۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۲
کد خبر 82743418
۰ نفر
مشاهده پلنگ در منطقه هرمود لارستان

شیراز - ایرنا - سرپرست حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: تصویر یك قلاده پلنگ در منطقه هرمود لارستان به كمك دوربین های عكس برداری از فاصله دور ثبت شد.

نبی الله مرادی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براي نخستین بار از پلنگ ایراني در منطقه حفاظت شده هرمود لارستان تصویربرداري شده است و این موضوع نوید بخش زیست این گونه حیات وحش در جنوب فارس است.
مرادی با بیان اینكه آخرین مشاهده غیر مستند پلنگ در هرمود توسط محیطبانان قدیمي به بیش از 10 سال قبل بازمی گردد گفت: افزایش ضریب حفاظت و امن بودن زیستگاه و همچنین انجام اقدامات پیرامونی برای تامین آب و مواد غذایی موجب شده است كه شرایط برای بهبود پلنگ دراین مناطق مناسبتر شود .
سرپرست حفاظت محیط زیست استان فارس تصریح كرد: استفاده از فناوری های نوین مانند هلی شات یا تصویربرداری هوایی می‌تواند به افزایش جمعیت گونه‌های در معرض انقراض كمك كند.
وی گفت: بیشتر زیستگاههای فارس برای زیست پلنگ مستعد است به ویژه در جنوب استان كه یكی از غنی ترین مناطق حیات وحش تلقی می شود.
مرادی در ادامه اظهار كرد: از ساكنان روستاهای حاشیه هرمود لارستان تقاضا داریم با مشاهده ردپا یا نشانی از حیوانات گوشتخوار بلافاصله مراتب را به محیط زیست اطلاع دهند تا نسبت به پایش محیط اقدام شود.
پلنگ ایرانی یكی از بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است كه بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران در معرض خطر انقراض قرار دارد.
شهرستان لارستان به مركزیت لار در 337 كیلومتری جنوب شیراز واقع است.
6113/ 2027
خبرنگار : نیكنام خشنودی ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفی