صداي زنان: زنگ خطر افزايش دختران مجرد ميانسال در كشور

تبريز- ايرنا - نشريه صداي زنان در شماره اخير خود مطلبي با عنوان ' زنگ خطر افزايش دختران مجرد ميانسال در كشور ' به قلم معصومه درخشان منتشر كرده است كه در جاي خود نيازمند توجه و واكاوي مسوولان فرهنگي و اجتماعي است.

در اين نوشته آمده است: بعد از سرشماري سال 95 بود كه آمارهاي مختلفي در مورد جزئيات تعداد دختران و پسران مجرد در كشور اعلام شد و به گواه آمار ارائه شده و طبق اظهار نظر خيلي از كارشناسان و جامعه شناسان زنگ خطر جدي براي دختران مجرد ميانسال به صدا درآمد.
طبق اظهار نظر جامعه شناسان دختراني كه بيش از 40 سال سن دارند و هنوز ازدواج نكرده اند به آنها تجرد قطعي گفته مي شود.كه اين موضوع نگراني هايي را در مورد دختران مجرد ميانسال كه اكثرا به تنهايي زندگي مي كنند ايجاد كرده است.
طبق آمار استخراج شده از آمارگيري سال 95 حدود 426 هزار دختر مجرد بالاي 40 سال در كشور وجود دارند كه اين افراد عمدتا متولدين دهه 50 هستند كه با احتساب مجردين دهه 60 كه به اين گروه اضافه مي شوند مي توان نتيجه گرفت كه تعداد دختران مجرد بالاي 40 سال افزايش خواهد يافت و مطمئنا افزايش دختران مجرد مشكلات اجتماعي، اقتصادي، فشارهاي عصبي و رواني را نيز به دنبال خواهد داشت.
خانم رقيه - ح كه يك دختر 41 ساله است مي گويد: من در نيمه اول سال 54 متولد شده ام و با يك حساب سرانگشتي مي‌توان حساب كرد كه من و دختران هم سن و سال من بايد با متولدين دهه 40 ازدواج مي كرديم اما متاسفانه در طول هشت سال جنگ تحميلي در اواخر شهريور سال 59 كه تا آخر دهه 60 طول كشيد مي توان گفت همسران ما شهيد شدند و ما شانس ازدواج را از دست داديم.
وي ادامه داد: ما دختران دهه 50 مطمئنا نمي توانستيم با پسران چند سال كوچك تر از خودمان ازدواج كنيم. امروز را نگاه نكنيد كه مد شده است و برخي پسران با دختران بزرگتر از خودشان ازدواج مي كنند.
رقيه افزود: اكنون من پدر و مادر خودم را از دست داده و تنها زندگي مي كنم و تحمل اين نوع زندگي خيلي سخت است.
يكي ديگر از دختران دهه 50 كه اكنون 37 سال دارد مي گويد: من امسال وارد 37 سالگي شده ام ‌و اكنون مرداني كه گاهي يك فرزند يا چند فرزند دارند يا مرداني كه همسرشان فوت كرده است به خواستگاري مي آيند.
وي با حالت ناراحتي ادامه داد: حس مي كنم شانس ازدواج را از دست داده ام و اگر با يكي از اين گزينه‌ها ازدواج نكنم تا آخر عمر تنها مي مانم.
وي اضافه كرد: الان دور و زمانه عوض شده، ارزش ها ضد ارزش تلقي مي شوند، اين روزها دختراني كه با چند پسر دوست باشند مورد پسند هستند.
وي كه تمايلي براي گفتن نام خودش ندارد خاطرنشان كرد: در دهه هاي گذشته چنين چيزي نبود، دختراني كه داراي خانواده هاي معتقد و باايماني بودند بيشتر مورد استقبال بودند ولي اين روزها كسي به دختران محجبه تمايل ندارد.
سكينه ساعدي پژوهشگر آسيب هاي اجتماعي در اين خصوص معتقد است: عوامل مختلفي در تجرد قطعي دختران با سن بالا مطرح است كه به عنوان نمونه مي توان نگرش خانواده ها، تحصيلات و اشتغال دختران را نام برد.
وي افزود: در حال حاضر اكثريت دختران كه سن بالايي داشته و مجرد هستند داراي تحصيلات عاليه بوده و شاغل هستند.
ساعدي ادامه داد: داشتن تحصيلات و درآمد باعث مي شود كه دختران براي ازدواج با هرفردي تمايل نداشته باشند و اين موضوع باعث مي گردد رفته رفته آنها از سن ازدواج عبور كنند.
طبق اظها نظر مسوولان در حال حاضر 13 ميليون دختر و پسر بالاي 18 سال در آستانه ازدواج قرار دارند و ميانگين سني ازدواج در پسران به 28 سال و دختران به 25 سال رسيده است.
وي با اشاره به موضوع تجرد خود خواسته دختران گفت: يكي ديگر از عوامل عدم ازدواج را بايد در ريشه فرهنگي موضوع جستجو كرد، وقتي دختران شاغل شده و تحصيلات خود را تا مقطع تحصيلات تكميلي ادامه مي دهند به طبع آن بحث سنت ازدواج جاي خود را به فخر فروشي، و تجملات مي دهد. و در واقع گذر از سنت به مدرنيته در اين موضوع نيز انسان را به بيراهه مي كشاند.
ساعدي افزود: به عنوان مثال در دهه 60 زندگي با يك رزمنده داراي ارزش هاي بسياري بود و ازدواج امري مقدس به شمار مي رفت. ولي امروز همان دختر دهه شصتي ‌ديگر به اين نوع ازدواج با يك فرد خيلي ساده و معمولي راضي نمي شود و حتي پسري كه در دهه شصت به دنيا آمده و اكنون در سن ازدواج است دختري با معيارهاي آن زمان را نمي پذيرد و براي انتخاب يك دختر ابتدا ثروت و دارايي پدر مورد توجه است و سپس داشته هاي دختر مد نظر قرار مي گيرد.
وي با اشاره به ايجاد مشكلات اقتصادي، اجتماعي و رواني، گسترش دختران مجرد قطعي تصريح كرد: مطمئنا و در نهايت تاسف بايد گفت زندگي مجردي و تجرد گرايي با اين روندي كه در حال گسترش است تشكيل نوعي ارتباط جنسي در جامعه، گسترش روابط نامشروع ، مشكلات رواني، گسترش انزوا طلبي و بسياري از مشكلات را در بر دارد.
راضيه دختري است كه با داشتن تحصيلات تكميلي و تدريس در يكي از دانشگاه هاي استان آذربايجان شرقي در مورد فرصت هاي ازدواجي كه داشته است، مي گويد: تاكنون فرصت هايي براي ازدواج داشته‌ام ولي همه آنها به نوعي پسراني بودند كه چند سال ( هم سن يا 5، 6 سال) كوچك تر بودند و از آن جايي كه در كشور ما اين نوع ازدواج ها با مشكل مواجه مي شود بنابراين من نيز به دنبال چنين ازدواجي نيستم.
وي افزود: مواردي كه پيشنهاد ازدواج با مرا مطرح كرده اند افرادي بودند كه به دنبال درآمد من بوده و داراي سطح پاييني از نظر شغلي و طبقه اجتماعي بودند. در واقع آنها به راحتي و آساني مي خواستند صاحب همسري شوند كه داراي موقعيت اجتماعي خيلي بالاتري از خودشان باشد.
يكي ديگر از دختراني كه با وي همصحبت شدم دختر 39 ساله اي بود كه با ناراحتي زيادي گفت: اگر ما نيز از همان ابتدا با آرايش هاي غليظ و موهاي پريشان و پوشش هاي مدل به مدل به كوچه و خيابان مي آمديم تا حالا ازدواج كرده بوديم.
وي ادامه داد: اكنون ديگر داشتن حجاب و پوشيدگي معياري براي ازدواج نيست امروز هرچه بيشتر خود به سبك غربي و عروسك خيمه شب بازي خود را بيارايي خواستگار داري.
اكرم - ب دختري است 42 ساله كه دل پر دردي از اين موضوع دارد .
وي با اشاره به آمارهايي كه در مورد دختران مجرد از اخبار شنيده است افزود: اين روزها همه مسوولان از كاهش ازدواج و افزايش طلاق در جامعه حرف مي زنند.
وي ادامه داد: اين روزها مد شده است خانمي كه طلاق گرفته بعد از طلاق و هر چه سريع تر دوباره ازدواج مي كند ولي من كه تا كنون ازدواج نكرده ام كسي سراغ مرا نمي گيرد.
وي با اشاره به ازدواج سوم دوستش گفت: يكي از دوستان من در طي هفت سال سه بار ازدواج كرد.
در ازدواج اول در حين نامزدي طلاق گرفت و هشت ماه بعد از آن با يك پسر كه دو سال از خودش كوچك تر بود ازدواج كرد و چهار سال با هم زندگي كردند و بعد از چهار سال با شوهرش اختلاف پيدا كرده و دوباره طلاق گرفت و يك سال بعد از دومين طلاق ازدواج سومش را جشن گرفت.
موضوع افزايش دختران مجرد ميانسال در جامعه موضوعي غير قابل انكار است، موضوعي كه نبايد به راحتي و آساني از كنار آن گذشت، هر چند برخي مسئولان تلاش مي كنند تا بارمسئوليت خود را در اين زمينه بر دوش نهادها و ارگان هاي مختلف محول كنند ولي بايد گفت هر كدام از آنها بايد به وظايفي كه در اين زمينه بر عهده دارند تلاش نمايند.
تنظيم و انتشار: پرويز انصاري
3071

سرخط اخبار استان‌ها