اجلاس نخست وزیران سازمان همكاری شانگهای با حضور ایران در سوچی روسیه آغاز بكار كرد

مسكو - ایرنا - اجلاس نخست وزیران سازمان همكاری شانگهای با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران در شهر سوچی روسیه آغاز بكار كرد.

به گزارش ایرنا، این اجلاس با شركت هشت نخست وزیر كشورهای عضو سازمان همكاری شانگهای و نیز مقام های عالیرتبه كشورهای عضو ناظر شامل معاون رئیس جمهوری و نخست وزیر روز جمعه در كنگره سنتر شهر سوچی آغاز بكار كرد.
دمیتری مدودیف نخست وزیر روسیه در آغاز این اجلاس به تحریم های غرب اشاره كرد كه به شیوه معمول آمریكا و متحدانش علیه كشورهای مستقل تبدیل شده است.
خبرگزاری اسپوتنیك به نقل از نخست وزیر روسیه نوشت: برخی از كشورها از تحریم های یكجانبه برای دستیابی به برتری و به دست آوردن منابع استفاده می كنند.
موضوعاتی همچون همكاری های كشورهای عضو سازمان شانگهای، برخی مسائل مهم بین المللی ازجمله تحریم ها و بحران های منطقه ای در دستور كار این اجلاس قرار دارد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری ایران كه از روز گذشته در سوچی بسر می برد قرار است در این اجلاس در خصوص استفاده بهینه از ظرفیت های حوزه شانگهای برای توسعه همكاری های منطقه ای سخنرانی كند.جهانگیری در سخنان خود به تبیین ظرفیت های كشورمان در زمینه های مختلف اقتصادی، علمی، فنی بویژه در دوران پسابرجام خواهد پرداخت.
سازمان همكاری شانگهای، سازمانی میان‌دولتی است كه برای همكاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی، در سال 2001 از سوی چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیكستان و ازبكستان پایه‌گذاری شد و در سالهای بعد، ایران، مغولستان، پاكستان، هند، افغانستان و بلاروس به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.
در زمان حاضر روسیه، چین، قزاقستان، تاجیكستان، ازبكستان، قرقیزستان، پاكستان و هند اعضای سازمان همكاری شانگهای را تشكیل می دهند.
اروپام** 391 *شبس *1488 * انتشار دهنده: بهمن بامداد**