دانشجوي نخبه و معلول شيراز : معلوليت مانعي براي درخشش توانايي هاي افراد نيست

شيراز- ايرنا - سيده مهتاب نبوي دانشجوي نخبه و معلول شيراز از داشتن هر دو دست محروم است ، اما گويا دو بال پرتوان او را در آسمان آرزوهايش به پرواز در آورده است ،معلوليت مانعي براي درخشش توانايي ها او نيست ، مي نويسد ، ورزش مي كند ، درس مي خواند و بيشتر از بسياري از انسان هايي كه دو دست دارند ، دست در كار خير و نيك انديشي دارد.

سيده مهتاب نبوي يكشنبه به مناسبت روز جهاني معلولان در مصاحبه با خبرنگار ايرنا بيان داشت:مثل همه آدم هاي معمولي هستم ،اگر هم توانايي هايي دارم با كمك خانواده ام و تلاش خودم و حفظ اعتماد به نفسم به اينجا رسيده ام، مثل همه كتاب مي خوانم،نقاشي مي كشم، تكواندو و شنا كار مي كنم و كمربند مشكي دان 2 تكواندو دارم.
اين دانشجوي نخبه و معلول شيرازي با بيان اينكه در خانه تمرين ورزشي دارم ولي بيشتر به باشگاه مي روم گفت: در زمينه شنا هم مدال طلا و نقره و برنز و قهرماني كشوري دارم ، شنا كردن بدون دست براي من سخت نيست، از پنج سالگي شنا كرده ام و با كمك مربيان و لطف خداي مهربان و تلاشي كه داشته ام اكنون شنا را به صورت حرفه اي انجام مي دهم .
دانشجوي رشته زيست شناسي سلولي ملكولي به برخي ديگر از توانايي هايش اشاره كرد و گفت : در زمينه هاي هنري نقاشي مي كشم، با پا نقاشي مي كشم ، آبرنگ مداد رنگ و پاستيل گچي و روغني كار مي كنم ، بيشتر از پا استفاده مي كنم و تقريبا همه كارهايم را انجام مي دهم.
وي اضافه كرد : دوست دارم به آدم ها نشان بدهم كه از روي ظاهر افراد قضاوت نكنيم ، اين شعارها را البته همه مي دهند اما همه ما انسانيم و روحي كه در من دميده شده در ديگران هم دميده شده است بايد به اين روح انساني احترام بگذاريم ، تفاوت انسان ها در ايمان و يقين و باور آنها است نه در ظاهر آنها .
نبوي گفت:چه بهتر كه آدمها را از روي ظاهرشان نبينيم، انسان ها را از روي روح و قلب شان كه چقدر بلند است ببينيم،همه انسان ها چه زن، چه مرد، سياه ،سفيد، ايراني، افغان ،آمريكايي،معلول جسمي يا حركتي يا به ظاهر سالم همه ما انسانيم ،گفتن اين الفاظ آسان است اما درك و فهم آن آسان نيست.
از سيده مهتاب در باره عبارت معلوليت، محدوديت نيست پرسيديم و او گفت: اين هم مثل تمام شعار ها فقط يك شعار است و تا وقتي به منصه عمل نرسد معني خاصي ندارد اما به گمان من اين عبارت به اين معني است كه ويژگي هاي جسمي و ظاهري مانعي براي نمايش توانايي هاي افراد نيست، من به اين مفهوم ايمان دارم اما اين كافي نيست، مردم و مسئولان هم بايد اين مفهوم را باور داشته باشند.
دانشجوي نخبه و معلول شيرازي اين را هم گفت كه اين عبارت كلا كليشه اي است و من از آن خيلي خوشم نمي آيد اما نه به عنوان يك معلول بلكه به عنوان يك انسان مي توانم خيلي كارها را انجام بدهم،در دانشگاه شيراز و در رشته زيست شناسي سلولي ملكولي به انتخاب و تشخيص خودم قبول شدم، مدال مسابقات شنا آوردم ، كتاب چاپ كردم اين ها بخشي از توانايي هاي من است كه نشان مي دهد معلوليت محدوديت نيست.
وي در باره عوامل موفقيت براي كساني كه معلوليت هاي خاص دارند گفت : اولين گام براي رسيدن به موفقيت اين است كه به حرف هاي نيشدار و تمسخر هاي ديگران توجه نشود، محبت ها را بپذيرند و به ترحم ها بي اعتنا باشند، محبت را اغلب انسان ها دارند اما ترحم براي آدم هاي بدبخت است، اگر كسي ترحم كند، بدبختي از خودش نشات مي گيرد.
سيده مهتاب نبوي كتاب هاي درنگاه مهتاب و تا بي نهايت را نوشته و چاپ كرده است.
12 آذر مصادف با سوم ماه دسامبر و روز جهاني معلولان است.
مصاحبه كننده:‌نيكنام خشنودي ** انتشاردهنده:‌غلامرضا مالك زاده
6113 / 1876

سرخط اخبار استان‌ها