موفقيت تركيب جديد «مستان»/ هماي براي كودكان كرمانشاه خواند

تهران - ايرنا - كنسرت پرواز هماي به همراه تركيب تازه‌اي از گروه «مستان» شب گذشته در تالار بزرگ وزارت كشور به نفع كودكان يي‌سرپرست حادثه زلزله كرمانشاه برگزار شد.

به گزارش روز چهارشنبه ايرنا از روابط عمومي اين كنسرت، درابتداي برنامه هماي سرپرست گروه چندكلامي را در رابطه با رسالت اين كنسرت و حمايت از زلزله زدگان كرمانشاه بود صحبت كرد و سپس جمعيت حاضر از تماشاگر تا هنرمندان صحنه به احترام جان باختگان حادثه اخير از جاي خود برخاسته و يك دقيقه سكوت كردند.
در گروه مستان كه از همان ابتداي شكل گيري گروه هماي با چنين نامي خوانده شد، حضور نوازندگان جديد به خصوص در چينش كوارتت زهي خود نمايي مي كرد. نوازندگي ميثم مروستي به عنوان نوازنده ويولن، كوارتت زهي اركستر را در كنار ديگر سازهاي ايراني شاخص كرده بود. تركيب نوازندگي او با امين غفاري كه پيش از اين سابقه همكاري با گروه مستان را داشته است نويد اجرايي استاندارد را پيش از شروع برنامه به مخاطبين مي داد.
اجرا با اولين تصنيف به نام «پناه بلندي و پستي» با شعر، تنظيم و آهنگسازي هماي آغاز شد. تصنيفي سراسر انرژي با موزيكاليته و تنظيمي خوب كه نهايت استفاده را از تركيب اركستر كرده بود. اجراي بعدي به تصنيف «ناخورده مست» از تصانيف قديمي هماي تعلق گرفته بود. اجرايي كه با حضور كوارتت زهي در اركستر حال و هوايي ديگر به خود گرفت.
در ادامه قطعه اي آوازي كه با طراحي آواز و جواب آواز براي ني و ويولن تنظيم شده بود با پخش اسلايد و فيلم هايي كوتاه از حادث اخير زلزله كرمانشاه اجرا شد. تصاويري تأثيرگذار در كنار شعري سوزناك كه پيدا بود به همين مناسبت سروده شده مخاطبين را به تأمل و تأثر واداشت. نواي ني پاشا هنجني و نيز ويولن ميثم مروستي همراهي كننده آواي غمناك هماي در اين بخش بودند.
در قطعه آوازي ديگر كه باز هم پخش اسلايدها و فيلم هايي كوتاه در مانيتورهاي بزرگ تالار مكمل آن بود، قطعه آوازي به نام «مادر» اجرا شد. پخش تصاويري از پيرزني ساده با صورتي مهربان همانند تمام مادران نيك سرشت و مهربان اين سرزمين كه در شاليزارهاي خطه شمال مشغول برنج كاري بود، نمايي از خانه ي ساده و پذيرايي ساده او از مهمانانش مخاطبين كنسرت را در كنار آواز دلپذير و شعر زيباي مادر از نيكو منش با هماي بيش از پيش همراهي مي كرد. پس از اجراي اين قطعه آوازي كه با استقبال روبرو شد، هماي اعلام كرد كه اين قطعه را به مادرش به مناسبت سالروز تولد او تقديم مي كند.
چند تصنيف بعدي گروه از جمله «زبان نگاه»، «ويرانه ي دل» و «تو بگو» از ساخته هاي قديمي و شنيده شده هماي بود كه با كمي تغيير در تنظيم آهنگ اجرا شد و با استقبال مخاطبين هميشگي و دوستداران هماي همراه بود. هماي در ترجيع بندهاي تصنيف به مانند هميشه همراهي مخاطبين را در خوانش شعر برانگيخت و مردم يك صدا قسمت هايي از شعر را با خواننده محبوبشان همراهي مي كردند. روشي كه هماي به خوبي از آن براي ايجاد ارتباط مستقيم با مخاطبانش در كنسرت از آن بهره مي برد و فاصله ميان تماشاگر و هنرمند را به اين واسطه هرچه كمتر مي كند.
دو تصنيف ديگر تصانيف كمتر شنيده شه هماي با نام هاي «يار مرا» با شعري از مولانا و «بوي شراب» با شعر و آهنگي از هماي برنامه هاي بعدي اركستر مستان و هماي بود. اجراهايي كه همچنان همراهي خوب كوارتت زهي اركستر را به همراه داشت و نشان مي داد حضور نوازنده اي مانند ميثم مروستي تا چه اندازه مي تواند در موزيكاليته و رنگ آميزي صوتي اركستر نقش داشته باشد.
يكي از قسمت‌هاي جذاب برنامه شب گذشته هماي و گروه مستان اجراي تك نوازي نوازنده جوان كوبه اي گروه حميدرضا يوسفي بود كه تمام توجه ها را به خود جلب كرد. تسلط او در نوازندگي سازهاي كوبه اي به خصوص در اجراي تك نوازي اش مثال زدني بود و نشان داد بي شك تسلط فردي نوازنده به سازش در ميان اركستر مي تواند تا چه ميزان به ارتقاء كيفي برنامه كمك كند. تكنوازي يوسفي با آنكه زمان زيادي را به خود اختصاص نداد اما چندين بار جمعيت چندهزار نفري سالن را به تشويق هاي مكرر واداشت. اجرايي پر انرژي و مسلط كه بي شك تا اجراهايي ديگر از اين گروه در ياد و خاطره تماشاگران خواهد ماند.
دو تصنيف ديگر«اي خانه ات خراب» و«در هوايت بي قرارم» برنامه هاي بعدي گروه هماي را تشكيل مي دادند.
در سه تصنيف آخر كه «گناه شيرين»، «گيله مرد» و «سرزمين بي كران» نام داشت هماي همچنان با قدرت و طراوت تصانيف را اجرا كرد و گروه نيز با تسلط كامل كه در چند اجراي اخير كمتر همانندش روي صحنه ديده شده بود هماي را همراهي كرد. هيجان و نشاط هماي در اجراي تصانيف به يادماندني و خاطره انگيزش مخاطب را سرزنده نگه مي داشت و از ملال آور شدن كنسرت كه تا دقايقي پس از نيمه شب به درازا كشيد مي كاست.
بنابر اين گزارش پرواز هماي تمام درآمدش از اين كنسرت را به كودكان بي‌ سرپرست شده در حادثه زلزله اخير كرمانشاه اختصاص داد.

فراهنگ **1085 **1823 دريافت كننده : ناهيد پورمند** انتشار: طاهره نبي اللهي