فرصت هاي برابر آموزشي و فرهنگي براي همه دانش آموزان فراهم است

تهران - ايرنا - وزير آموزش و پرورش به مناسبت روز جهاني معلولان گفت: به دليل حساسيت آموزش افراد كم توانان ذهني و جسمي با تشكيل سازمان آموزش و پرورش استثنايي ، فرصت هاي برابر آموزشي و فرهنگي براي تمامي دانش آموزان در كشور فراهم شده است.

به گزارش گروه فرهنگي ايرنا از آموزش و پرورش ، سيدمحمد بطحايي فرارسيدن 12 آذر روز جهاني معلولين را به دانش آموزان با نيازهاي ويژه و خانواده آنان تبريك گفت ، اظهار كرد: تفاوت هاي فردي از واقعيات و زيبايي هاي خلقت بوده و نهاد آموزش و پرورش به عنوان يك نهاد اجتماعي براي تحقق عدالت آموزشي بايد نسبت به اين واقعيت هستي حساس باشد.
وي گفت: نهادي كه ميزبان بيش از 13 ميليون دانش آموز است به خوبي واقف است كه برخي از مخاطبان از شرايط جسمي و رواني خاص برخورداراند و براي ارائه خدمات مطلوب آموزشي و پرورشي بايد عوامل موثر بر آموزش ايشان از جمله تربيت معلم، برنامه درسي، فضاي آموزشي و ... تغييراتي ايجاد كرد.
بطحايي بيان كرد: در نهاد آموزش و پرورش كشور سازمان آموزش و پرورش استثنايي تشكيل گرديده تا فرصت هاي برابرآموزشي و فرهنگي را براي اين عزيزان فراهم كند.
در سال هاي اخير با حمايت‌هاي دولت تدبير و اميد زمينه رشد و تعالي آموزش و پرورش دانش آموزان با نيازهاي ويژه بيش از پيش فراهم شده به شكلي در حوزه توسعه فضاهاي آموزشي، ارائه خدمات حمايتي، توسعه فعاليت‌هاي فرهنگي و ارائه خدمات با كيفيت آموزشي موفقيت‌هاي بزرگي حاصل شده است.
وزيرآموزش و پرورش گفت: همچنين تأكيد بر رويكرد آموزش تلفيقي و فراگير عزم جدي در كاهش مشكلات اياب و ذهاب معلولين و ارتقاء آگاهي والدين در خصوص روش‌هاي تربيت دانش آموزان با نيازهاي ويژه از برنامه‌هاي اساسي سازمان آموزش و پرورش استثنايي بوده كه رضايت والدين و مربيان را به دنبال داشته است .
بي شك در اين موفقيت‌هاي بزرگ معلمان و خانواده‌هاي دانش آموزان با نيازهاي ويژه سهم بسزايي دارند كه بدين وسيله از زحمات ايشان تشكر و قدرداني مي شود.
بطحايي اظهار كرد: اينك در راستاي شعار روز جهاني معلولين مبني بر «حركت به سوي جامعه پايدار و انعطاف پذير براي همه» اميد است تمامي سازمان‌هاي مرتبط با حوزه معلولين با هماهنگي يكديگر در خصوص اهتمام به ارائه خدمات فرهنگي به اين بخش از جامعه سعي وافر مبذول داشته تا زمينه تحقق عدالت اجتماعي در جامعه اسلامي بيش از پيش فراهم شود .
روز جهاني معلولين از سال ۱۹۹۲ كه از سوي مجمع عمومي سازمان ملل متحد اعلام شد، هر ساله در 3 دسامبر برابر با ۱۲ آذر برگزار مي‌شود. هدف از تعيين اين روز ارتقاء رشد اذهان عمومي درباره مسائل مربوط به معلوليتهاي مختلف؛ و افزايش آگاهيهايي بوده است كه مي‌بايست از مسئله پيوستن افراد معلول در تمامي جنبه‌هاي سياسي؛ اجتماعي؛ اقتصادي و فرهنگي زندگي منتج شود.
به گزارش ايرنا هم اكنون تعداد يك ميليون و 300 فرد معلول در كشور وجود دارد كه از اين تعداد افزون بر 123 هزار نفر در سازمان آموزش و پرورش استثنايي مشغول به تحصيل هستند.
فراهنگ 1417 ** 1823 خبرنگار: سيد مهدي حسيني ** انتشار: طاهره نبي اللهي