۱۳ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۴۳
کد خبر: 82752449
۰ نفر
شناسایی 97 خانه تاریخی در تبریز

تبریز - ایرنا - شهردار تبریز با اشاره به ارائه لایحه‌ای به شورای اسلامی این شهر با موضوع شناسایی خانه‌های تاریخی گفت: 97 خانه تاریخی در تبریز شناسایی شده كه هنوز در اختیار مالكان شخصی است.

به گزارش ایرنا، ایرج شهین‌باهر روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگاران با اشاره به نقش تاریخی، فرهنگی و اجتماعی خانه‌های تاریخی افزود: خانه‌های تاریخی، معرف سبك زندگی اصیل و معماری بومی است.
وی اظهار كرد: تلاش می شود با همكاری شورای اسلامی شهر با تدوین تدابیر تسهیلاتی، مالكان این خانه‌ها را به مشاركت در برنامه‌های گردشگری ترغیب كنیم.
شهردار تبریز با اشاره به تغییر قوانین عوارض تغییر كاربری یادآوری كرد: شورای اسلامی شهر تبریز در سال های گذشته در راستای حمایت از آثار تاریخی ثبت ملی و حفظ و احیای آن‌ها، لایحه معافیت 100 درصدی عوارض تغییر كاربری آثار تاریخی ثبت ملی را مصوب كرده است و بسته های تشویقی دیگری در دست بررسی قرار دارد.
شهین باهر ادامه داد: در صورت تصویب و اجرایی شدن این لوایح، اقدام های قابل توجهی در زمینه احیا و نگهداری خانه های تاریخی انجام می شود.
قدمت بیشتر خانه‌های تاریخی تبریز به دوران پس از قاجار می‌رسد و تبریز دومین شهر پررونق كشور از لحاظ خانه‌های تاریخی است.
از جمله مشهورترین خانه های تاریخی تبریز خانه اردوبادی، امیرنظام گروسی، بهنام، پروین اعتصامی، تاجرباشی، حاج‌محمد آقاحبشی، حیدرزاده، ختایی، ستارخان، سرخه‌ای، سلطان‌القرائی، سلماسی، شربت‌زاده، فرزام، قدكی، كلانتر، گنجه‌ای‌زاده، مستشارالدوله، میرزاحسین واعظ، میرزامحمدحسین مجتهد، میرزامهدی‌خان فراش‌باشی، حاج رضا صادری و خانه حاج ارفع الملك جلیلی است.
اداره كل میراث، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی حدود یك دهه قبل از شناسایی بیش از 400 خانه تاریخی در تبریز خبر داده بود، به طوری كه گفته می شد تنها در یكی از كوچه های عابرگذر معروف' تربیت' این كلان شهر 14 خانه تاریخی وجود دارد.
ضرورت شناسایی، تملك و مرمت خانه های تاریخی به عنوان نماد میراث فرهنگی- معماری كشورمان زمانی آشكار می شود كه بدانیم تبریز به عنوان پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 انتخاب شده است.
خبرنگار: پرویز بابائی ** انتشار دهنده: عزیزی راد
8023/518