سوختگی 200 هزار نفری در سال با 3 هزار مرگ

تهران- ایرنا - قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایران در امور مشاركت‌های اجتماعی و خیرین سلامت گفت: 200 هزار نفر در سال دچار سوختگی می شوند كه سه هزار نفر از آنان جان خود را از دست می دهند.

صلاح الدین دلشاد روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، سوختگی را یكی از بیماری های مشقت بار خواند و افزود: متاسفانه این بیماری در كشور ما زیاد است و حدود 30 هزار بیمار سوختگی، در سال بستری می شوند و حدود 3 هزار نفر هم در اثر سوختگی جان خود را از دست می دهند.
وی با بیان اینكه متاسفانه سوختگی را در همه جا از كار ساختمانی افرادی كه برق گرفتگی می شوند تا كابل های خیابانی خودمان، شاهد هستیم، ادامه داد: در پالایشگاه ها، در مدارس روستایی به دلیل بخاری های غیراستاندارد، در منازل به دلیل سماورهای غیراستاندارد و در شب های چهارشنبه سوری به دلیل آتش سوزی های غیرقابل توصیف از جهت شدت سوختگی با این معضل مواجهیم.
مسئول كمیته پیشگیری از سوختگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار كرد: بیمار سرطانی قابل درمان است اما بیمار سوختگی قابل درمان نیست؛ گاهی تا ده ها عمل جراحی روی یك بیمار سوختگی انجام می شود اما این فرد به هیچ وجه به حالت قبلی خود برنمی گردد.
وی اضافه كرد: همزمان كه به فكر امكانات برای بیماران سوختگی هستیم به فكر پیشگیری هم باشیم و از این رو سال گذشته كمیته ای به نام كمیته پیشگیری از سوختگی در معاونت اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و با حضور 9 وزارتخانه، خبرگزاری ایرنا و قوه قضاییه تشكیل شد.
دلشاد گفت: در جلسات برگزار شده، ضمن بررسی عوامل سوختگی وزارتخانه ها موظف شده اند، از سوختگی های حیطه كاری خود پیشگیری كنند. موسسه استاندارد هم به عنوان یكی از اعضای این كمیته قرار شد مسائل مختلف را بررسی كند و نخستین اقدامی كه این سازمان انجام داد موظف كردن تولیدكننده های سمار برای تولید سماور براساس استاندارد بود.
وی ادامه داد: پایه های سمار به دلیل غیراستاندارد بودن به راحتی واژگون می شد، از این رو سازندگان موظف شده اند براساس استاندارد سازمان ملی استاندارد سماور تولید كنند. انتظار ما این است دیگر وزارتخانه های مرتبط هم مرتبط با حیطه كار خود، اقدام كنند؛ بخاری ها استاندارد باشند و اینگونه نباشد در مدرسه ای بخاری آتش بگیرد.
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایران در امور مشاركت‌های اجتماعی و خیرین سلامت از وزارت آموزش و پرورش نیز خواست تا موضوعات مرتبط با سوختگی در شب های چهارشنبه سوری را به دانش آموزان آموزش دهند.
وی گفت: لازم است تا این موضوع در قالب سی دی هایی كه به همین منظور تهیه شده آموزش داده شود كه این كار برای نمونه در استان البرز با موفقیت اجرا و سوختگی های چهارشنبه سوری را به همه دانش آموزان مدارس در قالب 2 هزار سی دی نشان داده شد.
به گفته دلشاد این آموزش ها باعث شد تا دانش آموزان در البرز از آتش سوزی و راه های ایجاد آن جلوگیری كنند طوری كه با آموزش این دانش آموزان در دو سال گذشته در استان البرز نه آتش نشانی در ایام چهارشنبه سوری از جای خود تكان خورد و نه آمبولانس.
وی ادامه داد: اگر این كار در كل كشور انجام شود دست كم از حوادث و سوختگی های چهارشنبه سوری در امان خواهیم بود.
به گفته قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشكی ایران، جراحان سوختگی همه روز از صبح تا شب ده ها عمل جراحی انجام می دهند اما نمی توانند فرد دچار سوختگی را به حالت اولیه برگردانند در نتیجه اغلب این افراد منزوی، دچار مشكلات روحی روانی می شوند و خانواده ها به فقر شدید می افتند .
دلشاد اضافه كرد: مرد سرپرست خانواری كه دستش در اثر سوختگی قطع شده نمی تواند كار كند و كل خانواده تحت تاثیر این امر قرار می گیرند. این امر به بسیج ملی نیاز دارد و از مردم می خواهیم همكای كنند. كودكانی كه تازه راه افتاده اند نباید در آشپزخانه كنار مادر شان باشند تا در مواقع حادثه دچار حادثه سوختگی یا مشكلات دیگر شوند.
اجتمام*7329*1436*خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد*انتشار: داود پورصحت*