آزمون وكالت مركز مشاوران قوه قضاییه با بیش از 84 هزار داوطلب برگزار شد

تهران - ایرنا - رئیس مركز امور وكلا و كارشناسان قوه قضاییه با قانونی دانستن آزمون مشاوران قوه قضاییه گفت: این آزمون امروز (جمعه) با رقابت٨٤ هزار و 500 داوطلب برگزار شد.

به گزارش روز جمعه خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، عبدالرضا مومنی در حاشیه آزمون مركز مشاوران در جمع خبرنگاران ، افزود: طبق بند (چ) ماده 88 برنامه ششم توسعه مركز كارشناسان قوه قضاییه موظف است 30 درصد از سهمیه پذیرش خود را به جانبازان و ایثارگران اختصاص دهد و ماده 88 قانون برنامه ششم توسعه تأییدیه‌ای برقانونی بودن مركز مشاوران قوه قضاییه است.
وی با بیان اینكه در حال حاضر بیش از 20هزارو كیل و 12 هزار كارشناس رسمی مركز امور وكلا و كارشناسان قوه قضاییه فعالیت می كنند، اظهاركرد: مركز امور مشاوران حقوقی و كارشناسان قوه قضاییه در سراسر كشور بیش از صدها هزار معاضدت قضایی در اختیارمتقاضیان قرار داده و حضور این كارشناسان باعث كاهش هزینه‌ها شده است .
وی ادامه داد: از طرفی خدمات حقوقی به سهولت دراختیار تمام مردم قرار گرفته است.
مومنی درباره شكایت تعدادی از كانون‌های وكلا نسبت به ابطال آزمون مركز مشاوران حقوقی وكلا و كارشناسان قوه قضاییه، اظهاركرد: این مركز طبق ماده 88 برنامه ششم توسعه و مطابق ماده 187 برنامه سوم توسعه ایجاد شده است و باید طبق قانون با وظایف تعیین شده به كار خود ادامه دهد.
وی ادامه داد: كانون‌های وكلا 15 تا 16 دادخواست ارائه داده بودند و تقاضای ابطال آزمون را از دیوان عدالت اداری داشتند كه به فراخور مورد، پاسخ‌های آنها داده شد و در ویژه نامه مراكز برگزاری آزمون در اختیار شركت كنندگان قرار خواهد گرفت.
به گفته مومنی، دیوان عدالت اداری دادخواست آنها را نپذیرفت و این تقاضا از سوی دیوان رد شد، مركز امور مشاوران حقوقی وكلا و كارشناسان قوه قضاییه با یك حكم ماده قانونی تأسیس شده است و یك مجموعه دائمی است و كار خود را ادامه می دهد .
رییس مركز امور وكلا و كارشناسان قوه قضاییه درباره علت درخواست كانون وكلا برای ابطال آزمون به دیوان عدالت اداری گفت: كانون‌های وكلا اعتراض داشتند كه مركز امورمشاوران حقوقی وكلا و كارشناسان قوه قضاییه مطابق ماده 187 برنامه سوم توسعه، تشكیل و از آنجایی كه زمان برنامه سوم توسعه سپری شده است اعتقاد آنها این بود كه با گذشت برنامه سوم توسعه موجودیت مركز در معرض تردید است در حالی بسیاری از مراكز بر اساس برنامه‌های توسعه ایجاد شده‌اند.
مومنی درباره به تاخیر افتادن آزمون ویژه شركت كنندگان استان كرمانشاه ، گفت: تا دو ماه دیگر آزمون وكالت مركز امورمشاوران قوه قضاییه و كارشناسان در كرمانشاه برگزار خواهد شد كه زمان آن شاید اواخر بهمن یا اوایل اسفند ماه باشد.
رئیس مركز امور وكلا و كارشناسان قوه قضاییه ، علت تاخیر آزمون وكالت مركز امور مشاوران قوه قضاییه از سال 92 را مسائل اداری عنوان كرد و گفت: سعی براین است این آزمون هر سال برگزار شود.
رئیس مركز امور وكلا و كارشناسان قوه قضاییه در ارتباط با سطح علمی وكلای مركز امور مشاوران قوه قضاییه گفت: تعداد زیادی از وكلای ما وكیل پایه یك هستند و پرونده‌های مهمی را وكالت می‌كنند و اینگونه نیست كه وكلای ما از نظر علمی ضعیف باشند چنانكه ضعفی از نظر سواد در كشور وجود داشته باشد مربوط به دانشگاه‌های ماست همچنین كیفیت و سطح آزمون‌های مركز امور مشاوران و كارشناسان قوه قضاییه خصوصا از سال 89 به بعد بسیار بالا بوده است.
اجتمام**٧٣٢٩ ** 1776
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد **انتشار: لیلا خطیب زاده