نماینده مردم: آزادراه مراغه - هشترود تا سال 99 به بهره برداری می رسد

مراغه - ایرنا - نماینده مردم مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روند اجرای طرح احداث آزادراه مراغه - هشترود گفت: این آزادراه به طول 92 كیلومتر تا پایان سال 99 به بهره برداری می رسد.

علی جلیلی روز شنبه در جریان بازدید از روند اجرایی این آزاد راه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: هم اكنون این طرح بزرگ ملی كه در 6 قطعه در حال اجراست در مجموع 17.1 درصد پیشرفت فیزیكی دارد.
وی ادامه داد: طرح آزادراه مراغه - هشترود كه از سال 93 آغاز شده از مطالبات و دغدغه های مردم این خطه است و با مشاركت بانك سپه و وزارت راه و شهرسازی در حال اجراست.
وی اضافه كرد: در راستای تسریع در روند اجرایی این طرح، چهار جلسه ویژه با بانك مركزی جمهوری اسلامی در زمینه صدور مجوزهای لازم برای مشاركت بانك سپه انجام شده و به زودی این مشكل مرتفع خواهد شد.
جلیلی با بیان اینكه رفع مشكلات و موانع در مسیر اجرای طرح آزادراه در اولویت مسئولان قرار دارد گفت: با رایزنی های انجام شده، 60 میلیارد ریال برای پرداخت مطالبات مالكان اراضی تملك شده در مسیر این طرح ملی تخصیص خواهد یافت.
وی با اشاره به روند اجرایی قطعه دوم این آزادراه افزود: در این بخش از آزادراه، تاكنون 3.5 میلیون متر مكعب خاكبرداری و 2.3 میلیون مترمكعب خاكریزی شده است.
نماینده مجلس اظهار كرد: این قطعه از آزادراه به طول 26 كیلومتر و اعتبار اولیه یك هزار و 150 میلیارد ریال در حال اجرا بوده و از 36 درصد پیشرفت فیزیكی نیز برخوردار است.
جلیلی با اشاره به اجرای قطعه اول آزادراه مراغه - هشترود گفت: كارگاه این قطعه تجهیز شده و از 3.8 درصد پیشرفت فیزیكی برخوردار است.
وی ادامه داد: این قطعه از آزادراه به طول 37 كیلومتر و در 2 بخش با یك هزار و 350 میلیارد ریال اعتبار در مدت 24 ماه احداث می شود.
وی اضافه كرد: در این قطعه از آزادراه، هم اكنون چهار كیلومتر از اراضی واقع در مسیر آن تملك و آزادسازی شده و برای اجرای این طرح نیز تاكنون 50 میلیارد ریال اعتبار پرداخت شده است.
وی گفت: همكاری مردم و مالكان اراضی واقع در مسیر آزادراه در جهت آزادسازی مسیر این طرح ملی بسیار مناسب بوده و قابل تقدیر است.
جلیلی افزود: با بهره برداری از این طرح بزرگ ملی، شاهد كاهش حوادث ناگوار جاده ای در این مسیر پرتردد و نیز رونق اقتصادی در منطقه خواهیم بود.
مدیر پروژه های آزادراه های شمالغرب كشور نیز در این بازدید گفت: با توجه به رایزنی های انجام شده توسط نماینده مراغه و عجب شیر در مجلس، مشكلات پیش روی این طرح به زودی مرتفع می شود.
اروجعلی علیزاده افزود: با تلاش ها و پیگیری های نماینده و مسئولان مراغه، این طرح ملی در قطعات مختلف از پیشرفت مناسبی برخوردار بوده و پیش بینی می شود در زمان مقرر به بهره برداری برسد.
به گزارش ایرنا، آزاد راه مراغه - هشترود 92 كیلومتر طول دارد و در این طرح 32 دهنه پل بزرگتر از هشت متر و 104 دهنه پل كوچكتر از هشت متر با چهار خط عبوری به عرض 28.6 متر و سرعت رفت و آمد متوسط 120 متر در ساعت اجرا می شود و هشت هزار میلیارد ریال اعتبار برای آن پیش بینی شده است.
با اجرای آزاد راه مراغه - هشترود، طول این مسیر 9 كیلومتر كاهش می یابد و در طول بهره برداری 20 ساله این آزاد راه، حدود 123 میلیون لیتر بنزین و 294 میلیون لیتر گازوییل و در هر بار طی مسافت 50 دقیقه در وقت مسافران این آزاد راه به صورت میانگین صرفه جویی می شود.
محور فعلی مراغه - هشترود به طول 101 كیلومتر كه با پیچ های خطرناك از 2شهر خداجو و نظركهریزی می گذرد و با اینكه بیشتر ترانزیت شهرهای جنوب استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و شمال كردستان از این مسیر انجام می شود اما از غیر استانداردترین جاده های كشور محسوب شده و در پنج سال گذشته بیش از 800 تن در این مسیر در تصادفات رانندگی كشته و یا مصدوم شده اند.
شهرستان مراغه با حدود 250 هزار نفر جمعیت در 127 كیلومتری تبریز، مركز آذربایجان شرقی واقع است.
خبرنگار: سجاد عبدی**تنظیم:عیسی عطاپور**انتشار: عزیزی راد
3077/9880/518