۱۳ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۴۹
کد خبر: 82752221
۰ نفر
پربارشدن كتابخانه هاي فارس در نذر دانايي

شيراز- ايرنا- اصطلاح خيّر فرهنگي عبارتي است كه كمتر به گوش رسيده است. با اين حال، طي دو سال گذشته، در هفته‌ كتاب شاهد اداي نذرهاي فرهنگي، تحت عنوان نذر دانايي بوده‌ايم.

به گزارش ايرنا، با افزايش نذرهاي مذهبي در مناسبت هاي مختلف و اداي آن ها به صورت هاي گوناگون، عده اي بر آن شدند تا با انجام فعاليت هاي فرهنگي و خدمت رساني در مناطق كمتربرخوردار يا محروم به گونه اي ديگر نذرهاي خود را ادا كنند.
برهمين اساس، كتابخانه سازي و مدرسه سازي و مشاركت در اين گونه فعاليت ها رونق گرفت در سال 1389 اولين نذر كتاب توسط نشر هزاره ققنوس در تهران و در ماه محرم انجام شد.
در اين اقدام، اهداي كتاب به عزاداران حسيني در ماه محرم محوريت اصلي شكل‌گيري طرح نذر كتاب عنوان شد. پس از تهران، در اهواز و شيراز نيز در مناسب هاي مختلف شاهد نذر دانايي بوده ايم.

** جمع آوري 3700 جلد كتاب در نذردانايي فارس
امسال 3700 جلد كتاب، در قالب طرح نذردانايي با تلاش خيرين فرهنگي براي كتابخانه‌هاي محروم استان فارس جمع‌آوري شده است.
حسن دهقان، رئيس انجمن اهل قلم استان فارس كه به عنوان يكي از شخصيت هاي برگزيده ترويج كتابخواني در هفته كتاب مورد تقدير قرار گرفت، آغازگر اين برنامه در شيراز بوده است.
او در توضيح چگونگي اجراي اين طرح گفت: دومين دوره نذر دانايي در محرم و صفر سال جاري برگزار شد. فراخوان اين برنامه در هر دو دوره، تنها با بهره گيري از ظرفيت شبكه هاي اجتماعي اعلام شد.
دهقان ادامه داد: در نذر دانايي سال گذشته 8000 جلد كتاب جمع آوري شد. اين كتاب ها در حوزه هاي آموزشي، كودك، رمان، تاريخ و روانشناسي بود.از آنجا كه جمع آوري كتاب ها بدون پايش صورت گرفت، كتاب هاي آموزشي به دليل گذشتن از تاريخ مصرف و كتاب دست دوم و سوم نيز به دليل فرسودگي حذف شدند و درمجموع بعد از وجين نهايي 4500 جلد كتاب به دست آمد.
كتاب هاي نخستين دوره نذر دانايي كتابخانه هاي پنج روستا، يك اردوي جهادي، يك منطقه عشايري و دو مدرسه در مناطق كمتربرخوردار استان فارس را پربار كرد.
رئيس انجمن اهل قلم استان فارس با بيان اينكه در اين دوره كتاب ها از مبدأ و با اولويت موضوعي كتاب كودك، رمان و تاريخ پايش شد افزود: با همكاري خيران، در اين دوره هر 3700 جلد كتاب قابل استفاده و مفيد بوده است.
وي با بيان اينكه كتاب ها هم اكنون در مرحله توزيع است عنوان كرد: تعدادي كتاب به كتابخانه روستاي دوستدار كتاب امام زاده بزم بوانات ارسال شده است. 400 جلد براي روستاي كفترك شيرازدر نظر گرفته شده است همچنين 500 جلد براي اهدا به مناطق زلزله زده كرمانشاه در حال آماده سازي است.
دهقان به برگزاري مسابقه كتابخواني هدفمندبا محوريت خلاصه نويسي و گردش كتاب در ميان مردمان 13 روستاي شهرستان بوانات نيز اشاره كرد كه قرار است با همين كتاب هاي جمع آوري شده برگزار شود.
درك اين موضوع كه فرهنگ و هنر به پايگاه‌ها و نهادهاي حمايتگر خصوصي در كنار نهادهاي دولتي نياز دارد و همچنين تأكيد بر بسيج همه‌ دستگاه‌ها و سازمان‌ها و ارگان‌هاي دولتي و خصوصي براي سرمايه‌گذاري در بخش‌هاي فرهنگي،‌ مخصوصاً در استان فارس كه داعيه ‌دار فرهنگ كشور است، بسيار حياتي است.
كمپين نذر دانايي، تلاش هاي انجمن خيران فرهنگ ساز و استقبال مردم از اين برنامه ها نشان دهنده تمايل جامعه به گسترش فرهنگ كتابخواني و ارج گذاري كتاب است كه اميدها را براي افزايش سرانه مطالعه به خصوص در بخش هاي كمتربرخوردار زنده نگاه مي دارد.
خبرنگار:‌سميرا متين نژاد ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالك زاده
1876

سرخط اخبار استان‌ها