بیماری ایدز دیگر كشنده نیست/مبتلایانی كه ناقل نیستند

تهران- ایرنا- رئیس اداره كنترل ایدز وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشكی تعداد مبتلایان به ویروس ایدز را در ایران 66 هزار و 375 نفر اعلام كرد و گفت: درمان این بیماری به قدری پیشرفت كرده است كه بیماران آخر خطی ایدز هم می توانند تحت درمان قرار بگیرند، زندگی عادی داشته باشند و حتی دیگر ناقل نباشند.

«پروین افسر كازرونی» روز جمعه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار سلامت ایرنا به تشریح وضعیت بیماری ایدز در ایران و پیشرفت های مهمی كه برای تشخیص و درمان این بیماری در ایران رخ داده است، پرداخت. پیام امیدوار كننده این مقام مسئول در وزارت بهداشت این بود كه ویروس ایدز دیگر عفونتی ترسناك نیست، همه می توانند با خیال راحت آزمایش دهند و بعد از یك هفته از نتیجه آزمایش مطلع شود. اگر مبتلا بودند با شروع مصرف دارو و توجه به اصول مشاوره های تخصصی، بعد از مدتی به حدی تعداد ویروس در بدنشان كم می شود كه دیگر ناقل ویروس ایدز محسوب نمی شوند و زندگی كاملا معمولی خواهند داشت.
امروز جمعه اول دسامبر(10 آذر) روز جهانی ایدز است و سازمان بهداشت جهانی شعار امسال را «سلامتی حقی برای همه با اطلاع رسانی، پیشگیری، تشخیص زودهنگام، درمان و حمایت از مبتلایان به HIV» انتخاب كرده است.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت افزود: بر اساس آخرین آمار، تا اول مهرماه 96 تخمین وزارت بهداشت این است كه حدود 66 هزار و 375 فرد مبتلا به ویروس ایدز زنده در ایران زندگی می كنند، از این تعداد 26 هزار و 464 فرد زنده شناسایی شده اند كه به ویروس ایدز مبتلا و البته تحت درمان هستند و حدود 40 هزار نفر كه حدود 60 درصد مبتلایان هستند، هنوز ناشناخته مانده اند.
وی گفت: با توجه به شروع شناسایی ویروس ایدز در ایران از سال 65، از آن زمان تا اول مهرماه سال جاری 10هزار و 97 فرد مبتلا به این ویروس در ایران جان خود را از دست داده اند. بنابر این تعداد مبتلایانی كه از آن سال تاكنون در ایران شناسایی شده اند اعم از زنده و فوت شده، 36هزار و 571 نفر هستند.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت افزود: از این تعداد شناسایی شده حدود 20 درصد بر اثر رابطه جنسی به عفونت HIV مبتلا شده اند اما اگر مبتلایان شش ماه اول سال جاری را در نظر بگیریم حدود 47 درصد آنها از طریق رابطه جنسی به این ویروس مبتلا شده اند و احتمالا اگر موارد شناسایی بیشتر شود و افراد پنهان و ناشناخته به این ویروس شناسایی شوند، درصد موارد انتقال جنسی بیشتر خواهد شد زیرا در كشورهای پیشرفته تا 80 درصد موارد ابتلا از طریق رابطه جنسی است.
كازرونی تاكید كرد: مسئله مهم در مورد این بیماری آمار مبتلایان نیست، مسئله مهم این است كه حدود 60 درصد افراد مبتلا به این ویروس از وجود عفونت HIV در بدنشان خبر ندارند و از وضعیت خود مطلع نیستند. این وضعیت نه تنها موجب پیشرفت ویروس در بدن و بروز بیماری می شود، بلكه احتمال انتقال این ویروس به اطرافیان آنان از جمله كسانی كه با آنان روابط جنسی دارند و حتی به همسرشان وجود دارد و احتمال اینكه فرزند مبتلا به ویروس ایدز داشته باشند، بسیار زیاد است.
وی گفت: همه مردم باید بدانند كه HIV یك عفونت ویروسی مزمن است كه اگر زود تشخیص داده شود، با شروع درمان و رعایت اصول بهداشتی به تدریج میزان عفونت زایی آن كم و بعد از مدتی قطع می شود.
وی تاكید كرد: عفونت ویروس ایدز دیگر به هیچ وجه یك بیماری ترسناك نیست. افراد مبتلا به این ویروس می توانند بدون ترس از انگ اجتماعی با شروع درمان، به زندگی سالم برگردند و مطمئن باشند كه در مراكز مشاوره بیماری های رفتاری اصل رازداری و محرمانگی یك اصل خدشه ناپذیر است و اگر خودشان نخواهند، نزدیكترین افراد به آنها نیز متوجه وجود عفونت یا بیماری آنها نمی شوند.
این متخصص پزشكی اجتماعی ادامه داد: البته در آموزش هایی كه به افراد HIV مثبت داده می شود، به آنها گفته می شود كه بهتر است خانواده به خصوص همسر آنها از این مسئله مطلع باشند تا از انتقال این عفونت به همسر یا تولد فرزند مبتلا پیشگیری شود زیرا موارد متعددی داشته ایم كه مثلا یك زن در بیمارستان و هنگام زایمان بعد از آزمایش، متوجه وجود این عفونت شده است در حالی كه آن زن كاملا یك فرد متعهد به خانواده بوده و حتی همسر او نیز سال ها قبل اعتیاد خود را ترك كرده بوده اما متاسفانه به علت تشخیص دیر هنگام، هم زن و هم فرزند وی به ویروس ایدز مبتلا شده بودند.
وی گفت: همه مردم باید بدانند كه ویروس ایدز از طریق خون و تزریق مشترك و نیز ترشحات جنسی منتقل می شود، بنابراین همه تلاش وزارت بهداشت این است كه اعتیاد معتادان تزریقی، به اعتیاد خوراكی یا كشیدنی تبدیل شود و افرادی كه مبتلا به ویروس ایدز هستند، حتما در روابط جنسی از كاندوم استفاده كنند، استفاده از كاندوم تا 98درصد احتمال انتقال عفونت را كاهش می دهد.
كازرونی افزود: خود مراقبتی، آگاهی و دسترسی به كاندوم اهمیت بسیار زیادی دارد به همین علت، كاندوم رایگان در مراكز كاهش آسیب اعتیاد (مراكز DIC) و مراكز مشاوره زنان در صورتی كه افراد مراجعه كنند به راحتی در اختیارشان قرار داده می شود و حتی از افراد نمی پرسند كه كاندوم را برای چه می خواهند.
وی گفت: همه تلاش وزارت بهداشت این است كه تعداد مراكز مشاوره و خدمات بهداشتی را برای كنترل و پیشگیری از ایدز افزایش دهد و هر چقدر كه مردم بیشتر مراجعه كنند، حتما تعداد این مراكز بیشتر می شود، هدف وزارت بهداشت این است كه مطابق تعهد بین المللی كه داده است تا سال 2020 یعنی كمتر از سه سال دیگر 90درصد افراد مبتلا به ویروس ایدز شناسایی شوند و از این تعداد 90 درصد تحت مراقبت و درمان قرار گیرند و از این تعداد 90درصد با كاهش تعداد ویروس، دیگر از وضعیت ناقل بیماری خارج شوند.
كازرونی گفت: همه مردم می توانند با مراجعه به مراكز سیار تشخیص ایدز اعم از اتوبوس های ایدز یا كلینیك های سیار یا مراكز بهداشتی یك آزمایش ساده خون بدهند، ظرف 20 دقیقه نتیجه آزمایش مشخص می شود، اگر فرد سالم باشد كه نتیجه قطعی است اما اگر بدن واكنش نشان داده باشد، فرد برای آزمایش قطعی به مراكز مشاوره بیماری های رفتاری ارجاع می شود تا آزمایش استاندارد برای آنان انجام شود.
وی افزود: مراكز مشاوره بیماری های رفتاری با حدود 100 آزمایشگاه استاندارد در كشور مرتبط هستند كه تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و كیت های تشخیصی استاندارد را دارند و ظرف چند روز تا حداكثر یك هفته نتیجه قطعی آزمایش مشخص می شود. اگر نتیجه مثبت بود، از همان زمان درمان و مشاوره به صورت كاملا رایگان و با حفظ اصل محرمانگی شروع می شود.
رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت گفت: در گذشته سرعت تشخیص ویروس ایدز در ایران كم بود، مجبور بودیم حتما نمونه های خونی را به آزمایشگاه سازمان انتقال خون ببریم. امكانات تشخیص سریع در گذشته در همه مراكز انتقال خون و به تعداد كافی فراهم نبود اما اكنون تعداد این آزمایشگاه ها افزایش یافته است و سرعت تشخیص نیز بالا رفته است.
وی افزود: البته با توجه به دوره پنهان ویروس و اینكه آزمایش تشخیصی، وجود پادتن را در بدن تشخیص می دهد نه خود ویروس را، بنابراین اگر ویروس در مراحل اولیه بعد از انتقال باشد در صورتی كه افراد رفتار مخاطره آمیزی داشته اند از آنها خواسته می شود بین یك ماه تا سه ماه بعد دوباره برای آزمایش مراجعه كنند.

*ابلاغ دستورالعمل تشخیص و درمان نوین ایدز در ایران
رئیس اداره كنترل ایدز وزارت بهداشت اضافه كرد: تمام خدمات تشخیص و درمان ایدز در ایران كاملا رایگان است، دستورالعمل تشخیص و درمان نوین ایدز در ایران نیز از دو ماه پیش ابلاغ شده است، برای اجرای این دستورالعمل مراكز تشخیص استاندارد عفونت ایدز در ایران افزایش یافته است و تعداد این مراكز روز به روز در حال بیشتر شدن است. تلاش وزارت بهداشت این است كه دسترسی آسان به خدمات تشخیص و درمان ایدز را برای همه مردم فراهم كند.
وی گفت: مهمترین مساله در رابطه با بیماری ایدز در ایران این است كه حدود 40هزار فرد مبتلا به ویروس این بیماری، ناشناخته مانده اند و می توانند این ویروس را به دیگران منتقل كنند، علت ناشناخته ماندن آنها نیز مراجعه نكردن آنها به مراكز بهداشتی و تشخیصی است و علت مراجعه نكردن آنها نیز ترس از این بیماری و البته اطلاعات كم آنها درباره عفونت HIV است.
كازرونی افزود: همه مردم بدانند كه با توجه به پیشرفت های بزرگ علمی درباره تشخیص و درمان ایدز، این بیماری دیگر یك بیماری كشنده و لاعلاج نیست، تشخیص و پیشگیری از این بیماری با رعایت اصول بهداشتی از جمله پرهیز از اعتیاد تزریقی و روابط جنسی غیر ایمن كاملا و به صورت 100درصدی امكانپذیر است و افراد مبتلا نیز با شروع درمان و مصرف دارو بعد از مدتی تعداد ویروس در بدنشان به قدری كاهش پیدا می كند، كه دیگر ناقل این بیماری محسوب نمی شوند.
وی گفت: بنابراین با پیشرفت هایی كه در تشخیص و درمان ایدز به دست آمده، بیماری ایدز دیگر به هیچ وجه یك بیماری ترسناك نیست، بلكه یك بیماری كاملا قابل كنترل است، حتی افراد مبتلا به فاز پیشرفته بیماری ایدز نیز اگر تشخیص داده شوند، هر چند دیر هم شده باشد، با مصرف دارو می توانند تعداد ویروس را بدنشان كم كنند تا حدی كه دیگر خطری زندگی آنها را تهدید نكند و دیگر ناقل ویروس نباشند.
وی افزود: هر چقدر تشخیص این بیماری در مراحل اولیه و ابتدایی صورت گیرد، درمان زودتر جواب می دهد، افرادی كه در مراحل پیشرفته بیماری ایدز هستند، علاوه بر دارو باید نكات بهداشتی بیشتری را اعم از تغذیه مناسب، ترك مصرف مواد و دخانیات و اصلاح سبك زندگی را رعایت كنند تا بتوانند به زندگی عادی بازگردند.
كازرونی گفت: مهم این است كه افراد به مراكز بهداشتی و تشخیصی مراجعه كنند و از وضعیت خود مطلع شوند و اگر مبتلا بودند، هر چه زودتر درمان و مشاوره را شروع كنند، در صورتی كه تعداد ویروس در بدن افراد مبتلا به زیر هزار در یك سی سی برسد، فرد دیگر ناقل ویروس نخواهد بود البته برای اینكه فرد بتواند فرزند سالم به دنیا بیاورد باید تعداد ویروس از این میزان كمتر شود.
اجتمام(4)*3063*1021**1368
خبرنگار: افشین شاعری**انتشار: خیراله شفیعی