ايران و هند براي گسترش همكاري هاي مشترك در حوزه ارتباطات سند همكاري امضا مي كنند

دهلي نو – ايرنا – 'محمد جواد آذري جهرمي' وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات روز جمعه گفت: ايران و هند براي گسترش همكاري هاي مشترك در حوزه ارتباطات و فناوري ارتباطات سند همكاري جديد امضا خواهند كرد.

وي در گفتگوي اختصاصي با خبرنگار ايرنا در دهلي نو افزود: در حاشيه چهارمين اجلاس بين المللي فضاي مجازي كه سال گذشته در ژنو برگزار شد، بين وزارتخانه هاي ارتباطات ايران و هند تقاهم نامه اي امضا شد كه بر اساس آن مقرر گرديد ، دو كشور همكاري هاي خود در حوزه ارتباطات و فناوري اطلاعات را ادامه و توسعه دهند.
وي گفت بر اساس اين تفاهم نامه قرار شد در حوزه هايي مانند پست، ترانزيت ديتاي هند از طريق ايران به سوي اروپا و صنايع مخابرات بين دو كشور همكاري هاي جديد آغاز شود.
آذري جهرمي افزود: در ديداري كه امروز با مانوج سينها وزير ارتباطات هند داشتم، قرار شد بر مبناي تفاهمات قبلي، اولين كميته مشترك بعد از همين جلسه بين وزارت ارتباطات و فناوري ايران و هند تشكيل شود تا نتيجه پيگيري ها حاصل شده و دو كشور در اين حوزه سند تفاهم نامه جديدي را امضا كنند.
وي افزود: اين سند پايه همكاريهاي بعدي بين دو كشور در اين حوزه قرار خواهد گرفت.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات با تاكيد بر اينكه ظرفيت بسيار خوبي براي گسترش همكاري هاي بين دو كشور فراهم است خاطر نشان كرد هند در اين حوزه يك گام جدي براي حضور در بازار مخابراتي دنيا برداشته و ايران نيزاين پتانسيل را دارد كه در همين مسير فعاليت كند.
آذري جهرمي گفت: ايران آماده است كه براي گسترش همكاري هاي مشترك بين دو كشور در ساخت تجهيزات مخابراتي كمك كند.
وي با اشاره به اينكه در حوزه ساخت تجهيرات مخابراتي ظرفيت هاي بسيار بالايي در هر دو كشور وجود دارد، تاكيد كرد: در حوزه پستي دو كشور و استفاده از ظرفيتهاي ايران به عنوان منطقه ترانزيتي در گسترش همكاري هاي لجستيكي مشترك ظرفيت هاي بسيار خوبي وجود دارد.
وزير ارتباطات و فناوري ارتباطات كشورمان در خاتمه با اشاره به اينكه استقبال هند از پيشنهاد ايران براي تشكيل يك كارگروه ويژه براي پيگيري شيوه هاي گسترش همكاري هاي مشترك مثبت و سازنده بود، اظهار اميدواري كرد دو كشور شاهد توسعه بسيار گسترده در روابط دو جانبه دراين حوزه باشند.
آذري جهرمي چهارشنبه شب براي شركت در پنجمين اجلاس بين المللي فضاي مجازي وارد دهلي نو پايتخت هند شد.
به گزارش ايرنا، در اين همايش دو روزه وزيران، رهبران و مالكان صنايع فعال در اين حوزه و همچنين دانشگاهيان درباره 'اكو سيستم' فضاي مجازي در جهان به بحث و تبادل نظر مي پردازند.
برنامه ها و نمايشگاههاي مختلفي كه در حاشيه اين همايش ترتيب داده شده است، شيوه هاي گوناگون تاثيرات فضاي مجازي بر زندگي انسانها را نشان خواهند داد.
شعار كنفرانس امسال اين اجلاس بين المللي 'فضاي مجازي براي همه' است.
بيش از 3500 نفر از 120 كشور در اين كنفرانس شركت مي كنند و وزيران ارتباطات فرانسه، هلند، مكزيك و انگلستان در آن سخنراني خواهند كرد.
اين همايش با سخنراني ناندرا مودي نخست وزير هند افتتاح شد.
شبد**1424*9122*وحيده دينداري*انتشار دهنده: مهدي نعمتي