۱۱ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۵۶
کد خبر: 82749834
T T
۰ نفر
روستای 'امید' را می سازیم - صادق زیبا كلام*

تهران - ایرنا- حدود 3 هفته قبل كه به استان كرمانشاه آمدم نخستین موضوعی كه توجهم را جلب كرد فقر بود نه زلزله. فقر گسترده ای كه كرمانشاه و كردستان را در خود فروبرده است.

بیشترین آمار بیكاری درایران به استان های كرمانشاه و كردستان اختصاص دارد. بسیاری از روستاییان به دنبال یافتن درآمدی برای زندگی به شهرهای استان می آیند. ولی چون درصد بیكاران آنجا نیز بالاست ناچار به دستفروشی شده و به مشاغل كاذب روی می آورند.
به نیت ساختن مناطق زلزله زده مجددا به استان كرمانشاه سفر كرده ام . قرار است سر مساله مهم انتخاب ' روستای امید' به توافق برسیم.
تعدادی از مدرسان دانشگاه در استان های كردستان و كرمانشاه با هدف ساخت روستای امید، آسیب شناسی سازه های روستایی ویران شده را آغاز كرده اند .

** روستایی با انرژی خورشیدی

آهسته آهسته در حال جایابی قطعی روستای امید هستیم، روستایی كه با الگوی توسعه پایدار همخوان باشد.
قرار است با یاری سازمانهای ذیربط جایابی روستا را به گونه ای انجام دهیم كه روی گسل نباشد. برای همین اگر لازم باشد روستای جدید با مقداری فاصله از مكان قبلی خود ساخته می شود. سازه های روستای امید بر مبنای تحقیقات و پژوهش های اساتید و محققان دانشگاه كردستان تاسیس می شود تا در مقابل زلزله های احتمالی آینده نیز مقاوم باشد.
روستایی كه از همان ابتدا دارای سیستم فاضلابی باشد كه آب مصرفی روستا را تصفیه كرده و برای آبیاری در اختیار كشاورزان قرار دهد. سیستم آبیاری اش قطره ای باشد تا آب هرز نرود.
سیتم گرمایشی آن انرژی خورشیدی باشد . مطالعات اولیه دانشگاه كردستان نشان می دهد كه مردم این روستا می توانند حداقل 9 ماه از سال را فقط با بهره بردن از انرژی خورشیدی به راحتی بگذرانند. در 3 ماهی هم كه هوا بسیار سرد می شود می توان از سوخت های فسیلی بهره برد. به عبارتی از نظر حفظ محیط زیست متناسب با استانداردهای جهانی بنا شود.
محل نگهداری دامها و احشامش كه منبع اصلی درآمد اهالی روستاست با فناوری های بهداشتی نوین تجهیز شود چرا كه ' امید' قرار است اشتغال آفرین و درآمد زا باشد تا مردمش برای گذارن معاش مجبور كوچ به شهرها نشوند. این روستا حتما یك خانه بهداشت و یك مجموعه فرهنگی دارد تا علاوه بر رفع نیاز اهالی، به روستاهای اطراف خود نیز سرویس دهد.

** الگویی برای همه روستاها

بیش از 3 میلیارد تومان كمك های مردمی برای كمك به زلزله زدگان به حساب من واریز شده است و كمك ها همچنان ادامه دارد.
روستای امید ما روستای 'سراب ذهاب قادری' است كه جزو منطقه ثلاث باباجانی است. 75 خانوار در آن سكونت داشته اند. بین 30 تا 40 نفر از اهالی در زلزله جانباخته اند و خانه های بسیاری ویران شده است. یكی از دلایلی كه ما این روستا را برگزیدیم تعداد كم خانوارهای آن بود تا با بودجه 3 میلیاردی ما جور درآید.
امیدوارم مسولین هم با ما همكاری كنند تا این دهكده برپا و یك مدل برای بازسازی روستاهای آسیب دیده كرمانشاه و همین طور كل ایران شود.
بنیاد مسكن و قرارگاه خاتم الانبیا كه بازسازی روستاهای تخریب شده را بر عهده گرفته اند نیز از طریق كانال هایی از این اقدام ما استقبال كرده اند. چرا كه به هرحال باری را از دوش آنان برمی دارد.
--------------------------------------------------------------------------------------
*استاد دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران