دریادار خانزادی:ناوگروه‌های اعزامی ارتش، امنیت را در آب‌های آزاد برقرار می‌كنند

تهران- ایرنا- فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به پدیده دزدی دریایی گفت: تاكنون 50 ناوگروه به دریاهای آزاد اعزام كردیم كه در فاصله‌ای بسیار دورتر از كشور برای برقراری امنیت تلاش می‌كنند.

به گزارش ایرنا، امیر دریادار حسین خانزادی كه به مناسبت 7 آذر (روز نیروی دریایی) سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران بود، افزود: نیروی دریایی مكلف به برقراری امنیت در مرزهای آبی است كه 90 درصد صادرات و واردات از طریق دریا انجام می شود و اگر قرار است حمل و نقل و صادرات و واردات امن باشد،‌ نیروی دریایی باید‌ در آب ها حضور داشته باشد.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی افزود: نیروی دریایی در مسیر خودكفایی بسیار هدفمند حركت كرده است و ساخت شناورها و ناوشكن در دستور كار دارد.
وی ادامه داد: دشمن فكر می كرد‌ با تحریم‌ می تواند حركت ما را متوقف كند اما نتواست.
امیر دریادار خانزادی گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی همواره در دریا استوار ایستاده است و ما در آغاز یك راه هستیم و آن راه، رسیدن به جایگاه ایران اسلامی و بزرگ است.
وی با اشاره به هفتم آذر روز نیروی دریایی یادآور شد: در 7 آذر 59 تنها 67 روز از حمله دشمن بعثی به مرزهای كشور می گذشت و در این زمان هنوز ساختار سیاسی، دفاعی و نظامی كشور شكل نگرفته‌ بود و تصور می كردند می توانند یك روزه خرمشهر ‌و آبادان را تصرف كنند و‌ یك هفته ای به تهران بیایند و آنجا جشن بگیرند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه كرد: این در حالی بود كه 55 درصد صادرات و واردات كشور از طریق بندر خرمشهر انجام می شد و وابستگی ما بیشتر از طریق دریا بود البته در نگاه اول تصور آنها درست بود كه با فتح خرمشهر و آبادان شاهرگ اقتصادی را قطع كنند و با حمله نظامی كه از طریق استكبار حمایت می شد، می خواستند در طول یك هفته ایران را فتح كنند و جشن پیروزی بگیرند.
وی افزود: اما آنان غافل بودند كه ناوگان دریایی در آنجا حضور دارد و با 34 روز مقاومت، آنها را متوقف كرد و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از طریق دریا در كنار نیروهای دیگر ارتش، سپاه و بسیج پشتیبانی جانانه ای از آبادان كرد كه این موجب شكست حصر آبادان و فتح خرمشهر شد.
امیر خانزادی خاطرنشان كرد: از سمت دریا در 67 روز اول دفاع مقدس شاهد نخستین پیروزی نیروی دریایی ایران‌ بر نیروی دریایی دشمن بودیم كه همه محاسبات برعكس و صادرات نفت دشمن بعثی قطع شد و تا آخر جنگ شاهرگ اقتصادی دشمن بعثی كه همان صادرات نفت بود قطع ماند.
وی گفت: آنها تلاش كردند خطوط مواصلاتی ما را قطع كنند كه موفق نشدند و نیروی دریایی 10 هزار كشتی را با 150 عملیات اسكورت كرد و ما در دریا ، شاهد هیچ اتفاقی كه اقتصاد را تهدید كند، نبودیم ؛ در همان 67 روز اول جنگ صادرات نفت دشمن بعثی قطع شد در حالی كه اقتصاد ایران را كه به نفت وابسته بود با اسكورت كشتی ها نگذاشتیم تهدید شود.
اجتمام ** 3229**1776
خبرنگار: حنانه شفیعی ** انتشار: لیلا خطیب زاده