وزیر علوم: جایگاه نخست تولید علم در منطقه متعلق به ایران است

اصفهان - ایرنا - وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ایران جایگاه نخست تولید علم در منطقه را دارد و در برخی علوم جدید نیز جایگاه های بسیار خوبی در دنیا به دست آورده است.

به گزارش ایرنا، منصور غلامی روز پنجشنبه در شانزدهمین اجلاس رئیسان دانشگاه های سطح یك كشور كه در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد افزود: ظرفیت های بالایی از لحاظ زیرساخت های علمی و آموزشی در كشور داریم و مجموعه اساتید و دانشجویان نخبه ما در بین نخبگان دنیا جایگاه ویژه ای دارند.
وی اظهار كرد: در برنامه های وزارت علوم سعی می كنیم این ظرفیت ها را با حمایت های قانونی موجود و با قدرت و قوت پشتیبانی كنیم.
غلامی با بیان اینكه محدودیت هایی در زمینه امكانات و تجهیزات دانشگاهی وجود دارد گفت: امید است با كمك دولت و مجلس در بودجه سال آینده كمك های ویژه ای در این زمینه داشته باشیم.
وی اضافه كرد: رئیس جمهوری نیز در گزارش عملكرد 100 روزه خود تاكید كرد كه در بودجه سال آینده پیش بینی های خوبی برای كمك به تجهیزات دانشگاهی صورت گرفته است.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به ضرورت های آموزش عالی كشور گفت: یكی از این ضرورت ها همكاری علمی با كشورهای مختلف است زیرا دیپلماسی علمی علاوه بر تعدیل و تسهیل روابط بین كشورها باعث می شود تا جایگاه علمی و جهانی كشورمان بخصوص در بین نخبه های علمی كشورهای دیگر، به خوبی ترسیم شود و در انتقال دانش و فناوری به مجموعه های علمی كمك كند.
وی ادامه داد: در تبدیل دانش به ثروت نیز كارهای بسیار خوبی در كشورمان از جمله ایجاد مراكز رشد و پارك های علمی و فناوری و شركت های دانش بنیان صورت گرفته كه باید با قوت ادامه یابد.
غلامی ارتباط با صنعت و حل مشكلات جامعه را نیز از ضرورت های دانشگاه ها و وزارت علوم خواند و گفت: دستاوردهای خوبی در سال های گذشته در این بخش داشتیم اما هنوز جای زیادی برای توسعه این همكاری ها وجود دارد.
وی با اشاره به توانمند سازی دانش آموختگان دانشگاهی نیز تصریح كرد: دانشگاه های ما این كار را آغاز كرده اند تا دانش آموختگان آنها توان كار آفرینی و شناخت كافی از زمینه های كاری رشته خود داشته باشند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یكی از ضرورت های آموزش عالی كشور را كیفی سازی و به روز كردن آن خواند و افزود: این كار از سال های قبل آغاز شده و باید با سرعت بیشتری پیش رود.
وی با بیان اینكه اختیاری كه به دانشگاه ها داده شده، می تواند به این رویكرد جدی كمك كند ادامه داد: مصوبه اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره ساماندهی آموزش عالی كشور در این زمینه نیز كمك می كند.
وی با اشاره به اجلاس رئیسان دانشگاه های سطح یك كشور نیز گفت: هم اندیشی هایی كه در این نشست اتفاق می افتد به رشد و اعتلای بخش علمی و پژوهشی كشور و جهش ایران در كاروان علمی دنیا كمك می كند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اضافه كرد: هماهنگی و هم افزایی های صورت گرفته در اجرای ماموریت های دانشگاهی در این اجلاس نیز الگوهای خوب و عملی برای سایر دانشگاه های كشور است.
شانزدهمین اجلاس رئیسان دانشگاه های سطح یك كشور روز پنجشنبه 9 آذر با حضور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.
جذب دانشجو، مسائل حقوقی، مسائل پژوهشی، اعتبارات پژوهشی و مسائل مربوط به هیات‌های امنای دانشگاه ها از مهمترین سرفصل های مورد بررسی در این اجلاس است.
شیوه جذب اعضای هیأت علمی و اختیارات دانشگاه‌ها در این زمینه و شیوه جذب دانشجو از موضوعات خاص مورد بررسی در این اجلاس است.
امسال برای نخستین بار این اجلاس با حضور وزیر علوم برگزار شد.
13 دانشگاه برتر و سطح یك كشور شامل دانشگاه های اصفهان، صنعتی اصفهان، تهران، شهید بهشتی، صنعتی امیركبیر، تبریز، علم و صنعت ایران، تربیت مدرس، فردوسی مشهد، خواجه نصیرالدین طوسی، صنعتی شریف، شیراز و علامه طباطبایی است.
پانزدهمین اجلاس رؤسای دانشگاه‌های سطح یك كشور، ۱۵ شهریور ۱۳۹۶ به میزبانی دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان برگزار شد.
ت 3011 / 7150 / خبرنگار: آسیه معینی انتشار دهنده : مسعود عمادی

سرخط اخبار فرهنگ