حكمرانی داده و دولت الكترونیك ابزار قدرتمند برای اشتغال و تولید است

تهران- ایرنا- دبیر كل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری(عتف) با اشاره به شعار اقتصاد مقاومتی؛ اشتغال و تولید گفت: حكمرانی داده ها در كنار دولت الكترونیك ابزار قدرتمندی برای تحقق این شعار است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر وحید احمدی روز یكشنبه در پنجمین همایش ملی فناوری اطلاعات اظهار كرد: در نگرش سنتی، انباشت و بهره برداری موضعی از داده ها مدنظر بود، ولی در نگرش جدید داده دارایی تلقی می شود، نه دارایی معمولی بلكه دارایی راهبردی.
وی ادامه داد: حكمرانی داده در حلقه اتصال به كسب و كار معنی می یابد. بنابراین رویكرد ما به آن باید تغییر كند.
رییس مركز تحقیقات سیاست علمی كشور با اشاره به وحود سیل روزافزون داده تاكید كرد: در رویكرد جدید مفاهیم جدید تولید شده و ظهور و سقوط نهادهای مختلف مانند گوگل، آمازون و....دیده می شوند.
وی با اشاره به مفاهیمی همچون اقتصاد داده محور و تجارت داده محور اضافه كرد: این عناوین نیازمند ارزیابی و بكارگیری است و اگر از حجم عظیم داده ها درست استفاده كنیم به توسعه پایدار می رسیم. همچنین اخلاق داده، فرهنگ و مسایل ارتباطاتی، حوزه های مدیریتی و سیاستی مطرح می شوند.

*دید متفاوت به حكمرانی داده در دنیای توسعه یافته و در حال توسعه
احمدی با اشاره به دید متفاوت به حكمرانی داده در كشورهای مختلف گفت: داده نقش بزرگی در كاستن از ریسك اقتصادی دارد و در اقتصادهای ریسك‌ محور به آن به شكل متفاوتی توجه می شود.
وی تاكید كرد: نگرش ما به داده در زنجیره خلق ارزش و همراه با ایجاد اشتغال و خلاقیت باید باشد، تحول جدیدی در نظام نوآوری و مدیریت پدید می آورد.
عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به شعار سال گفت: حكمرانی داده ها و دولت الكترونیك ابزار قدرتمندی در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی اشتغال و تولید است.
وی گفت: همراه با این بحث باید به رقابت هم توجه كرد كه در بازار رقابتی نقش داده ها چیست، ظهور و افول بسیاری شركت ها به حكمرانی داده ها وابسته است، ضمن اینكه دولت الكترونیك باید بر مدیریت و حكمرانی داده ها مبتنی باشد. این دو مجموعه ای هستند كه به كمك هم نظام را متحول و ما را در بازارهای جهانی مطرح می كنند...


پنجمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به همت پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداك) با همكاری نهاد ریاست جمهوری، وزارت كشور، سازمان نظام صنفی رایانه ای، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در 8 گرایش برگزار می شود.
این همایش با شعار «حكمرانی داده‌ها و دولت الكترونیكی از دیدگاه علوم و فناوری اطلاعات» شامل محورهای مختلف دولت الكترونیكی، سلامت الكترونیكی، بانكداری الكترونیكی، بازرگانی الكترونیكی، بیمه الكترونیكی، عدالت الكترونیكی، یادگیری الكترونیكی و مطالعات اجتماعی فناوری اطلاعات است.
همایش یك روزه ملی مدیران فناوری اطلاعات، شامل بخش های مختلفی از جمله معرفی و ارائه دستاوردهای برگزیده در حوزه‌های گوناگون فناوری اطلاعات در قالب جایزه ملی فاب طلایی، نقره‌ای و برنزی؛ حمایت از ایده‌های برتر و بومی فناوری اطلاعات در كشور؛ ارائه جدیدترین دستاوردهای بومی فناوری اطلاعات در نمایشگاه ITmanC 2017؛ ارائه جدیدترین نوآوری‌ها و اختراعات در استارت‌آپ دمو؛ تقدیر از مدیران برتر فناوری اطلاعات و برگزاری نشست های تخصصی هم اندیشی است.
مدیران بخش فناوری اطلاعات وزارتخانه ها و سازمان های دولتی و غیردولتی شركت های دانش بنیان، استارتاپ ها و صاحبان ایده مخاطبان این هایش هستند.
این همایش با اعطای سه جایزه همراه است؛ جایزه ملی فناوری اطلاعات برتر یا فاب به محصولات برتر این حوزه شامل نرم افزار یا سامانه، جایزه مدیر برتر فناوری اطلاعات یا مبفا و جایزه شركت های تحول آفرین فناوری اطلاعات.
علمی۹۱۵۷
خبرنگار: منصوره شوشتری*انتشار: محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me