۱۱ آذر ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۳۱
کد خبر: 82749788
۰ نفر
واليبال آبادان در مسير پيشرفت

آبادان - ايرنا - واليبال آبادان كه روزگاري قطب اين رشته ورزشي در كشور بشمار مي رفت پس از جنگ تحميلي دچار افت و ركود شد ولي اكنون گام هاي خود را به سوي پيشرفت برداشته است.

به گزارش ايرنا واليبال آبادان در گذشته اي نه چندان دور از قطب هاي واليبال كشور به شمار مي رفت و دوران طلايي اين رشته ورزشي به دهه 50 با ملي پوشاني همچون منصور كلهري، محمد موسوي، علي مهدوي، سعيد محمودي بر مي گشت.
جنگ تحميلي مانع پيشرفت بيشتر اين رشته ورزشي پرطرفدار در آبادان شد و پس از آن نيز واليبال در آبادان با كمبود امكانات و حتي سالن روبه رو شد تا ديگر دوران طلايي آن تكرار نشود.
با از بين رفتن زيرساخت هاي ورزشي در آبادان در دوران جنگ تحميلي، مشكلات زياد، بلندقامتان اين شهر را از اوج دوباره بازداشت.
كمبودهاي سالن اختصاصي واليبال براي برگزاري تمرين و مسابقات سال ها ورزشكاران اين رشته ورزشي را در آبادان با مشكل روبه رو كرد و مسابقات استاني يا كشوري در اين شهر به دليل نبود سالن برگزار نمي شد.
اما در 6 ماه اخير با برگزاري مسابقات استاني و باشگاه هاي آبادان در 2 بخش آقايان و بانوان و حضور تيم پالايش نفت آبادان در ليگ دسته اول كشور اكنون اين رشته ورزشي در اين شهر جان تازه اي گرفته و گام به سوي پيشرفت برداشته است.
محمد موسوي يكي از پيشكسوتان و ملي پوشان سابق واليبال در آبادان با اشاره به دوران طلايي اين رشته ورزشي مي گويد: واليبال در آبادان پيشينه زيادي دارد ولي جنگ تحميلي و پس از آن نبود امكانات و زيرساخت ها راه هاي پيشرفت را بر اين رشته ورزشي جذاب و پرطرفدار بست.
وي افزود:در دهه 50 هيچ تيمي در ايران نمي توانست به راحتي برابر تيم آبادان صف آرايي كند و مي توان اين دهه را بهترين دوران واليبال آبادان ناميد.
اين پيشكسوت واليبال آبادان اظهار كرد:در آن زمان امكانات براي واليبال مهيا بود و در كنار فوتبال براي ورزش آبادان افتخار آفريني مي كرد ولي پس از آن ديگر خبري از امكانات و زير ساخت ها نشد.
موسوي افزود:پس از سال ها افت اين رشته ورزشي در آبادان اكنون واليبال در اين شهر زنده شده و با آينده نگري و ايجاد برخي زيرساخت مي توان آينده واليبال در اين شهر را روشن ديد.
نرگس سجاديان يكي از مربيان واليبال بانوان نيز مي گويد:در اينكه واليبال آبادان گذشته و پيشينه خوبي داشته شكي نيست ولي بايد براي نگاه ها و تصميمات را براي پيشرفت به سوي آينده برد.
وي اظهار كرد:واليبال آبادان پس از جنگ تحميلي با مشكل زيرساخت ها و امكانات و نيز بودجه روبه رو شد ولي اكنون اقدامات شايسته اي از جمله گرفتن سالن و برخي امكانات انجام شده اما باز هم براي پيشرفت بايد خانه واليبال در اين شهر اقدام شود در غير اينصورت نبايد انتظار پيشرفت داشت.
وي افزود:سال ها بود در آبادان مسابقات واليبال برگزار نمي شد ولي اكنون تيم آبادان در ليگ يك كشور حضور دارد و در مسابقات استاني نيز نماينده خوبي داريم ولي مهمترين رويكرد هيات واليبال بايد جوانگرايي و برنامه ريزي براي آكادمي ها و كشف استعدادها باشد.
يك واليبالست آباداني نيز مي گويد:واليبال در آبادان در اين چند سال بدون حامي فعاليت مي كرد و مشكلاتي از قبيل كمبود امكانات و سالن باعث جلوگيري از تمرين ما مي شد.
سعيد شرفيان افزود:در آبادان به جز پالايشگاه كه به لحاظ امكانات و بودجه مشكلي احساس نمي كند ديگر باشگاه ها با سخت ترين شرايط فعاليت مي كنند.
وي گفت: با چنين شرايطي راه پيشرفت غير ممكن است و بايد ابتدا با ايجاد زيرساخت ها مانند سالن و همچنين تهيه امكانات اوليه مانند توپ و تور و همچنين لباس تمريني و با شركت در مسابقات مختلف استاني گام به سوي پيشرفت برداشت هر چند كه در اين چند وقت اخير مسابقات مهمي در آبادان برگزار شده كه منجر به پيشرفت واليباليست هاي آباداني شده است.

** واليبال آبادان در انتظار بازگشت به اوج
رييس هيات واليبال آبادان در گفت و گو با ايرنا اظهاركرد:واليبال آبادان استعدادو ظرفيت بسيار خوبي دارد كه مي توان با در اختيار داشتن امكانات و زيرساخت ها به پرورش اين استعدادها اقدام كرد.
احمد مقدم اظهار كرد:مهمترين مشكل واليبال آبادان نداشتن خانه واليبال است زيرا براي تمرين و حتي برگزاري مسابقات با مشكل سالن روبه رو هستيم.
وي افزود:البته در چند ماه اخير با ميزباني مسابقات استاني و برگزاري ليگ دسته اول در آبادان سعي در ايجاد انگيزه بين واليباليست هاي آباداني شده است.
رييس هيات واليبال آبادان با اشاره به راه اندازي مدارس آكادمي در اين شهر گفت:از راه هايي كه مي توان استعدادها را شكوفا كرد ايجاد آكادمي است كه از 6 ماه گذشته در سطح شهر و نيز پالايشگاه آبادان ايجاد شده است.
مقدم افزود:همچنين براي شناخت استعدادهاي واليبال آبادان با آموزش و پرورش به توافق رسيديم تا با برگزاري مسابقات بين آموزشگاه ها و مدارس اين استعدادها را كشف كنيم و در اختيار هيات قرار دهيم.
وي ادامه داد: هم اكنون 120 واليباليست مرد و زن در هشت باشگاه و در رده هاي سني مختلف در آبادان مشغول به فعاليت هستند.
رييس هيات واليبال آبادان گفت:نبود حامي مالي رسيدن به اين هدف را بسيار مشكل كرده و اميدواريم سازمان منطقه آزاد اروند به عنوان متولي اصلي آبادان از هيات واليبال آبادان حمايت كند.
7104/7165 / 6037
خبرنگار: مسعود گادار** تنظيم كننده:حميدرضا ترابي فرد ** انتشار دهنده: عبدالحميد راجي