۱۳ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۰:۲۰
کد خبر: 82751956
۰ نفر
مسجدجامعي: سينما مي‎تواند به مساله معلوليت كمك كند

تهران - ايرنا - عضو شوراي شهر تهران گفت: ورود سينماي اجتماعي به حوزه معلوليت مي ‌تواند آثار خوبي را ارائه كند.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، سومين جشنواره بين المللي فيلم پرواز با حضور احمد مسجد جامعي عضو شوراي شهر تهران و معصومه ابتكار معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده شب گذشته(يكشنبه) در فرهنگسراي انديشه با شناخت برگزيدگان در بخش هاي مختلف به كار خود پايان داد.
احمد مسجدجامعي عضو شوراي شهرتهران در اين مراسم با بيان اينكه پرداختن به مساله معلوليت نشانه توسعه كشورهاست، گفت: خوشبختانه اين روند در كشور ما نيز رو به رشد است كه از جمله مي ‌توان به ورود حوزه فيلم و سينما به اين بخش اشاره كرد‌.
وي با تاكيد بر اينكه بايد قابليت فهم‌مان را از معلوليت افزايش دهيم، افزود: سينما همه هنرها (فرهنگ، شعر، داستان و ...) را با هم دارد از اين رو بايد ورود سينما به حوزه معلوليت را به فال نيك گرفت. در واقع سينما با استفاده از تمام ظرفيت‌هاي هنري مسير توجه به ابعاد مختلف عدالت اجتماعي براي همه را هموار مي‌كند.
همچنين دكتر مسعود گرشاسبي دبير انجمن علمي ژنتيك ايران با بيان اينكه جشنواره فيلم پرواز در پي بهبود نگاه جامعه به معلولين است، گفت: بايد بدانيم كه معلوليت به معناي 'نياز فرد به كمك كردن و ترحم ديگران' نيست.
وي تاكيد كرد: انساني كه محدوديت‌هايي دارد باز هم مي‌تواند با تمام اين محدوديت‌ها موفق باشد و با افراد غيرمعمول رقابت كند.
در ادامه اين مراسم، معصومه ابتكار معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: پرداختن هنر و سينما به مسايل اجتماعي به ويژه مساله معلولين از چند زاويه داراي اهميت است.
وي افزود: اميد يكي از عناصري است كه از طريق ساخت فيلم‌ در حوزه معلولين به جانعه تزريق مي‌شود چراكه متوجه مي‌شويم با وجود همه مشكلات و محدوديت‌ها مي‌توان با اراده و توكل پيش رفت و موفقيت‌هاي قابل توجهي را كسب و نقش موثري در جامعه ايفا كرد.
معاون رييس جمهور در امور زنان و خانواده ادامه داد: همچنين هنر و سينما اين دريچه را براي همه جامعه باز مي‌كند كه بتوانند با تجربيات افراد داراي معلوليت آشنا شوند و مشكلات را بدانند.
ابتكار با بيان اينكه ساخت فيلم‌ در اين حوزه بيدارباشي براي مسئولان نيز دارد، گفت: البته رييس جمهور به مساله معلوليت توجه ويژه‌اي داشته و بر استفاده از فرصت‌هاي برابر تاكيد زيادي دارد.
وي افزود: توان‌افزايي افراد داراي معلوليت از جمله برنامه‌هاي مورد نظر دولت است. همچنين شهرداري‌ها نيز بايد شهرهاي كشور را هوشمند كرده تا پاسخگوي نياز معلولان باشد.
ابتكار همچنين ضمن تقدير از عوامل برگزاري جشنواره فيلم پرواز ابراز اميدواري كرد اين جشنواره با روندي رو به رشد مسير خود را طي كرده و به فرهنگ‌سازي كمك كند‌.
دبير سومين جشنواره بين‌المللي فيلم پرواز نيز گفت: شعار امسال روز جهاني افراد داراي معلوليت «جامعه پايدار و انعطاف‌پذير براي همه بسازيم» است.
فاطمه اميري تاكيد كرد: ساختن چنين جامعه‌اي نيازمند بهره‌مندي از انسان‌هاي مختلف با نگاه‌هاي زيبا است كه با همراهي مردم دستيابي به اين هدف ميسر مي ‌شود‌.
وي همچنين پيام ارسالي محمود فرشچيان به اين جشنواره را قرائت كرد.
در پايان اين مراسم نيز برگزيدگان جشنواره معرفي و مورد تقدير قرار گرفتند.
اسامي منتخبين به شرح زير است:
** برگزيده‌هاي نشان جسارت
طه غنيمي فر براي انيميشن سلام
رحيم‌ عظيمي براي فيلم پانگار
علي راشكي براي فيلم خطوط ناپيدا
**برگزيده‌هاي بخش فيلم‌نامه
اهداي لوح تقدير فيلم‌نامه به مهدي موسوي آزاد براي فيلم‌نامه پويانمايي اسكلتي
اهداي ديپلم افتخار فيلم‌نامه به علي احساني براي مستند پاي نوازنده
اهداي ققنوس بهترين فيلم‌نامه به احمد نوري براي فيلم داستاني بي عكاس بي خبرنگار
** برگزيده شخصيت مستند و فيلمسار معلول
اهداي ققنوس بهترين شخصيت مستند به صورت مشترك به سوسن اكبري براي فيلم‌ مامان و داريوش صادقي براي فيلم نور سايه زندگي
اهداي ققنوس بهترين فيلمساز معلول به ناصر شهرياري براي فيلم 24 ساعت مرخصي
**برگزيدگان‌ بخش بازيگري
اهداي ديپلم افتخار بازيگر زن به ياسمن صلحي براي فيلم are you volleyball
اهداي ديپلم افتخار بازيگر مرد به نعيم‌شيخ محبوبي براي فيلم are you volleyball
اهداي ققنوس بهترين بازيگر مرد به محسن قاضي‌مرادي براي فيلم فراموشي
**ساير برگزيدگان
اهداي ققنوس بهترين كارگرداني به محمد بخشي براي فيلم are you volleyball
اهداي ققنوس بهترين انيمشين به سمانه شجاعي براي انيمشين اكتسابات انتسابي
اهداي ققنوس بهترين فيلم مستند به مهدي زمانپور كياسري و سميه زراعت كار براي فيلم مشتي اسماعيل
اهداي ققنوس بهترين فيلم داستاني به نيما رييعي براي فيلم are you volleyball
اهداي جايزه ويژه هيات داوران به داريوش غريب‌زاده براي ساخت مجموعه آثار با موضوع معلوليت
سومين جشنواره بين المللي فيلم پرواز با موضوع معلوليت به دبيري فاطمه اميري از 10 تا 12 آذر ماه در فرهنگسراي انديشه برگزار شد.
فراهنگ ** 9246 ** خبرنگار: عليرضا مرادي * انتشار: اميد غياثوند