به نام 'blindgram' طراحی و عرضه كردند كه تا كنون امكان استفاده از برنامه پیام رسان تلگرام را برای 54 درصد از اعضای 510 نفره انجمن نابینایان كاشان فراهم كرده است.
یكی از این دانشجویان روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا تشریح كرد: پس از شنیدن گلایه یكی از نابینایان در مورد ارتباط با دیگران از طریق نرم افزاری مانند تلگرام، ایده طراحی چنین امكانی ایجاد شد.
وی افزود: همه گوشی های دارای سیستم عامل اندروید امروزه قابلیتی به نام 'talk back' دارند كه با فعال كردن آن بر روی تلفن همراه، گزینه هایی كه توسط كاربر لمس می شوند را می خواند اما این قابلیت در تلگرام وجود نداشت كه پس از 15 روز نخستین نسخه از برنامه تكمیل شد.
این دانشجوی مبتكر كاشانی بیان كرد: هم اكنون 'blindgram' در دسترس نابینایان قرار دارد و با وجود فعالیت آزمایشی حتی با استقبال نابینایان خارج از كشور هم روبرو شده است و پیگیر خرید حساب كاربری هستند.
او هزینه ایده تا اجرای این ابتكار را نزدیك به هشت میلیون ریال اعلام كرد.
بر اساس آمارها بیش از 115 هزار نفر نابینا در كشور وجود دارد كه گسترش تدریجی استفاده از این برنامه 'blindgram' می تواند تحولی در خروج این بخش از جمعیت از تنهایی و ارتباط بیشتر آنها با دیگر نابینایان و سایر اقشار جامعه ایجاد كند.
40 میلیون كاربر ایرانی به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی هم اكنون از برنامه پیام رسان تلگرام در كشور استفاده می كنند.
انتشار دهنده: محمد ملا حمزه زاده
8123