جهانگیری: ایران برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی با بلاروس اراده جدی دارد

سوچی- ایرنا- «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهوری، با اشاره به روابط خوب و صمیمانه ایران و بلاروس حتی در دوران تحریم ها و شرایط سخت، گفت: جمهوری اسلامی ایران اراده ای جدی برای توسعه مناسبات سیاسی و اقتصادی با بلاروس دارد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، جهانگیری ظهر جمعه در حاشیه شانزدهمین اجلاس شورای نخست وزیران سازمان همكاری شانگهای، در دیدار «آندری كابیاكوف» نخست وزیر بلاروس در هتل محل اقامت معاون اول رییس جمهوری، با اشاره به سفر رییس جمهوری بلاروس كه در آینده نزدیك انجام خواهد شد، این سفر را پراهمیت توصیف كرد و افزود: امیدوارم در این سفر راهكارهایی برای توسعه مناسبات فیمابین پیدا شود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینكه ایران و بلاروس از زمینه های همكاری متعددی برخوردار هستند، اظهار داشت: لازم است كه در چهاردهمین كمیسیون مشترك همكاری های دو كشور زمینه های جدید همكاری شناسایی و موانع پیش روی توسعه همكاری ها مرتفع شود.
وی همچنین با اشاره به خرید دو محموله نفت بلاروس از ایران كه در ایام اخیر انجام شد خاطر نشان كرد: ایران آماده توسعه همكاری با بلاروس در زمینه نفت است و از سرمایه گذاری شركت های بلاروس در میادین نفتی ایران استقبال می كند.
جهانگیری ادامه داد: متاسفانه با وجود توافقنامه برجام، آمریكایی ها تلاش می كنند كه در روند اجرای برجام اخلال كنند و برخی بانك های بزرگ را تهدید می كنند تا از همكاری با ایران خودداری نمایند اما ایران هم اكنون با نظام بانكی بین المللی همكاری دارد و لازم است كه روابط بانكی ایران با بلاروس نیز بیش از پیش احیا شود.
وی با اشاره به اینكه با كمك روسیه، ایران و دولت های عراق و سوریه گروه های تروریستی از شهرهای عراق و سوریه بیرون رانده شدند، تصریح كرد: در حال حاضر امنیت بسیار خوبی در ایران برقرار است البته نگران هستیم كه گروه های تروریستی در نقاط دیگر و در كشورهای دیگر فعالیت خود را آغاز كنند كه البته توسعه همكاری های كشورهای منطقه می تواند این توطئه ها را خنثی نماید.
معاون اول رییس جمهوری همچنین از حمایت های بلاروس در مجامع بین المللی از مواضع جمهوری اسلامی ایران تقدیر و بر ضرورت توسعه مناسبات و ارتقای سطح همكاری های تهران و مینسك تاكید كرد.

**نخست وزیر بلاروس: علاقمندی مینسك بر گسترش روابط تجاری و اقتصادی خود در بالاترین سطح ممكن با تهران
نخست وزیر بلاروس نیز در این دیدار ضمن ابراز همدردی و تسلیت به خاطر وقوع زلزله غرب كشور، جمهوری اسلامی ایران را مهمترین شریك بلاروس در منطقه برشمرد و گفت: مینسك علاقمند است روابط تجاری و اقتصادی خود را تا بالاترین سطح ممكن با تهران گسترش دهد.
كابیاكوف با اشاره به اینكه بلاروس نیز مدتی تحت تحریم های قدرت های بزرگ بوده است و دو كشور از درك متقابل خوبی در این خصوص برخوردار هستند، اظهار امیدواری كرد: سطح روابط دو كشور بخصوص در دوران پسابرجام بتواند به سطح بالاتری نسبت به گذشته ارتقا پیدا كند.
وی با اشاره به سفر رییس جمهوری بلاروس به تهران در آینده نزدیك خاطر نشان كرد: این سفر از اهمیت زیادی برای ما برخوردار است و در حال برنامه ریزی برای انجام هرچه بهتر آن هستیم تا بتوانیم راهكارهای توسعه همكاری ها را بررسی كنیم.
كابیاكوف با اشاره به اینكه چهاردهمین دوره كمیسیون مشترك همكاری های دو كشور در ماه ژانویه سال آینده میلادی برگزار خواهد شد، اظهار امیدواری كرد در جریان برگزاری این كمیسیون زمینه های همكاری جدیدی میان دو كشور شناسایی و زمینه های توسعه مناسبات فیمابین فراهم شود.
نخست وزیر بلاروس ایران را كشوری بزرگ با تمدن و فرهنگی غنی توصیف كرد و افزود: از داشتن شریكی همانند ایران در منطقه بسیار خرسند هستیم.
وی از علاقمندی كشورش برای توسعه روابط تجاری و اقتصادی با ایران خبر داد و با تاكید بر اینكه همكاری های بانكی میان دو كشور هر چه سریعتر باید افزایش پیدا كند، افزود: تلاش خواهیم كرد زمینه مذاكرات مسوولان بانك مركزی دو كشور را فراهم كنیم تا مسائل فیمابین حل و فصل شود.
سیام**6984**1368**
تنظیم: امیر خان زاده**انتشار: خیراله شفیعی

سرخط اخبار سیاست